Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez realista » 12 Wrz 2012, 10:44

- cała ustawa prawo geologiczne i górnicze jest skandaliczna i sprzeczna z interesem państwa ...., trudno więc się dziwić, że rozporządzenie jest absurdalne sprzeczne samo w sobie ....
- problem polega na tym że nikt nie ponosi jakichkowlwiek konsekwencji za przygotowywanie takich ustaw jak też za ich uchwalanie ...., o ile parlamentarzyści nie mają zielonego pojęcia nad czym głosują, to przynajmniej autorzy ustawy (rząd) powinni mieć elementarna wiedzę w tym zakresie, a w tym przypadku niestety nawet tego zabrakło ....., najgorsze w tym wszystkim jest to, że w konsekwencji traci na tym całe społeczeństwo ....
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Grzegorz » 13 Wrz 2012, 05:59

Podobno te różne projekty ustaw i rozporządzeń piszą studenci prawa albo i niedouczeni prawnicy nie posiadający praktycznej wiedzy na tematy poszczególnych dziedzin?Czy to prawda? Widzą oni tylko artykuły i paragrafy, a i to nie, bo uchwalając ustawę widać w tym przypadku gołym okiem, że ten co tworzył rozporządzenie wogóle nie kierował się jej zapisami.No albo nie miał zielonego pojęcia o czym pisze.
To skoro rzecz się dzieje bez konsultacji ze specjalistami z poszczególnych dziedzin to zadaję śmiało pytanie. Gdzie my idziemy i dokąd zmierzamy?
Co będzie z naszym krajem skoro stanowione prawo jest absurdalne i w wielu przypadkach pozbawione sensu?
Grzegorz
technik *
 
Posty: 17
Rejestracja: 10 Mar 2012, 11:35
firma: Kopalnia

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Grzegorz » 06 Mar 2013, 21:15

Zaciekawił mnie powrót do przeszłości jak przed wojną było regulowane wykonywanie czynności mierniczego górniczego i kto mógł takie czynności wykonywać.
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 1930 roku "Prawo górnicze" jasno precyzowało kto może takie uprawnienia zdobyć i tak aby ubiegać się o taką funkcję należało posiadać:
- dyplom inżyniera uzyskanym na wydziale mierniczym wyższej uczelni górniczej w kraju i dowód odbycia półtorejrocznej praktyki przy mierniczym górniczym
- dyplom inżyniera górniczego i dowód obycia dwuletniej praktyki przy mierniczym górniczym
- dyplom inżyniera mierniczego (współczesne studia geodezja i kartografia) i dowód ukończenia w wyższej uczelni górniczej w kraju kursu uzupełniającego oraz dowód odbycia półtrorejrocznej praktyki przy mierniczym górniczym (tak jak dzisiaj osoby kończące studia geodezyjne muszą zdać egzaminy uzupełniające z zakresu geodezji górniczej, górnictwa i ochrony terenów górniczych, również dzisiaj jest wymagana praktyka - zaostrzone kryterium bardziej, bo 3-letnia)
Takie osoby mogły dopiero przystąpić do egzaminu przed komisją powołaną w Wyższym Urzędzie Górniczym (czyli tak jak dzisiaj).
Co ciekawe, Prawo górnicze dawało również osobom ze średnim wykształceniem (decydował o tym Minister!) możliwość otrzymania uprawnień mierniczego górniczego ale tylko osobom które ukończyły szkołę górniczo-mierniczą i odbyły co najmniej 6 letnią praktykę przy mierniczym górniczym. Musiały one również przystąpić do egzaminu przed komisją powołaną w Wyższym Urzędzie Górniczym.
Źródło:
http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/1930/wydanie/85

Dzisiaj nasze Prawo Geologiczne i Górnicze dopuszcza do wykonywania czynności mierniczego górniczego:
- osoby ze średnim wykształceniem geodezyjnym, które nie muszą mieć żadnej praktyki w miernictwie górniczym (a co tam, jak dawniej trzeba było praktykować 6 lat przy mierniczym górniczym tak dzisiaj nie potrzeba, wystarczy odbyć praktykę w biurze geodezyjnym i nie widzieć zakładu górniczego na oczy)
- pozwala wykonywać funkcje mierniczego górniczego bez uprawnień nadawanych przez Wyższy Urząd Górniczy ( a co tam, niech ten co praktykuje zda trudne egzaminy, udowodni swoją wiedzę na egzaminach uzupełniających w wyższej uczelni górniczej, a potem w WUG, a my go zrównamy z osobą, która nie musi wcale zdać egzaminów uzupełniających i egzaminu w WUG).
To jest NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE XXI wieku:)
Grzegorz
technik *
 
Posty: 17
Rejestracja: 10 Mar 2012, 11:35
firma: Kopalnia

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez realista » 07 Mar 2013, 08:54

- trzeba także wyraźnie podkreślić, że zapisy nowego pgig są w tej kwestii - z kilku powodów - z dużym prawdopodobieństwem niezgodne z konstytucją ....
- uzasadnienie takich zapisów, które pojawiło się w trakcie tworzenia pgig jest conajmniej skandaliczne; równie dobrze można - poprzez analogię - zastapić lekarzy geriatrów (których brakuje a potrzeby społeczne na taką specjalizację są ogromne) lekarzami pediatrami (których jest sporo), przecież ten lekarz i ten lekarz !!!!
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Magiko » 03 Kwi 2016, 18:13

A ja mam pytanie odnośnie zdobycia uprawnienia Geologa Górniczego.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego:
- posiadanie tytułu mgr inż. drugiego po ukończeniu geologii
- egzaminy z geologii górniczej, górnictwa oraz wiertnictwa (na AGH (WGGiOŚ) wrzucone w program studiów w celu zdobycia uprawnień na kierunkach innych niż geologia górnicza)
- 3 letnia praktyka geologiczna w ruchu zakładu górniczego
I tutaj moje pytania jest napisane w ruchu zakładu górniczego czyli przez 3 letni okres pracy w zakładzie górniczym gdzie nie muszę być wpisany do dozoru (niższy, średni, wyższy)?
Praktyka geologiczna w zakładzie górniczym czyli np. stanowisko inżyniera złożowego w ZG ?
Kiedyś natknąłem się na artykuł gdzie trzeba było wybrać dwa tematy pracy pisemnej ale to chyba jakieś starsze zasady ?
Czy niczego nie pominąłem? tak wygląda cała droga w celu osiągnięcia uprawnienia?
Przepraszam jeśli nie napisałem w odpowiednim dziale, ale jestem osobą która zaczyna przygodę a jest to troszkę pogmatwane trzeba odnieść się do ustaw i rozporządzeń.
Pozdrawiam :)
Magiko
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 Kwi 2016, 17:29

Re: Mierniczy górniczy i geolog górniczy w Nowym PGiG

Postprzez Hubert » 04 Kwi 2016, 23:23

Magiko,

witaj na forum :).
Ustawa w art. 55 ust. 4 stanowi, że
Praktyką geologiczną jest wykonywanie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej czynności w zakresie geologii górniczej w:
1) zakładzie górniczym lub
2) podmiocie wykonującym w zakresie swojej działalności zawodowej powierzone mu czynności w ruchu zakładu górniczego.

Nie ma tutaj mowy o praktyce w dozorze lub kierownictwie ruchu => nie musisz odbyć praktyki w dozorze. Nazwa stanowiska (inżynier złożowy) jest kwestią wtórną; chodzi o rodzaj wykonywanej przez Ciebie pracy - muszą to być (szeroko pojęte) "czynności w zakresie geologii górniczej".
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Poprzednia

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron