Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 20 Maj 2013, 13:30

Przepraszam, że wtracę się w Waszą wymianę poglądów i zmienię nieco temat. Zgodnie z ustawą Pgig: "Przedsiębiorcą jest ten, kto posiada koncesję na prowadzenie działalności regulowanej ustawą". Czy w przypadku wygasnięcia koncesji dany podmiot przestaje być w rozumieniu ustawy przedsiębiorcą?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 20 Maj 2013, 13:39

poszukiwacz napisał(a):Przepraszam, że wtracę się w Waszą wymianę poglądów

:lol: :lol: :lol:
poszukiwacz napisał(a):Zgodnie z ustawą Pgig: "Przedsiębiorcą jest ten, kto posiada koncesję na prowadzenie działalności regulowanej ustawą". Czy w przypadku wygasnięcia koncesji dany podmiot przestaje być w rozumieniu ustawy przedsiębiorcą?

Tak, co nie oznacza, że wygasają powstałe wcześniej obowiązki (np. z zakresu ochrony środowiska, rekultywacji czy też opłat).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 883
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 20 Maj 2013, 13:52

Co do ochrony środowiska, likwidacji zakladu górniczego, w tym rekultywacji to się zgodzę. Ale co do opłat art. 143 ust. 2 Pgig wskazuje kto jest stroną postępowań zwiazanych z opłatami. W pkt 1) jest "przedsiębiorca", a skoro przedsiębiorca w rozumieniu ustawy nie jest "przedsiębiorcą"? Może nie potrafię interpretować tych przepisów... Z którego artykułu wynika, że wygasnięcie koncesji daje mimo wszystko organowi koncesyjnemu możliwość prowadzenia postępowania o naliczenie opłaty?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 20 Maj 2013, 14:06

Tak myślałem, że w tę stronę pójdziesz ;-).
Zwróć jednak uwagę, że ani art. 139 (opłata dodatkowa), ani art. 140 (opłata podwyższona) nie jest adresowany do przedsiębiorcy.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 883
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 20 Maj 2013, 14:29

Amadeus, to w takim razie gdyby na podst. art. 139 byłaby naliczona opłata dodatkowa za rażące naruszenie warunków koncesji (wydobycie ponad limit), a koncesja już by wygasła, to który wg Ciebie punkt artykułu 143 ust. 2 mialby zastosowanie dla wskazania strony w tym postępowaniu?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 20 Maj 2013, 18:42

A myślałem, że obejdzie się bez sięgnięcia po przepisy ;).
Faktycznie, w art. 143 ust. 2 mowa jest o przedsiębiorcy lub podmiotowi prowadzącemu działalność bez wymaganej koncesji (pomijam pozostałe przypadki).
Opowiadam się za tym, że art. 143 wyłącza zastosowanie art. 28 KPA, czyli o tym, komu przysługuje status strony, rozstrzyga art. 143 (całościowo, kompleksowo, bez sięgania po inne przepisy). Jednakże jest to przepis wyłącznie o charakterze procesowym, pozostający bez wpływu na sferę materialnoprawną, uregulowaną w art. 139. Reasumując, uznałbym, że art. 143 ust. 2 pkt 1 (czyli przedsiębiorca) należy stosować odpowiednio w sytuacji, gdy Twój przedsiębiorca wygasił już koncesję, jeśli tylko do przebrania limitu doszło w okresie ważności koncesji.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 883
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Gosia » 16 Sty 2014, 15:03

Witam,
czy organ administracji geologicznej wylicza tylko należną opłatę eksploatacyjną za wydobytą kopalinę, zgodnie z obowiązującą stawka, czy również nalicza odsetki ustawowe za zwłokę? W NFOŚiGW powiedziano mi, że oni sami naliczają odsetki. Należna opłata eksploatacyjna pojawiła się jako różnica w ilości wydobytej faktycznie kopaliny, a składanymi informacjami (co ustalono na podstawie sporządzonego dodatku).
Gosia
inżynier *
 
Posty: 30
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez poszukiwacz » 16 Sty 2014, 16:58

NFOŚiGW sam wyliczy odsetki.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Naliczenie opłaty eksploat. na podst. dodatku

Postprzez Hubert » 17 Sty 2014, 00:20

Faktycznie, praktyka może tak działać, natomiast zwróćcie uwagę na fakt, iż obowiązuje w tym zakresie zasada samoobliczenia - to przedsiębiorca samodzielnie oblicza zarówno wysokość opłaty, jak i należnych odsetek, i uiszcza je na rachunki wierzycieli (gmina, Fundusz) bez odrębnych wezwań.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 883
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Poprzednia

Wróć do dokumentacje złożowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość