Strona 1 z 1

Obszar górniczy

PostWysłany: 01 Sie 2017, 07:22
przez kier18
Witam,

Przedsiębiorca posiada dwie kopalnie na koncesjach starosty przylegające do siebie, każda na inny podmiot . Na jednej z nich zakończył eksploatację i planuje rozliczenie złoża, wygaszenie koncesji oraz przystąpienie do rekultywacji. Jednocześnie zaczyna eksploatować drugie złoże. Eksploatacja przebiega jednym frontem. Elementy zakładu górniczego takie jak waga, kontener, przesiewacz i koparko-ładowarki zlokalizowane są w wyeksploatowanej kopalni. Czy po wygaszeniu koncesji musi wszystko przenieść do drugiego obszaru górniczego czy też mogą one pozostać na starym złożu?

Pozdrawiam

Re: Obszar górniczy

PostWysłany: 01 Sie 2017, 13:11
przez aszw
Przeróbka, ważenie i sprzedaż nie muszą odbywać się w obszarze górniczym - a z niektórych względów nawet lepiej aby tak było ;)
Jeżeli więc posiada tytuł prawny do terenu to spokojnie może realizować te czynności poza aktywnym OG.

Re: Obszar górniczy

PostWysłany: 01 Sie 2017, 14:12
przez kier18
Czyli jeśli wygasimy koncesję, zniesiemy OG i zaczniemy rekultywacje to mimo wszystko produkcja może odbywać się na tym terenie. Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

Re: Obszar górniczy

PostWysłany: 01 Sie 2017, 20:20
przez Hubert
Tak, jak pisał Aszw - eksploatacja nie, ale przeróbka, ważenie czy sprzedaż gotowego produktu - tak.

Re: Obszar górniczy

PostWysłany: 02 Sie 2017, 07:39
przez realista
Z punktu widzenia pgg nie ma przeszkód aby w takim przypadku proces przeróbki mechanicznej czy sprzedaży był realizowany w wyrobisku poeksploatacyjnym - przy zniesionej koncesji ale ... :D - należy mieć na uwadze inna kwestię; otóż: celem rekultywacji jest docelowo jej formalno-prawny odbiór i zmiana w operacie ewidencji gruntów i budynków - pozwalająca obniżyć stawkę opodatkowania nieruchomości podatkiem lokalnym; w sytuacji natomiast kiedy to w obrębie nieruchomości w dalszym ciągu będzie prowadzona działalność gospodarcza (niekoniecznie górnicza) - pomimo przeprowadzonej ewentualnie rekultywacji i zmianie użytku, przedsiębiorca w dalszym ciągu zobowiązany będzie do uiszczania podatku od nieruchomości wg stawek jak od działalności gospodarczej.