kwalifikacje operatorów maszyn

kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez tomala » 29 Sty 2016, 12:16

Witam

Chciałem uściślić rodzaj wymaganych kwalifikacji dla operatora zgarniarki linowej. Spotkałem się z już z dwiema opiniami: jedna to wymagane kwalifikacje dla operatora koparki oczywiście z zachowaniem klas dla pojemności naczynia roboczego, a druga to uprawnienia dla operatora zgarniarki - pomimo, że jest to konstrukcyjnie całkowicie inna maszyna. Może ktoś z Was drodzy użytkownicy forum da mi jednoznaczną odpowiedź.
tomala
dyrektor **

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez realista » 29 Sty 2016, 14:20

Z uprawnieniami operatorów dla maszyn i urządzeń to w ogóle jest jeden wielki skandal. Do chwili obecnej brak jest np. uregulowań (wymogów formalnych) dla operatorów wiertnic czy wozideł ! Zupełnie niezrozumiałym jest obecny podział uprawnień na klasy zarówno dla koparek jak i ładowarek. W Polsce działają już wyspecjalizowane firmy, które organizują wyjazdy szkoleniowe np. do Niemiec - w trakcie których odbywa się szkolenie wraz z zajęciami praktycznymi, kończące się uzyskaniem uprawnień na wszelkie maszyny do robót ziemnych, budowlanych czy drogowych. Pracownik otrzymuje zatem jedno zaświadczenie na mocy którego w Polsce może obsługiwać dowolną koparkę, ładowarkę czy koparko-ładowarkę.
realista
generał *

firma: GMG

Re: kwalifikacje operatorów maszyn

Postprzez Hubert » 29 Sty 2016, 23:26

Moim zdaniem na żadną maszynę czy urządzenie do robót ziemnych / drogowych / budowlanych nie potrzeba dziś uprawnień, gdyż przepisy są... niekonstytucyjne ;)
http://kopalnie-odkrywkowe.pl/pl/przepi ... ne_/226/2/

Ministerstwo Rozwoju prowadzi aktualnie analizy co do kierunków nowelizacji wspomnianego w art. rozporządzenia. Generalny zamysł sprowadza się do zmniejszenia liczby klas.
Będę Wam wdzięczny za wszelkie pomysły w tym zakresie; mogę podesłać materiały.
Hubert
dozór forum

Miejscowość: Wrocław

Wróć do BHP w odkrywkach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość