kwalifikacje zawodowe w nowym prawie geologicznym i górniczy

kwalifikacje zawodowe w nowym prawie geologicznym i górniczy

Postprzez Bartek » 15 Mar 2012, 14:09

Witam

Czy może mi ktoś udzielić informacji jak wygląda sprawa kwalifikacji dla kierownika ruchu odkrywkowego zakładu górniczego wydobywającego kopaliny pospolite bez użycia materiałów wybuchowych i kierownika działu robót górniczych takiego zakładu lub wyższego dozoru ruchu w świetle nowego prawa górniczego i geologicznego.

Jestem absolwentem kierunku górnictwo i geologia. Jaką ścieżkę zawodową i jakie warunki musiałbym spełnić aby posiadać ww. kwalifikacje??
Bartek
aspirant
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Mar 2012, 12:21

Re: kwalifikacje zawodowe w nowym prawie geologicznym i górn

Postprzez Hubert » 22 Mar 2012, 23:46

Witaj na forum - i przepraszam za opóźnienie!

Jako KRZG powinieneś legitymować się:
kwalifikacjami ogólnymi, którymi są:
a) znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu ZG,
b) znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu zakładu odkrywkowego wydobywającego kopaliny inne niż węgiel brunatny i bez użycia środków strzałowych, a także występujących w takim zakladzie zagrożeń
- przy czym znajomość ma być w stopniu niezbędnym do wykonywania czynności kierownika;

kwalifikacjami zawodowymi, którymi są:
a) posiadanie tytułu zawodowego magistra inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów drugiego stopnia w zakresie górnictwa, lub posiadanie tytułu zawodowego inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w zakresie górnictwa, a także odbycie rocznej praktyki na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika określonych w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy działów ruchu zakładu górniczego albo zakładu, albo trzyletniej praktyki w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności technicznej określonej w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy, albo
b) posiadanie tytułu zawodowego magistra inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów drugiego stopnia w zakresie innym niż górnictwo, oraz odbycie rocznej praktyki na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika określonych w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy działów ruchu zakładu górniczego albo zakładu, albo czteroletniej praktyki w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności technicznej określonej w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy, albo
c) posiadanie kwalifikacji w zawodach dających przygotowanie do pracy w górnictwie odkrywkowym, określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w grupie „technicy i inny średni personel”, oraz odbycie dwuletniej praktyki na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika określonych w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy działów ruchu zakładu górniczego albo zakładu, albo pięcioletniej praktyki w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności technicznej określonej w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy.

A odnośnie działu ruchu - czy masz jakiś konkretny dział na myśli?
Podobnie z dozorem ruchu - czy mógłbyś dookreślić specjalizację techniczną?

pozdrawiam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kwalifikacje zawodowe w nowym prawie geologicznym i górn

Postprzez Bartek » 28 Mar 2012, 06:15

Dziękuje bardzo za odpowiedź.

Sytuacja jest taka że mój szef otworzył zakład górniczy wydobywający piasek i pospółkę. Znając moje wykształcenie chciałby abym był odpowiedzialny za tą kopalnię. Tylko nie wiem w którym kierunku iść. Kierownika zakładu? W nowym PGiG jest możliwość że pracodawca stwierdza kwalifikacje zawodowe do danego stanowiska. Jeżeli chciałbym mieć stwierdzone kwalifikacje przez OUG muszę odbyć roczną praktykę na interesującym mnie stanowisku i jest oprócz tego coś jeszcze?? Mogę bez żadnych innych kwalifikacji od razu po zdobyciu praktyki starać się o kwalifikacje na KRZG?

Dziękuję bardzo za odpowiedź
Bartek
aspirant
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Mar 2012, 12:21

Re: kwalifikacje zawodowe w nowym prawie geologicznym i górn

Postprzez Hubert » 28 Mar 2012, 16:39

Na KRZG musisz mieć wcześniejszą praktykę w kierownictwie działu ruchu lub w wyższym dozorze :-/.
Z tym, że obecnie nie jest potrzebne stwierdzanie kwalifikacji osób wyższego dozoru we wszystkich specjalnościach technicznych, a tylko w tych, które wymienia ustawa. Postaram się wieczorem (wolny czas...) dorzucić szersze, bardziej praktyczne wyjaśnienia.

Pozdrawiam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron