Zbiornik retencyjny a PGG.

Zbiornik retencyjny a PGG.

Postprzez Gosia » 16 Sty 2014, 12:14

Witam,
czy przy budowie zbiornika retencyjnego potrzebne są jakieś dokumenty z zakresu PGG, np. projekt robót geologicznych. Czy zbiorniki retencyjne podlegają PGG?
Będę wdzięczna za pomoc. :D
Gosia
inżynier *
 
Posty: 30
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: Zbiornik retencyjny a PGG.

Postprzez Hubert » 17 Sty 2014, 00:39

Podlegałyby, jeśli:
a) prowadzone prace miałyby na celu rozpoznanie budowy geologicznej kraju; wówczas mamy do czynienia z pracami geologicznymi, a nawet z robotami geologicznymi, co w tym pierwszym przypadku czasami może wymagać koncesji (w przypadku kopalin wymienionych w art. 10 ust. 1 PGG), a w drugim przypadku - projektu robót geologicznych,
b) w trakcie prowadzonych prac dochodziłoby do wydobywania kopaliny; w tym przypadku mamy do czynienia co najmniej z dwoma poglądami doktryny i orzecznictwa. Wedle pierwszego poglądu - każde wydobycie podlega koncesjonowaniu, nawet jeśli wykonywane prace nie mają na celu korzystania z odspojonej kopaliny. Drugi pogląd jest bardziej liberalny i dopuszcza pominięcie PGG w przypadku, gdy wydobywanie kopaliny nie jest głównym celem prac. Przykład: budowa autostrady, w trakcie której dochodzi do wyrównywania (niwelacji) wydm. Materiał (piasek) jest odspajany i przemieszczany w inne miejsca. Wedle pierwszego poglądu dochodzi do wydobywania kopaliny, co wymaga m.in. koncesji (podlega PGG). Wedle drugiego poglądu, opisane czynności nie podlegają PGG, a przemieszczany materiał stanowi odpad.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 867
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do hydrogeologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron