Wyznaczanie terenu górniczego

Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez Ketuina » 22 Paź 2012, 19:17

Czy teren górniczy dla złoża piaskowca o powierzchni 1,28 ha którego eksploatacja ma być prowadzona metodą odkrywkową, systemem ścianowym przy użyciu środków wybuchowych (1-3 razy w roku) może być wyznaczona po granicy działki na której znajduje się złoże?
Zgodnie z definicją teren górniczy to przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót geologicznych zakładu górniczego. Czy w związku z powyższym przy wyznaczaniu terenu górniczego w tym przypadku powinno brać się pod uwagę strefę podmuchu, rozrzutu i drgań sejsmicznych?
Ketuina
górnik *
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Wrz 2012, 20:00

Re: Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez realista » 22 Paź 2012, 20:52

granice terenu górniczego wyznacza zasięg oddziaływania robót górniczych, tak więc w tym przypadku oczywistym jest że granice muszą uwzględniać oddziaływanie robót strzałowych .....; z resztą dla tego rodzaju przedsięwzięcia niezbędne wydaje się uzyskanie decyzji środowiskowej przed uzyskaniem koncesji na eksploatację a w ramach tejże decyzji, przy opracowaniu raportu oddziaływanie robót strzałowych powinno zostać uwzględnione ....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez Hubert » 22 Paź 2012, 21:03

Poza ogólną formułką zawartą w art. 6 PGG, ustawa nie reguluje zagadnienia wyznaczania granic terenu górniczego. W mojej ocenie, przy projektowaniu granic TG powinno się brać wymienione przez Ciebie okoliczności (podmuch, rozrzut skał, drgania), do których dorzuciłbym jeszcze hałas, a w niektórych przypadkach - także zasięg wpływu na stosunki wodne. Prof. Lipiński w opracowaniu z 1979 wskazywał, że zasięg granic TG powinien być wyznaczany w oparciu o dokumentację geologiczną. Poszedłem nieco dalej i w swoim komentarzu wskazałem także na PZZ, a przede wszystkim na raport oddziaływania na środowisko. Oczywiście nie można tymi dokumentami posługiwać się automatycznie; powinny one stanowić jedynie podstawę do dalszych analiz.
Jednoznacznych kryteriów wyznaczania granic TG nie przynoszą również nauki pozaprawne. Specjaliści nie są zgodni, jak daleko oddziaływanie robót strzałowych sięga poza wyrobisko. Zasłyszałem także informację, że stosowane od lat sposoby odstają znacząco od dzisiejszego stanu technologicznego i dlatego koniecznym staje się wypracowanie stosownego podejścia naukowego.
Ja bym mimo wszystko sięgnął po raport OOŚ.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez realista » 23 Paź 2012, 07:45

drogi Amadeusu
- byłbym bardzo ostrożny co do wyznaczenia granic terenu górniczego głównie w oparciu raport ooś; dlaczego ? - otóż raport ooś ujmuje wszelkiego rodzaju oddziaływania, nie tylko zakładu górniczego ale również całego przedsięwzięcia; teren górniczy natomiast wyznacza oddziaływanie wyłącznie zakładu górniczego a w szczególności robót górniczych (w tym także strzałowych); nieuzasadnionym byłoby np. ujęcie w granicach terenu górniczego oddziaływania transportu do właczenia się w drogę publiczną ....
- podobnie należy podchodzić do ujmowania oddziaływania leja depresji, który powstaje w związku z odwadnianiem kopalń; w wielu przypadkach (w zależności od wielkości depresji i litostratygrafii ośrodka skalnego) lej takowy ma dwa rodzaje oddziaływania: inny zasięg oddziaływania bezpośrednio na powierzchnię terenu (i ten zasięg należy uwzględniać przy wyznaczankiu granic terenu górniczego) a inny zasięg o charakterze podziemnym, bez wpływu na powierzchnię (tego zasięgu nie należy uwzględniać przy wyznaczaniu greanic terenu górniczego, gdyż w przypadku kopalń np. rud zasięg tego leja mógłby osiągnać powierzchnię kilkuset kilometrów kwadratowych a niekiedy może i więcej)
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez Hubert » 23 Paź 2012, 08:41

czołem Realisto,
realista napisał(a):raport ooś ujmuje wszelkiego rodzaju oddziaływania, nie tylko zakładu górniczego ale również całego przedsięwzięcia; teren górniczy natomiast wyznacza oddziaływanie wyłącznie zakładu górniczego

dlatego też napisałem, że " nie można tymi dokumentami posługiwać się automatycznie; powinny one stanowić jedynie podstawę do dalszych analiz" (w zawodzie prawnika najbardziej pociąga mnie czepianie się słówek ;-)).
realista napisał(a):inny zasięg oddziaływania bezpośrednio na powierzchnię terenu (i ten zasięg należy uwzględniać przy wyznaczankiu granic terenu górniczego) a inny zasięg o charakterze podziemnym

Poruszyłeś b. ważny temat. Jest to klasyczny przykład rozdwojenia polegającego na tym, że przepisy swoje, a praktyka - swoje. Należy bowiem zwrócić uwagę, że przepis art. 6 ust. 1 pkt 15 (definiujący TG) stanowi jedynie o przestrzeni objętej przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych ZG. skoro mowa o przestrzeni, to nie ma podstaw do ograniczania jej jedynie do powierzchni terenu. Z drugiej jednak strony, tylko SZKODLIWY wpływ robót górniczych wyznaczać będzie granice TG. Nie chodzi zatem o jakiekolwiek oddziaływanie, lecz tylko o oddziaływanie szkodliwe. Chodzi przy tym tylko o takie oddziaływanie, którego wystąpienie jest prawdopodobne w stopniu co najmniej znacznym. Minister Środowiska w jednej ze swoich decyzji orzekł, że nie mogą zostać zaliczone do TG te nieruchomości, na których skutki prowadzenia robót górniczych pojawiły się dwa razy w okresie 7 lat (piszę z pamięci i nie pamiętam, czy nie chodziło przypadkiem o rozrzut kamienia).
Dla przykładu: w okolicach Częstochowy pojawiły się onegdaj wstrząsy górotworu, będące wynikiem działalności Bełchatowa. Taki incydent nie powinien w moim odczuciu stanowić o obowiązku poszerzenia granic TG zakładu w Bełchatowie.
pozdrawiam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez Ketuina » 25 Paź 2012, 00:07

A co w przypadku gdy w decyzji środowiskowej nie są określone warunki eksploatacji złoża przy użyciu materiałów wybuchowych, a fakt, iż jest to przedsięwzięcie z użyciem ww. materiałów, pojawia się dopiero w uzasadnieniu decyzji w jednym zdaniu. Czy decyzja w takiej formie jest dopuszczalna i może stanowić prawidłowy załącznik do wniosku koncesyjnego?
Ketuina
górnik *
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Wrz 2012, 20:00

Re: Wyznaczanie terenu górniczego

Postprzez Hubert » 25 Paź 2012, 00:13

Tak - lakoniczność decyzji nie jest Twoim zmartwieniem, lecz organu ;-). Ważne jednak, by informacja o tym znalazła się w Twoim wniosku koncesyjnym, a z decyzji środowiskowej stosowanie materiałów wybuchowych nie było zabronione.
Organ koncesyjny - jesli tylko zechce - może w koncesji zamieścić praktycznie wszystko, skoro art. 30 ust. 2 stanowi, że "koncesja może określać inne wymagania dotyczące wykonywania działalności objętej koncesją, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa powszechnego i ochrony środowiska".
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron