Studnia powyżej 100m

Studnia powyżej 100m

Postprzez krupek18 » 19 Sty 2015, 10:53

Na jakim etapie powinno się "zrobić" decyzje środowiskową i wykonać plan ruchu przy budowie studni powyżej 100m. Czy to na etapie projektu robót geologicznych, czy dokumentacji geologcznej, czy pozwolenia na pobór wody......
Prosze o pomoc
krupek18
aspirant
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 Wrz 2014, 07:54
firma: kopalnia
stopień górniczy: nizszy

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez Hubert » 15 Mar 2015, 20:13

Praktyka jest taka, że najpierw pozyskujesz decyzję środowiskową, potem zatwierdzasz projekt robót geologicznych, w końcu zatwierdzasz plan ruchu. W mojej ocenie, przepisy dają możliwość równoległego starania się o decyzję środowiskową i zatwierdzenie projektu robót geologicznych, ale podejrzewam, że przekonać urzędników do takiej interpretacji byłoby trudno. Z pewnością jednak decyzję środowiskową (jeśli jest wymagana) i decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych musisz mieć na etapie wnioskowania o zatwierdzenie planu ruchu (art. 108 ust. 9 pkt 2 i art. 108 ust. 10 PGG).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 867
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez EURO » 15 Mar 2015, 21:55

Sorry dobrzy ludzie, a który to przepis ustawy z 3 X 2008 w sprawie ocen czy też prawa gg wymaga decyzji środowiskowej dla projektu robót geologicznych ? Bo ja takiego nigdzie nie widzę. A dla planu ruchu taka decyzxja może być wymagana tylko przy węglowodorach.
EURO
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez Hubert » 15 Mar 2015, 22:22

Co prawda, to prawda. Pisałem z pamięci - z myślą o § 3 ust. 1 pkt 43 rozporządzenia, ale tam mowa jest o - bagatela - 1000 m, a nie o 100, jak pisał Krupek.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 867
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez EURO » 16 Mar 2015, 13:16

Nie. Zatwierdzenie projektu rg NIGDY nie wymaga decyzji środowiskowej. Projekt rg nie ejst wymieniony w art. 72 ustawy w ocenach. A stosowny przepis rozporządzenia ma brzmienie:

43) (28) poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin:
a) na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej,
b) prowadzone metodą podziemną,
c) wykonywane metodą otworów wiertniczych o głębokości większej niż 1000 m:
– w strefach ochrony ujęć wody,
– na obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych,
– na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 i 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy,
d) wykonywane metodą otworów wiertniczych o głębokości większej niż 5000 m na obszarach niewymienionych w lit. c;
EURO
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez Hubert » 17 Mar 2015, 09:46

EURO napisał(a):Nie. Zatwierdzenie projektu rg NIGDY nie wymaga decyzji środowiskowej. Projekt rg nie ejst wymieniony w art. 72 ustawy w ocenach. A stosowny przepis rozporządzenia ma brzmienie:

Celowo przytoczyłem ten przepis, by ukierunkować dyskusję na ewolucję zagadnienia wykonywania studni a PGG. Otóż od 1.01.2012, tj. po wejściu w życie nowego PGG, zabrakło przepisów dot. studni. Organy w terenie nie wiedziały, jak postępować; część uznała wykonanie kilkunastometrowej studni za roboty geologiczne, część to odrzuciła. Minister Środowiska w interpretacji (niewiążącej, to jasne) uznał, iż wykonywanie studni to nie robota geologiczna. Jak wiemy, od niedawna wykonywanie studni jednak zostało uznane za robotę geologiczną, choć - przypomnę - robota geologiczna ukierunkowana jest na poznanie budowy geologicznej kraju (vide: definicja pracy geologicznej). Uważam ten pogląd za niewłaściwy, ale stał się prawem - i musimy się jemu podporządkować. Ale do pełnej konsekwencji w działaniu ustawodawcy brakuje jednego - uznania, że głębienie studni oznacza poszukiwanie / rozpoznawanie wód podziemnych. Teraz wystarczyłoby tylko, by wodami tymi były wody uznane za kopaliny - i przytoczony przepis będzie miał zastosowanie, przy czym by się to ziściło, to chyba nawet zmiana przepisów nie byłaby konieczna. Wystarczyłaby tylko zmiana myślenia organów administracji geologicznej.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 867
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez realista » 17 Mar 2015, 11:38

Amadeusu, ale jakże ciężko o taką zmianę ? - i to nie tylko w odniesieniu do organów administracji geologicznej ... :).
realista
generał *
 
Posty: 310
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez mkxx » 10 Gru 2015, 14:57

Hubert napisał(a):Jak wiemy, od niedawna wykonywanie studni jednak zostało uznane za robotę geologiczną,


Czy możesz bliżej doprecyzować o jaką zmianę chodzi? Bo wykonanie studni o głębokości do 30 m (do wydajności 5 m3/24h, czyli nie wymagającej pozwolenia wodno-prawnego) nadal NIE jest robotą geologiczną (art. 85 ust. 1 pkt 2 PGig).
mkxx
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:51
firma: UM

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez Hubert » 11 Gru 2015, 00:19

Chodzi mi o przepis art. 3 pkt 2a w połączeniu z przywołanym przez Ciebie art. Odczytuję z nich, że wykonywanie studni do 30 m JEST robotą geologiczną, tylko nie stosuje się do tych robót ustawy. Gdyby wiercenie studni nie było robotą geologiczną, to nie byłoby potrzeby wprowadzania art. 3 pkt 2a (nie wprowadza się wyjątku od zasady, jeśli zasada nie istnieje).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 867
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Studnia powyżej 100m

Postprzez mkxx » 20 Sty 2016, 15:35

Jeżeli nie trzeba stosować przepisów ustawy do takich robót to wszystko się zgadza.
Pozdrawiam,
mkxx
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:51
firma: UM


Wróć do hydrogeologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron