Koncesja a MPZP

Koncesja a MPZP

Postprzez kremator » 31 Sty 2012, 17:07

Witam wszystkich
Zamierzam w najbliższym czasie starać się o uzyskanie „małej” (Art. 22. ust. 2 PrGiG) koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż (kopalin pospolitych – żwir, piasek) objętych własnością gruntową (Art. 10 ust. 3 PrGiG). Według MPZP teren na którym chcę realizować inwestycję jest obszarem rolnym. Zgodnie z Art. 23 Ust. 2 pkt 2 PrGiG niezbędnym jest ustalenie zgodności zamierzonej działalności z MPZP oraz odrębnymi przepisami. Sporządzoną dokumentację geologiczną (geologiczną złoża, hydrogeologiczną oraz geologiczno-inżynierską) przedkładam organowi administracji geologicznej w celu jej zatwierdzenia.

Pytanie 1
Kiedy następuje moment ustalenia zgodności zamierzonej inwestycji z MPZP – po przesłaniu decyzji przez właściwy organ administracji geologicznej do samorządu terytorialnego którego dotyczy dokumentacja geologiczna (Art. 94 ust. 1 pkt 1) czy może to inwestor (jeszcze przed złożeniem dokumentacji geologicznej do organu administracji geologicznej) może uzyskać takie uzgodnienie w gminie?

Pytanie 2
Z informacji uzyskanych przeze mnie w gminie wynika że to inwestor na potrzeby powyższej inwestycji ponosi koszty sporządzenia miejscowego planu. Jednak studiując ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z Art. 21 ust. 2 pkt 4 wynika że koszty obciążają inwestora realizującego inwestycję celu publicznego. Z Art. 6 pkt 8 (Ustawa o gospodarce nieruchomościami Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651) wynika jednak że celem pożytku publicznego jest wydobywanie złóż kopalin objętych własnością górniczą do których w rozumieniu Art. 10 ust. 3 PrGiG moja planowana inwestycja się nie zalicza. Proszę o pomoc w tej kwestii – czy jest to brak kompetencji urzędników czy może moja błędna interpretacja przepisów.
kremator
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Sty 2012, 13:59

Re: Koncesja a MPZP

Postprzez Hubert » 01 Lut 2012, 01:25

witaj na forum!

Zanim przejdziesz do dalszych czynności, zwróć proszę uwagę na jedną okoliczność:
Według MPZP teren na którym chcę realizować inwestycję jest obszarem rolnym.

Art. 23 ust. 2 pkt 2 stanowi o "zgodności zamierzonej działalności", a art. 7 ust. 1 - o "nienaruszaniu przeznaczenia nieruchomości", określonych w mpzp / studium uwarunkowań. Nie wchodząc w szczegóły, można te przepisy interpretować następująco:
1) że konieczna jest zgodność planowanej eksploatacji z mpzp, albo
2) że wystarczająca jest niesprzeczność eksploatacji z mpzp.
Niezależnie od sposobu wykładni tych przepisów, należy się zastanowić, czy odkrywkowa eksploatacja złoża piasku i żwiru będzie zgodna albo niesprzeczna z przeznaczeniem rolnym nieruchomości w mpzp? Znane mi poglądy twierdzą, że wydanie koncesji na eksploatację nie będzie niestety możliwe, gdyż wydobycie (usunięcie nadkładu, eksploatacja złoża) naruszać będzie substancję gruntu, który powinien rodzić np. buraki. :-/

Poniższy artykuł dotyczy co prawda starego stanu prawnego, ale daje przegląd orzecznictwa z ostatnich lat. Zdaje się, że w którymś z przywołanych w nim orzeczeń taką sprzeczność eksploatacji i rolnictwa odnotowano (trzeba sprawdzić, bo piszę z pamięci):
http://amadeus.biz.pl/pl/orzecznictwo_sadow_administracyjnych_w_sprawach_gorniczych_i_geologicznych_w_latach_2009-2010_-cz__i-/422/
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Koncesja a MPZP

Postprzez EURO » 12 Lut 2012, 18:02

Święta racja, bez odrolnienia nie razbieriosz. To niestety relikt minionej epoki, jak jest grunt rolny, to masz go wykorzystywac rolniczo. Co prawda nie ma zakazu odłogowania, ale wg prawa lepiej gdy odłoguje niż byś go wykorzyustał na inny (np. górniczy) cel.
EURO
inżynier **
 
Posty: 47
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: Koncesja a MPZP

Postprzez wapsoon » 26 Lis 2012, 15:36

Witam,
w moim przypadku nie ma MPZP , jest tylko studium.
Czy mogę wykonać rozpoznanie złoża ?
Czy jeśli rozpoznanie złoża potwierdzi obecność kopaliny to gmina będzie miała obowiązek uwzględnić to w nowym MPZP?
Czy gmina może odmówić przekształcenia gruntów z rolnych na górnicze ?

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam !
wapsoon
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 26 Lis 2012, 15:10
firma: ProGranit

Re: Koncesja a MPZP

Postprzez Hubert » 26 Lis 2012, 19:50

wapsoon napisał(a):Witam,
w moim przypadku nie ma MPZP , jest tylko studium.
Czy mogę wykonać rozpoznanie złoża ?

witamy na forum! ;)
Co do zasady - można przeprowadzić rozpoznanie złoża, aczkolwiek należy pamiętać, iż roboty geologiczne nie mogą naruszać przeznaczenia nieruchomości określonego w studium (art. 7 PGG).
wapsoon napisał(a):Czy jeśli rozpoznanie złoża potwierdzi obecność kopaliny to gmina będzie miała obowiązek uwzględnić to w nowym MPZP?

Tak (art. 95 ust. 1 PGG), aczkolwiek gmina nie ma obowiązku zmienić planu / studium w taki sposób, by umożliwić prowadzenie eksploatacji.
wapsoon napisał(a):Czy gmina może odmówić przekształcenia gruntów z rolnych na górnicze ?

Jw - gmina nie ma obowiązku, tak więc można wyobrazić sobie sytuację, gdy złoże zostało udokumentowane, lecz nie ma możliwości pozyskania koncesji na eksploatację.
Powodzenia!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron