Strona 1 z 1

Wykonanie PRG na złożu udokumentowanym w kat. C2

PostWysłany: 31 Sty 2020, 18:43
przez galena3110
Witam,

Dostałam za zadanie wykonać PRG na obszarze jednej działki. ALE wg Mapy geośodowiskowej Polski, portalu Midas dana działka jak i sąsiednie wchodzą w obręb złoża, które jest udokumentowane w kat. C2. W portalu Infogeoskarb właścicielem do informacji geologicznej jest Skarb Państwa. Czy ktoś zdecydowanie bardziej doświadczony może mi podpowiedzieć co robi się w takim przypadku? Czy to jest sytuacja gdzie należy złożyć Wniosek o udostępnienie informacji geologicznej za wynagrodzeniem itp ??? Czy w ogóle można robić Projekt jak złoże jest już udokumentowane? PRG wykonany ma zostać pod kątem udokumentowania złoża w kat C1.

Pozdrawiam.

Re: Wykonanie PRG na złożu udokumentowanym w kat. C2

PostWysłany: 08 Lut 2020, 13:25
przez Hubert
- możesz robić nowe wiercenia (=nowy projekt) na już udokumentowanym złożu,
- w swoim projekcie musisz opisać wyniki wcześniejszych badań prowadzonych na złożu.

I tu jest zagwozdka - czy przytoczenie wyników badań, które stanowią informację geologiczną, wymaga prawa do korzystania z informacji geologicznej, czy nie? W mojej ocenie - tak, ale dość powszechna praktyka, szczególnie zauważalna w działalności starostów powiatów i marszałków województw, polega na możliwości wykorzystywania danych geologicznych bez ustanawiania prawa do korzystania z informacji geologicznej, szczególnie poprzez ponowne dokumentowanie złóż kopalin lub wód (w wyniku ponownych robót geologicznych). Wydaje się jednak, że taka praktyka stoi w sprzeczności z przepisami art. 99, czyniąc iluzorycznym np. prawo wyłączności do korzystania z informacji geologicznej, o którym mowa w art. 99 ust. 3 pr.geol. Niemniej u wielu marszałków i starostów to przechodzi.