Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 16 Maj 2013, 20:40

W związku z zakończeniem eksploatacji złoża został sporządzony dodatek do dokumentacji, w którym rozliczone zostały jego zasoby. W dodatku określono pozostałe w złożu zasoby i jednocześnie na podstawie mapy sytuacyjno-wysokościowej wyliczono ilość wydobytej kopaliny.Okazało się, że ilość wydobytej kopaliny jest większa w stosunku do tej, za którą uiszczana była opłata eksploatacyjna. Przypuszczalnie takie obliczenia są obarczone jakimś błędem, czy w związku z tym na podstawie dodatku organ koncesyjny może naliczyć opłatę eksploatacyjną za tę wykazaną różnicę w ilości wydobytej kopaliny? Jeśli tak to jaka stawka będzie zastosowana, jeśli np.: część kopaliny była wydobyta w 2011 roku?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 16 Maj 2013, 22:21

Jak najbardziej, organ ma prawo naliczyć opłatę eksploatacyjną (art. 138 nowego PGG, art. 84 ust. 10 starego PGG), skoro - przynajmniej teoretycznie - dysponuje obecnie najdokładniejszym rozpoznaniem zasobów. Wydaje mi się, że organ winien zastosować stawkę opłaty z ostatniego roku eksploatacji, chyba że istnieją dowody na to, że kopalina została wydobyta wcześniej. Należy jednak pamiętać o odsetkach za opóźnienie w zapłacie. Aktualną ich wysokość możesz znaleźć tutaj.
Nie czekając na ruch organu, możesz (a nawet jesteś zobowiązana) samodzielnie wyliczyć opłatę i uiścić ją - wraz z odsetkami - na rzecz gminy + NFOŚiGW. Jeśli uważasz, że ta kopalina nie została wydobyta teraz, lecz np. 3 lata temu, możesz skorygować złożoną wtedy informację o wielkości wydobycia, stosując stawki sprzed trzech lat. Tyle tylko, że wzrosną odsetki :-/

pozdrawiam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 892
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 17 Maj 2013, 08:58

Dziękuję za odpowiedź, ale w dalszym ciągu nurtuje mnie kwestia dokładności wyliczeń wydobytej kopaliny. Skoro nie są one w 100 % precyzyjne, to czy jest jakas możliwość, aby "negocjować" wysokość ewentualnej opłaty eksploatacyjnej? I jeszcze jedno pytanie: załóżmy, że ta dodatkowa ilość wydobytej kopaliny spowoduje, że faktyczne wydobycie przekroczy 20 tys m3. Czy organ koncesyjny może potraktować to jako naruszenie warunków koncesji, która została już wygaszona i naliczyć opłatę dodatkową?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 17 Maj 2013, 09:21

Odnośnie dokładności - wydaje mi się, że stosowane metody (np. obliczenia w blokach) nigdy nie dadzą precyzji do 1 g, bo jednak opierają się na uśrednianiu wartości. Tym niemniej zastosowanie "aptekarskich" metod byłoby nie lada wyzwaniem ;).
W orzecznictwie przyjmuje się, że opłata jest należna od wydobycia udowodnionego, czyli takiego, co do którego nie mamy wątpliwości, że nastąpiło. By odpowiedzieć na Twoje pytanie, należałoby chyba jednak lepiej poznać stan faktyczny by stwierdzić, jaka ilość kopaliny została wydobyta. Wszak w złożu mogły wystąpić jakieś przerosty, nieregularny przebieg stropu / spągu itd.
Przebranie rocznego limitu 20.000 m3 faktycznie może się wiązać z koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej - obok opłaty eksploatacyjnej. Należy jednak pamiętać, że opłata dodatkowa naliczana jest wyłącznie w przypadku *rażącego* naruszenia koncesji.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 892
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 17 Maj 2013, 09:47

"Rażące naruszenie" warunków jak to rozumieć? Czy np. wydobycie: 25000 m3 kopaliny to naruszenie, ale nie rażące, a 35000 m3 jest już rażące? Ustawa chyba tego nie definiuje więc czy to kwestia uznaniowa?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 17 Maj 2013, 11:17

Dokładnie tak - jest to kwestia uznaniowa. Poza tym, należy zajrzeć do koncesji, czy w ogóle limit został w niej wyszczególniony.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 892
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 17 Maj 2013, 12:06

Amadeus, koncesja określała limit. Powracając jeszcze do ilości wydobytej kopaliny: skoro zasoby udokumentowano w kategorii C1, dla której błąd oszacowania średnich wartości parametrów zloża i zasobów nie moze przekraczać 30 %, to czy wartość ta nie powinna być brana pod uwagę przy określeniu wysokości opłaty ekspl.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 17 Maj 2013, 12:35

poszukiwacz napisał(a):Amadeus, koncesja określała limit.

I Bogu niech będą dzięki ;-), bo w ten sposób możemy rozpatrywać wyłącznie naruszenie koncesji (czyli opłatę dodatkową), a nie wydobycie bez koncesji (czyli opłatę podwyższoną).
poszukiwacz napisał(a):Powracając jeszcze do ilości wydobytej kopaliny: skoro zasoby udokumentowano w kategorii C1, dla której błąd oszacowania średnich wartości parametrów zloża i zasobów nie moze przekraczać 30 %, to czy wartość ta nie powinna być brana pod uwagę przy określeniu wysokości opłaty ekspl.

Opłatę uiszcza się nie od szacunków zawartych w dokumentacji geologicznej, tylko od rzeczywiście wydobytej kopaliny. Tym samym błąd oszacowania zasobów z dokumentacji geologicznej (30%) nie przełoży się na opłatę, ale może być brany pod uwagę przy ustalaniu, czy mamy już do czynienia z "rażącym naruszeniem koncesji", czy tylko z "naruszeniem koncesji" (tak mi się przynajmniej wydaje).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 892
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 17 Maj 2013, 13:09

Powoli zaczynam się gubić... W takim razie dodatek nie moze stanowić podstawy do naliczenia opłaty za wydobytą kopalinę? Mówisz o rzeczywistej ilości wydobytej kopaliny ze złoża. Kto ją ma w takim razie określić? Przedsiębiorca w oświadczeniu, czy organ koncesyjny (na podstawie czego)?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 17 Maj 2013, 13:36

* obowiązek samonaliczenia opłaty spoczywa na przedsiębiorcy;
* organ ma prawo - jeśli stwierdzi, że nie uiszczono opłaty w prawidłowej wysokości - określić decyzją prawidłową wysokość opłaty.
Taka decyzja:
- jest poprzedzona postępowaniem, w którym organ powinien ustalić, jaka ilość kopaliny została wydobyta - i w tym zakresie może prowadzić dowód ze wszystkiego, co tylko przybliży go do prawdy, w tym z dodatku rozliczającego wydobycie (może również dopuścić opinie biegłego z zakresu miernictwa, geologii itp. - jeśli tylko zajdzie taka potrzeba);
- decyzja jest oczywiście zaskarżalna;
- ostateczna decyzja podlega wykonaniu, a jeśli przedsiębiorca nie ureguluje wskazanej kwoty - może być egzekwowana na podstawie przepisów o egzekucji w administracji.

Odnośnie samego dodatku - jeśli organ stwierdzi, że zawiera on tylko przybliżoną ilość wydobytej kopaliny, to może dopuścić inne dowody. Natomiast raczej skłaniałbym się ku temu, że inne dowody nie będą w każdym przypadku potrzebne, bo co prawda dokumentacja jest w C1, ale dodatek jest robiony (zapewne) na podstawie rozpoznania z wyeksploatowanego wyrobiska, czyli na dobrą sprawę - w kat. A (+- 10%).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 892
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do dokumentacje złożowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość