Strona 1 z 1

studium a las na udokumentowanym złożu

PostWysłany: 31 Paź 2018, 16:57
przez tezet
Witam serdecznie.
Mam takie pytanie. Zostało udokumentowane złoże żwiru na działce o powierzchni 1.99 ha. Większą część działki, tj. 1.2 ha zajmują pastwiska: PSIII i PSIV. Pozostała część działki, stanowiąca około 0.8 ha to Ls, tak wynika z mapy ewidencyjnej. Po udokumentowaniu złoża, w kierunkach studium z 2018 r., jako PG1 (tereny związane z eksploatacją złóż) oznaczono tylko tą część działki, którą zajmują pastwiska, natomiast las nie został oznaczony jako PG1. W każdym razie całą działkę (Ps+Ls) w kierunkach studium oznaczono jako granica udokumentowanego złoża. Mam pytanie. czy gmina mogła pominąć w studium kierunków zagospodarowania symbolem PG obszar zajmowany przez las? W planie zagospodarowania przestrzennego (z 2003 r.) na geoportalu, cześć działki rolnej (PsIII oraz PsIV) oznaczona jest jako RZ - zieleń nieurządzona, przeznaczenie podstawowe tereny łąk i pastwisk. Natomiast część tej działki stanowiącej las, oznaczona jest w planie zagospodarowania jako RL - przeznaczenie podstawowe tereny lasów i zadrzewień.
Pozdrawiam, tezet

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

PostWysłany: 31 Paź 2018, 21:43
przez aszw
Witam na forum,

z treści pytania zrozumiałem, że złoże zostało do studium wprowadzone w całości, natomiast na części pokrytej lasem brak jest jedynie zapisu o możliwości jego eksploatacji. Jest to możliwe i z punktu widzenia art. 95 ust. 1 pgg prawidłowe - zapis ten obliguje gminę do ujawnienia granic złoża w studium i mpzp tylko w celu jego ochrony, nie zaś wprost dla umożliwienia eksploatacji.

Co planista miał na myśli ograniczając w tej części działki możliwość zagospodarowania górniczego nie wiem i nie odpowiem. Ale efektem takich ustaleń w studium jest brak możliwości objęcia koncesją całej działki. Co więcej, ponieważ dotyczy to gruntu leśnego, zmiana studium w tym zakresie i uzyskanie koncesji nadal będą "za krótkie" dla faktycznego poprowadzenia tam eksploatacji - Ls-y wyłączyć z produkcji leśnej można tylko na podstawie właściwych ustaleń mpzp którego uchwalenie należałoby dla tej części terenu spowodować.

Pozdrawiam

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

PostWysłany: 01 Lis 2018, 11:09
przez tezet
Dziękuję za informację i pozdrawiam.