Koncesja przypisana do danego terenu

Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez diuna » 14 Kwi 2013, 08:48

Witam
Wydawało mi się że zgłębiłam PGG w temacie wydawania koncesji, ale okazuje się, że niekoniecznie. W związku z tym chciałabym zadać nurtujące mnie pytanie, aby jednak to zrobić muszę opisać całą sytuację.
Na naszym terenie znajduje się udokumentowane złoże kopalin. Właściciel starał się o koncesję, którą w tym przypadku wydaje starosta (obszar do 2 ha i wydobycie do 20 000 rocznie). Koncesję uzyskał jesienią ubiegłego roku. Nie rozpoczął jednak wydobycia, a teren sprzedał firmie zajmującej się eksploatacją. Z mojej wiedzy wynika, że sprzedaż terenu (akt notarialny) nie jest równoznaczna z przeniesieniem koncesji na której przeniesienie właściciel powinien wyrazić zgodę, a nowy właściciel przyjąć jej wszystkie warunki. Będzie również "zlustrowany" przez organ koncesyjny.
Nowy właściciel twierdzi jednak, że posiada swoją koncesje - cokolwiek dziwne. Należy wspomnieć, że jest to duża firma działająca na terenie całego kraju. Czy może mieć koncesję upoważniającą do eksploatacji w każdym dowolnym miejscu. Może się to niektórym wydawać śmieszne, ale albo wskazana firma wprowadza nas celowo w błąd, albo rzeczywiście PGG mnie przerosło. Zawsze wydawało mi się, ze koncesja jest przypisana do danego terenu stąd min podział organów ją wydających.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i liczę na to że ktoś rozwieje moje wątpliwości.
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez Hubert » 14 Kwi 2013, 09:13

Istnieją poglądy, jakoby koncesję można było przenieść również poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa (art. 55[2] KC), skoro elementem przedsiębiorstwa są m.in. koncesje (art. 55[1] pkt 5 KC). Wówczas nie stosuje się art. 36 PGG, bowiem sukcesja koncesji następuje wyłącznie w oparciu o przepisy KC. Doktryna nie rozstrzygnęła jednak ostatecznie, czy koncesję można przenieść poprzez zbycie przedsiębiorstwa, czy też nie jest to możliwe. Zważywszy treść projektu tzw. noweli węglowodorowej do PGG, która wyłącza stosowanie art. 55[1] i 55 [2] KC do koncesji węglowodorowych można by uznać, że ustawodawca nie wyklucza zbycia koncesji na drodze cywilnej, w oparciu o przywołane przepisy KC, z pominięciem art. 36 PGG. Jeśli interesują Cię poglądy doktryny na ten temat, to przywołałem je w Komentarzu do PGG do art. 36, w tezach 17-18 (nabycie przedsiębiorstwa), 21 (przekształcenie).

pozdrawiam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez diuna » 14 Kwi 2013, 09:30

Bardzo dziękuję za natychmiastową reakcję na mój post. Oczywiście przeanalizuję Komentarz do PGG.
Pewne jest ze sprzedaż nie dotyczyła przedsiębiorstwa. Osoba która uzyskała koncesję, a następnie sprzedała ten teren to osoba prywatna prowadząca działalność gospodarczą, a eksploatacja kopalin miała być jedną z wielu działalności.
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez Hubert » 14 Kwi 2013, 10:08

Można by rozważać zastosowanie art. 55[1] i 55[2] KC do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ale to jeszcze bardziej niepewna droga niż przy sprzedaży całego przedsiębiorstwa (w kontekście dopuszczalności sukcesji koncesji na tej podstawie).
diuna napisał(a):Czy może mieć koncesję upoważniającą do eksploatacji w każdym dowolnym miejscu.

Nie ma możliwości pozyskania koncesji "blankietowej", na dowolne złoże, ważnej na terenie całego kraju. Koncesja zawsze dotyczy konkretnej lokalizacji.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez diuna » 14 Kwi 2013, 10:30

Czyli "nowa" firma nie ma podstaw do działania na tym terenie. Sprawdziliśmy - koncesja nie została przepisana. Jednym słowem jeśli faktycznie za tydzień rozpoczną eksploatację będzie ona nielegalna.
Bardzo dziękuję za pomoc
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez realista » 16 Kwi 2013, 07:53

- w praktyce wygląda to nieco inaczej; otóż jeśli przedmiotem transakcji jest całe zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu KC, to w akcie notarialnym bezwzględnie - oprócz środków trwałych itd. - muszą się znaleźć zapisy o przeniesieniu na nabywcę praw niematerialnych, takich jak m.in. prawo do informacji geologicznej (np. dokumentacja geoogiczna itp.); w treści aktu może także zostać zawarte sformułowanie dotyczące zrzeczenia się koncesji na rzecz nabywcy, nie daje ono jednak jeszcze prawa równoznacznego z posiadaniem koncesji; tzw. kropką nad "i" musi być oficjalny wniosek nowego podmiotu skierowany do organu koncesyjnego o przeniesienie koncesji na nowy podmiot ale do takowego wniosku muszą zostać dołączone załączniki w postaci aktu notarialnego, zgody dotychczasowego kncesjonariusza na przeniesienie koncesji itd.
- zupełnie oddzielnym przypadkiem jest taki, w którym przedmiotem zbycia jest sama nieruchomość; taka transakcja nie daje nowemu nabywcy żadnych praw do rozpoczęcia działalności górniczej; w wielu przypadkach popełniane są błędy polegajace na braku wpisu w akcie notarialnym, iż przedmiotem umowy są również prawa niematrialne, takie jak prawo do informacji geologicznej; wówczas nowy nabywca musi oddzielnie w pierwszej kolejności nabyć prawo do informacji geologicznej lub udokumentować złoże a następnie ubiegać się o koncesję
- analogiczna sytuacja zachodzi w odniesieniu do planu ruchu, który nowy nabywca musi zmienić w trybie zmiany planu ruchu
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez Hubert » 16 Kwi 2013, 08:18

realista napisał(a):analogiczna sytuacja zachodzi w odniesieniu do planu ruchu, który nowy nabywca musi zmienić w trybie zmiany planu ruchu

Ja bym nawet poszedł dalej - w mojej ocenie plan ruchu "nie przechodzi" na nowego przedsiębiorcę i dlatego powinien on wystąpić o zatwierdzenie nowego (całego) planu. Chodzi bowiem o to, że decyzja zatwierdzająca plan dla poprzedniego przedsiębiorcy nie "przechodzi" na nowego; nowy potrzebuje zatem nowego zatwierdzenia.
Odnośnie zbycia przedsiębiorstwa - wydaje się jednak, że nie jest koniecznym wpisywanie wprost wszystkich składników przedsiębiorstwa w akcie jego zbycia; wystarczy, że strony nie wykluczą przeniesienia koncesji. Takie przynajmniej poglądy pojawiły się w doktrynie.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez realista » 16 Kwi 2013, 08:26

- nawiązując do słów Amadeusa i mojej wcześniejszej wypowiedzi: wszystkie decyzje administracyjne uzyskane przez podmiot muszą zostać zmienione, najprawdopodobniej w trybie KPA, z wyjątkiem koncesji
- warto nadmienić o specjalnym trybie zmian, który zachodzi w przypadku tzw. prywatyzacji przedsiębiorstwa - w oparciu o przepisy ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstyw państwowych, w takim wypadku nastepuje tzw. sukcesja generalna a więc wszelkie prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę - bez względu na ich charaketr prawny; aczkolwiek i w tym przypadku praktykuje się uwzględnianie praw niematerialnych w akcie notarialnym; natomiast sam akt jest podstawą do przeniesienia wszelkich praw na nowego nabywcę
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez diuna » 17 Kwi 2013, 11:02

Jeśli plan ruchu obywa się na podstawie warunków zawartych w koncesji wydanej przez starostę (art. 105 ust. 2 pkt 1 Pgg). Nowa firma zatem nie ma obowiązku zatwierdzenia nowego planu. Zdaje się że to oczywista oczywistość.
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: Koncesja przypisana do danego terenu

Postprzez realista » 17 Kwi 2013, 13:53

- w przypadku przedsiębiorcy posiadającego "koncesję starosty" w ogóle nie występuje pojęcie plan ruchu, taki przedsiebiorca jest zwolniony z obowiązku opracowania planu ruchu, podobnie jak i z wielu innych rzeczy (co w efekcie prowadzi do rabunkowej gospodarki złożem i wielu przypadkach daleko idących nadużyć, gdyż wiele dużych złóz celowo jest dzielonych na mniejsze aby uniknąć jakiejkolwiek weryfikacji ze strony organów nadzoru górniczego; w wielu przypadkach koncesje te wydawane są w sposób absurdalny - co jest wynikiem braku przygotowania merytorycznego służb starostów do udzielania koncesji)
- pomijam kwestię braku w większości powiatów geologa powiatowego ...
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron