Strona 1 z 1

sprzedaz informacji geologicznej

PostWysłany: 10 Sie 2015, 14:31
przez tompety
Jestem posiadaczem prawa do informacji geologicznej. Znalazł się chętny do jej zakupu. Czy w takim przypadku stosuje się normalną umowę cywilną (notarialną) czy trzeba sporządzić specjalna umowę? Czy należy o sprzedaży poinformować organ koncesyjny? A może musi on wyrazić na tę transakcję zgodę? Jeżeli istnieje jakiś szablon umowy to prosiłbym o jego wskazanie.

Re: sprzedaz informacji geologicznej

PostWysłany: 12 Sie 2015, 07:54
przez Hubert
Zagadnienie jest trochę bardziej skomplikowane, bo na przestrzeni lat do informacji geologicznej stosowano różne przepisy.
Konsekwencją tego jest niemożność sprzedania prawa w wielu przypadkach.

Re: sprzedaz informacji geologicznej

PostWysłany: 12 Sie 2015, 08:31
przez tompety
Złoże udokumentowałem w listopadzie 2014 r. Utknąłem na procedurze środowiskowej (jestem za cienki w uszach). Znalazł się ktoś kto uważa, że nie jest to dla niego problem, ale chce kupić prawo do informacji (czytaj dokumentacje geologiczną). Pytałem się w organie zatwierdzającym dokumentację i otrzymałem odpowiedź że mogę przekazać (odpłatnie) to prawo na podstawie umowy cywilnej (niekoniecznie notarialnej) przy czym kupujący w momencie starania się o koncesję na wydobycie taką umowę musi dołączyć do wniosku. Nie wiem do końca jak sformułować treść takiej umowy? Może istnieją jakieś wzory?

Re: sprzedaz informacji geologicznej

PostWysłany: 12 Sie 2015, 08:57
przez Hubert
W takim razie w grę może wchodzić rozporządzenie prawem do korzystania z informacji geologicznej, na zasadzie art. 99 ust. 6 PGG.

Re: sprzedaz informacji geologicznej

PostWysłany: 22 Wrz 2017, 20:38
przez ewa
Mam pytanie odnośnie sposobu przekazania informacji geologicznej na następny podmiot. Chodzi mi o to, czy jeżeli właściciel oddał grunt pod koncesją w dzierżawę i dał temu dzierżawcy dodatkowo zgodę na przeniesienie koncesji, to automatycznie organ koncesyjny może uznać, że przekazano tym samym prawo do używania informacji geologicznej (nawet tej wytworzonej na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża w 1997 roku, tj. w czasie przed nowelizacją pgg, która miała miejsce w 2001 roku) ?
Czy mam prawo ubiegać się o zapłatę za tę informację ( czyli o zwrot kosztów poniesionych na jej wytworzenie) od przedsiębiorcy w Sądzie Cywilnym? Jaki artykuł pgg o tym stanowi, na jaki artykuł się powołać? Jaki jest okres przedawnienia? Zaznaczam, że koncesja została przeniesiona na następny podmiot zaocznie, bez uczestnictwa właściciela gruntu i informacji geologicznej. Do wniosku o przeniesienie na spółkę koncesji poddzierżawca załączył niezgodne z prawdą oświadczenie, że nabył on prawo do dokumentacji geologicznej odnośnie poddzierżawionej działki wraz z zakupem innych działek pod inną koncesją. Czy organ koncesyjny miał prawo uznać, że nie ma w tym przypadku przymusu uiszczenia mi zapłaty przez przedsiębiorcę za wytworzenie informacji geologicznej, bo nie istnieje żaden artykuł pgg o tym mówiący, że informacja musi podlegać sprzedaży? Dokumentacja geologiczna była dzierżawcy przekazana fizycznie do wglądu .
Na marginesie wspomnę, iż nie tylko beneficjent koncesji (spółka, której wspólnikiem był poddzierżawca) nie zapłacił właścicielowi za informację geologiczną, ale również ani złotówki od wydobytego kruszywa, a dzierżawca nie zapłacił należnego właścicielowi czynszu dzierżawnego.