themca2000 napisał(a):Kontrole zakładów górniczych przeprowadzane przez pracowników OUG i SUG są wykonywane w oparciu o obowiązujące akty prawne, a także uregulowania wewnętrzne:
- ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981 ze zm.)
- ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010r. Nr 220, poz. 1447 j.t. ze zm.)
- ZARZĄDZENIE Nr 11 PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO z dnia 3 lutego 2012 r. w sprawie trybu wykonywania czynności inspekcyjno-technicznych przez pracowników okręgowych urzędów górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego. (Zmienione Zarządzeniem nr 30 z dnia 12.07.2012r. i nr 34 z dnia 9.10.2012r.).
W § 5 "Zarządzenia" wymienione są tryby w jakich możliwe jest przeprowadzanie kontroli; w ust. 2 wymieniony jest tryb kontroli doraźnej.
Kontrole doraźne wszczyna się:
-w toku postępowania prowadzonego w wyniku złożenia wniosku przez podmiot we własnej sprawie;
-jeżeli przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia;
-jeżeli przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego. Polecenie wszczęcia kontroli doraźnej wydaje dyrektor urzędu górniczego lub osoba przez niego upoważniona.
Pierwszy z wymienionych powodów kontroli doraźnej, a mianowicie "w toku postępowania prowadzonego w wyniku złożenia wniosku przez podmiot we własnej sprawie" jest zgodny z art. 84 b ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010r. Nr 220, poz. 1447 j.t. ze zm.). Odsyłam Pana prawnika do w/w artykułu cyt. Ustawy aby zapoznał się których przepisów Ustawy "o swobodzie działalności" nie stosuje się do kontroli wszczętej w toku postępowania prowadzonego w wyniku złożenia wniosku przez przedsiębiorcę we własnej sprawie, a nie wprowadzał Forumowiczów w błąd.
PS> Czas kontroli jak najbardziej się NIEwlicza do rocznego limitu
Art. 87 ust. 1 Konstytucji stanowi, jakie akty są źródłem powszechnie obowiązującego prawa:
Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
Poza tym - jedynie akty prawa miejscowego (art. 87 ust. 2).
Katalog ten nie wymienia jakichkolwiek aktów wydawanych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a zatem przywołane przez Ciebie zarządzenie nr 11 ma jedynie zastosowanie w relacjach WUG-OUG i nie rodzi żadnych obowiązków po stronie przedsiębiorców.
Nie znalazłem również żadnego przepisu, który wyłączałby zaliczanie czasu kontroli organów nadzoru górniczego do rocznego limitu.