Przyrosty, a koncesja

Przyrosty, a koncesja

Postprzez poszukiwacz » 01 Kwi 2014, 09:46

Przedsiębiorca dokonał obmiaru wyrobisk. W operacie ewidencyjnym geolog wykazał przyrosty zasobów "z tytułu lepszego rozpoznania złoża". Problem polega na tym, że przyrosty te są poza granicą udokumentowanego złoża (jeden przedsiębiorca wydobył kopalinę z poza granic pionowych, inny zaś z poza poziomych). Czy w związku z tym działalność taką należałoby potraktować jako prowadzoną z naruszeniem koncesji? Czy za kopalinę wydobytą jako przyrosty należy wnieść opłatę eksploatacyjną?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Przyrosty, a koncesja

Postprzez Hubert » 01 Kwi 2014, 10:06

Na szybko: naruszenie granic pionowych jest traktowane jako wydobycie poza obszarem górniczym, aczkolwiek należy pamiętać, że nie każde wydobycie z naruszeniem koncesji podlega opłacie dodatkowej, a jedynie takie, które nastąpiło w stopniu rażącym.
Natomiast jeśli koncesja nie ustalała dolnej rzędnej wydobycia, to wydobycie poniżej spągu złoża wykazanego w dokumentacji nie w każdym przypadku oznaczałoby naruszenie koncesji. O pojęciu przyrostów (i dopuszczalności ich eksploatacji) piszę w komentarzu do art. 101 i wspominam nieco tutaj. Polecam przede wszystkim artykuł Marcina Baradzieja w jednym z numerów Surowców i Maszyn Budowlanych z 2012 r.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 882
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Przyrosty, a koncesja

Postprzez realista » 02 Kwi 2014, 08:56

Wg mnie geolog postąpił rozsądnie co do wykazania przyrostów, natomiast owe przyrosty - w odniesieniu do pozyskanych zasobów z poza obszaru górniczego - zostały niepoprawnie zaliczone jako przyrosty z tytułu lepszego rozpoznania (powinny to być raczej tzw. przyczyny "inne"); "lepsze rozpopznanie" byłoby prawidłowe w odniesieniu do zasobów pochodzących z "przegłębienia" eksploatacji (rozpoznanie dokumentacji geologicznej wskazywało na spąg złoża wyższy niż wynika to ze stanu rzeczywistego, czyli rozpoznania robotami górniczymi).
Pozyskanie zasobów w takim przypadku, kiedy to spąg złoża zalega głębiej niż wynika to z dokumentacji geologicznej można uznać za dopuszczalne pod warunkiem, że dolnej granicy eksploatacji nie określała wprost koncesja, jak też nie zachodziła konieczność wcześniejszego rozpoznania warunków hydrogeologicznych. Wówczas naruszenie granic eksploatacji świadczy o nieprawidlowym funkcjonowaniu służby mierniczo-geologicznej (oczywiście zakładając, że takowa została przez przedsiębiorcę zaangażowana i sumiennie wykonuje swoje obowiązki).
Z kolei jeśli granice obszaru górniczego zostały naruszone na skutek np. zjawiska osuwiskowego czy oberwania skalnego to taki przypadek powinien być odpowiednio udokumentowany - przez nie tylko służbę mierniczo-geologiczną ale zespół ds. zagrożeń naturalnych (oczywiście, jeśli takowy został powołany przez krzg i sumiennie wykonuje swoje zadania), wówczas "taki występek" nie podlega karze; oczywiście tego typu sytuacja nie może być formą usprawiedliwienia czy alibi celowej i świadomej działalności poza obszarem koncesyjnym; takowa powinna być surowo karana przez organy nadzoru górniczego.
realista
generał *
 
Posty: 313
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Przyrosty, a koncesja

Postprzez Jakub » 02 Kwi 2014, 11:47

Myślę, że należałoby trochę zmienić podejście do granic złoża i ich nienaruszalności. Bo przecież granice złoża w dokumentacji geologicznej to nie termin prawny ale wyinterpretowany przez dokumentatora (lepiej albo gorzej) przebieg granicy wartości parametrów definiujących złoże. W rzeczywistości przebieg tej granicy może być zgoła odmenny od przedstawionego w dokumentacji geologicznej. Uprawnienia do wydobywania kopaliny nie determinuje zatem przebieg granic złoża ale granica obszaru górniczego. To ona powinny być w koncesji jasno i precezyjnie określona. Obszar górniczy jest przestrzenią i wymaga jednoznacznego zdefiniowania. Dopóki w koncesjach nie będą określane w sposób precyzyjny rzędne docelowej (możliwej) eksploatacji (nawet niech będą one poniżej udokumentowanego złoża) - to pytanie czy naruszenie granic udokumentowania złoża jest naruszeniem koncesji będzie przedmiotem spekulacji.
Jakub
górnik **
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Sty 2014, 09:23

Re: Przyrosty, a koncesja

Postprzez poszukiwacz » 03 Kwi 2014, 19:58

W "moim" przypadku koncesja nie określała rzędnej spągu złoża, zatem zgodnie z tym co przedstawiacie, nie możemy mówić o naruszeniu warunków koncesji. Poza tym czy przedsiębiorca nie mógłby się tłumaczyć racjonalną gospodarką złoża? Rozumiem, że przedsiębiorca musi wnieść opłatę eksploatacyjną za te przyrosty?
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 131
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Przyrosty, a koncesja

Postprzez Hubert » 03 Kwi 2014, 20:03

Oczywiście, że racjonalna gospodarka złożem jest jedną z podstawowych zasad korzystania ze środowiska (zob. przywołane wyżej artykuły).
Od wydobytych przyrostów należy wnieść opłatę eksploatacyjną. Należy je oczywiście uwzględnić w ewidencji zasobów, operacie ewidencyjnym i corocznej informacji.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 882
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Przyrosty, a koncesja

Postprzez realista » 04 Kwi 2014, 08:01

Opłatę eksploatacyjną uiszcza się od kopaliny wydobytej; jeśli przyrost został skonsumowany (wydobyty) to bezwzględnie należy od niego takową opłatę odprowadzić. Oczywiście wielkość przyrostu należy wykazać w operacie ewidencyjnym i w formularzu sprawozdawczym Z1. Jeśli natomiast przyrost zasobów został stwierdzony (np. poprzez roboty geologiczne wyprzedzające itp.) ale nie został on wydobyty to w takim przypadku przedsiębiorca nie uiszcza od niego opłat eksploatacyjnych; zrobi to po fakcie jego wydobycia.
realista
generał *
 
Posty: 313
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do dokumentacje złożowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron