kontrole doraźne

Re: kontrole doraźne

Postprzez Hubert » 11 Sie 2011, 15:01

Tutaj:
http://geoportal.pgi.gov.pl/css/powiaty ... _techn.pdf
znajduje się zarządzenie Prezesa WUG w/s kontroli dokonywanych przez inspektorów WUG. w § 7 pojawiają się "kontrole doraźne", jednak nie obejmują one opisanego wyżej przypadku.
Zresztą nawet, gdyby zarządzenie takie kontrole sankcjonowało, to przecież nie jest to źródło prawa i nie może być niezgodne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kontrole doraźne

Postprzez zmieniewicz » 19 Paź 2011, 08:58

Chciałem jednak zachęcić do postępowania sądowego, wygrałem z OUG w Sądzie Grodzkim i Okręgowym.
To fakt że należy być dobrze przygotowanym i umieć jasno przedstawić swoje racje Sądowi.
Zachęcam do zgłaszania się na biegłych sądowych. Sądy powołują różnych biegłych, sam byłem przez dwie kadencje biegłym sądowym sądu okręgowego ds. górnictwa ze specjalnością górnictwo odkrywkowe, znam również prawników którzy występowali w obronie dozoru i przedsiębiorców i było to skuteczne. Jeżeli masz rację to nie można być biernym.
zmieniewicz
aspirant
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 Wrz 2011, 07:27
firma: MKM Kruszywa

Re: kontrole doraźne

Postprzez Hubert » 19 Paź 2011, 12:47

G R A T U L A C J E ! ! !
Dziękuję również za apel w sprawie biegłych. To bardzo potrzebna inicjatywa, bowiem biegłych z tej specjalności w niektórych sądach brakuje. Mam wrażenie, że niektórym z obecnie wpisanych na listę brakuje również praktyki.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kontrole doraźne

Postprzez Hubert » 02 Lis 2011, 18:23

Mamy odpowiedź WUG:
http://www.radca24.pl/mojepryw/kontrolewug.pdf
Myślę, że można z niej wyciągnąć szereg pozytywnych dla nas informacji.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kontrole doraźne

Postprzez Hubert » 31 Sty 2013, 11:29

themca2000 napisał(a):Kontrole zakładów górniczych przeprowadzane przez pracowników OUG i SUG są wykonywane w oparciu o obowiązujące akty prawne, a także uregulowania wewnętrzne:
- ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981 ze zm.)
- ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010r. Nr 220, poz. 1447 j.t. ze zm.)
- ZARZĄDZENIE Nr 11 PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO z dnia 3 lutego 2012 r. w sprawie trybu wykonywania czynności inspekcyjno-technicznych przez pracowników okręgowych urzędów górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego. (Zmienione Zarządzeniem nr 30 z dnia 12.07.2012r. i nr 34 z dnia 9.10.2012r.).
W § 5 "Zarządzenia" wymienione są tryby w jakich możliwe jest przeprowadzanie kontroli; w ust. 2 wymieniony jest tryb kontroli doraźnej.
Kontrole doraźne wszczyna się:
-w toku postępowania prowadzonego w wyniku złożenia wniosku przez podmiot we własnej sprawie;
-jeżeli przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia;
-jeżeli przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego. Polecenie wszczęcia kontroli doraźnej wydaje dyrektor urzędu górniczego lub osoba przez niego upoważniona.
Pierwszy z wymienionych powodów kontroli doraźnej, a mianowicie "w toku postępowania prowadzonego w wyniku złożenia wniosku przez podmiot we własnej sprawie" jest zgodny z art. 84 b ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010r. Nr 220, poz. 1447 j.t. ze zm.). Odsyłam Pana prawnika do w/w artykułu cyt. Ustawy aby zapoznał się których przepisów Ustawy "o swobodzie działalności" nie stosuje się do kontroli wszczętej w toku postępowania prowadzonego w wyniku złożenia wniosku przez przedsiębiorcę we własnej sprawie, a nie wprowadzał Forumowiczów w błąd.

PS> Czas kontroli jak najbardziej się NIEwlicza do rocznego limitu ;)

Art. 87 ust. 1 Konstytucji stanowi, jakie akty są źródłem powszechnie obowiązującego prawa:
Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
Poza tym - jedynie akty prawa miejscowego (art. 87 ust. 2).
Katalog ten nie wymienia jakichkolwiek aktów wydawanych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a zatem przywołane przez Ciebie zarządzenie nr 11 ma jedynie zastosowanie w relacjach WUG-OUG i nie rodzi żadnych obowiązków po stronie przedsiębiorców.

Nie znalazłem również żadnego przepisu, który wyłączałby zaliczanie czasu kontroli organów nadzoru górniczego do rocznego limitu.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Poprzednia

Wróć do Informacje z kraju

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron