Strona 1 z 3

Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 17 Kwi 2018, 11:00
przez galena3110
Witam !

Jest tu ktoś kto zdawał w ubiegłych latach lub ma zamiar przystąpić do egzaminu na uprawnienia w kat III ??? Ja mam zamiar składać wniosek w drugiej połowie tego roku i rozwiązuje sobie pytania pobrane ze strony Ministerstwa Środowiska i jest takie jedno pytanie, które niby jest łatwe, ale budzi moje wątpliwości może ktoś doradzi?

Pytanie brzmi

Koncesji na wydobywanie granitu, jeżeli wydobycie w roku kalendarzowym wyniesie 15 000 m^3, udziela:
a). Min. wł. ds. środ.;
b). Marszałek Województwa;
c). Starosta

Z góry odrzucam odpowiedź A. Zastanawia mnie odpowiedź b i c. czy obydwie czy któraś z nich. Faktem jest, że Starosta udziela koncesji na wydobycie do 20 000 m^3 na rok tu jest 15 000 m^3 i można byłoby zaznaczyć, że Starosta ALE Starosta udziela też koncesji przy wydobyciu bez użycia środków strzałowych i tu jest problem bo granit wydobywa się różnymi metodami strzałową, klinową itd (no chyba, że jestem w błędzie jesli tak, to niech mnie ktoś uświadomi :) ). Jak strzałową to by się dało Marszałka, ale tego nie wiemy. Jest podana tylko wielkość wydobycia, nie ma nawet podanej powierzchni złoża, czy jest poniżej czy powyżej 2,0 ha.

Będę wdzięczna za jakąś odpowiedź, może ktoś bardziej to ogarnie i będzie miał 100% pewność :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 17 Kwi 2018, 20:56
przez petrol
Myślę że Marszałek, bo nie powiedziano, że wydobycie jest bez użycia mat. wybuchowych oraz,że obszar udokumentowanego złoża nieobjętego własnością górniczą nie przekracza 2 ha. Wg Prawa G-G wymagania mają być jednocześnie spełnione . A nie mamy pełnych danych w pytaniu.

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 18 Kwi 2018, 00:31
przez Hubert
To pytanie jest faktycznie błędnie sformułowane (a w zasadzie - odpowiedzi), bowiem na Dolnym Śląsku funkcjonuje 1 koncesja udzielona na granit przez starostę (eksploatacja metodą "na zrywkę").

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 18 Kwi 2018, 08:08
przez galena3110
dzięki za odzew :)

No właśnie i jak tu poprawnie zaznaczyć odpowiedź jak na egzaminie trafię na to pytanie? :mrgreen: :ugeek:
Wczoraj rozmawiałam też z doświadczonym geologiem i on z kolei mówi, że zaznaczyłby Starostę skoro tylko jest podane wydobycie i nic więcej.
Zdania są podzielone jak widać :roll:

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 18 Kwi 2018, 09:17
przez Hubert
Zgłosiłbym to jako błąd, zaznaczając marszałka lub starostę.
Myślę, że to pytanie - skoro zostało ujawnione - nie pojawi się już na egzaminie.
Powodzenia! ;)

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 18 Kwi 2018, 09:29
przez galena3110
hymn z tego co wiem to te pytania testowe podane na stronie Ministerstwa Środowiska powtarzają się :mrgreen: prawie w całości no może odpowiedzi nie są ulożone tak samo tylko wymieszane. Szkoda, że ostatnia aktualizacja tych pytań jest z lutego 2016 ... a prawo się trochę zmieniło od tego czasu.
No nic zobaczymy :)

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 22 Kwi 2018, 21:22
przez aszw
Nie wiem jak teraz, ale dawniej w tych publikowanych pytaniach było całkiem niemało błędów. Za to prawdziwe hocki-klocki zaczynały się na części ustnej :oops:

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 24 Kwi 2018, 12:18
przez galena3110
aszw napisał(a):Nie wiem jak teraz, ale dawniej w tych publikowanych pytaniach było całkiem niemało błędów. Za to prawdziwe hocki-klocki zaczynały się na części ustnej :oops:a ja właśnie słyszałam od osoby, która zdawała uprawnienia w grudniu, że egzaminatorzy chcą by kandydat zdał najgorszy jest prawnik podobno bo niby chce pomóc a jeszcze bardziej kopie leżącego :) w sumie pytania na ustnym jakie ta osoba miała od geologów to był łatwe a prawnik cisnął z koncesji i inf. geol. PODOBNO zadawają pytania tylko z zakresu danej kategorii czyli nie zapytają o węglowodory dok geol-inż hydrogeol, odpady, plan ruchu zakladu górniczego itp bo dana kategoria (III) tego nie dotyczy - no oby tak było ! :mrgreen:

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 24 Kwi 2018, 13:09
przez aszw
No właśnie na tej komisji "prawniczej" nie za przyjemnie było, za sprawą pewnej pani... kto zdawał to zapewne będzie wiedział o kim mowa. Niestety owa pani cisnęła z całej ustawy nie bacząc zanadto na kategorię po którą zgłasza się klient :? więc ja osobiście mało się nie przejechałem na tej słodkiej iluzji, że "nie moja kategoria - nie mój problem". Pani również nie dopuszczała aby omawiać przepisy własnymi słowami tylko wymagała aby "mówić dokładnie tak jak jest w ustawie napisane" - co dla zdającego nie-prawnika jest dosyć niewykonalne. Pozostaje mieć nadzieję, że teraz jest inaczej :)

A komisje "praktyczne" były rzeczywiście OK - przynajmniej ta gdzie ja trafiłem.

Re: Egzamin kat. III 2018

PostWysłany: 24 Kwi 2018, 13:48
przez galena3110
no właśnie jesteśmy geologami a nie prawnikami grunt to w naszym zawodzie wiedzieć o co chodzi i podpierać się oczywiście prawem,rozporządzeniami itd ale nie strzelać paragrafami ;p hymn teraz był facet w komisji ale przecież oni się zmieniają. Miemy nadzieję, że ta Pani byłą już baaaardzo wiekowa albo już nie praktykuje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted: