głębokość studni

głębokość studni

Postprzez Gosia » 29 Sty 2014, 14:36

Czy dla studni o głębokości powyżej 100 m potrzebny jest plan ruchu zakładu górniczego i decyzja środowiskowa?
Gosia
inżynier *
 
Posty: 30
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: głębokość studni

Postprzez Hubert » 13 Lut 2014, 00:00

Wszystko zależy od tego, czy głębienie studni uznamy za robotę geologiczną, czy też nie.
Spór powstał po wejściu w życie nowego PGG, bowiem w starym był przepis wyłączający zastosowanie PGG94 do głębienia studni, jeśli jej głębokość nie przekraczała bodaj 30 metrów. Analogicznego przepisu w nowym PGG nie ma - i stąd dylemat.
Ministerstwo Środowiska wydało pismo, z którego wynika, iż głębienie studni nie jest robotą geologiczną, bowiem nie służy rozpoznaniu budowy geologicznej kraju (zob. art. 6 ust. 1 pkt 8 PGG - pracą geologiczną jest tylko taka czynność, która ma na celu ustalenie budowy geologicznej kraju). Jeśli podzielimy interpretację MŚ - wówczas głębienie studni nie będzie robotą geologiczną, a zatem nie będzie wymagany ani projekt robót geologicznych, ani tym bardziej plan ruchu zg (nie znajdzie zastosowania art. 86 PGG). Natomiast jeśli przyjmiemy stanowisko przeciwne do poglądu MŚ - wówczas koniecznym stanie się zarówno PRG, jak i plan ruchu (ten ostatni wówczas, gdy głębokość studni przekroczy 100 m).
Osobiście podzielam pogląd Ministerstwa -i dlatego nie wymagałbym ani PRG, ani planu ruchu.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 867
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do hydrogeologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron