konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 08 Sie 2011, 00:49

Projekt rozporządzenia w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych, w § 31 ustanawia dwa stopnie zagrożenia wodnego zakładów odkrywkowych.
I tak, do I stopnia zalicza się m. in. złoża lub ich części, jeżeli w przypadku zaistnienia gwałtownych opadów atmosferycznych wyrobiska odkrywkowe są narażone na częściowe zatopienie.
Tak sobie myślę, że skoro ani pojęcie "gwałtownych opadów", ani "częściowego zatopienia" nie zostały nigdzie zdefiniowane, to teoretycznie w każdym ZG wystąpi zagrożenie I stopnia (chyba, że kwalifikuje się na II stopień). Bo częściowe zatopienie wystąpi zawsze po gwałtownych opadach, tyle że zaniknie wskutek infiltracji lub parowania.

Co o tym myślicie? Pokusiłbym się o doprecyzowanie nieco tego przepisu (np. jeśliby częściowe zatopienie uniemożliwiałoby pracę ZG). Będę wdzięczny za Wasze pomysły. Tutaj znajduje się rozporządzenie: http://www.kopalnie-odkrywkowe.pl/download/43/ . § 31 brzmi:

§ 31. 1. W odkrywkowych zakładach górniczych zaliczeniu do jednego z dwóch stopni zagrożenia wodnego podlegają złoża lub ich części.
2. Do I stopnia zagrożenia wodnego zalicza się złoża lub ich części, jeżeli:
1) w przypadku zaistnienia gwałtownych opadów atmosferycznych wyrobiska odkrywkowe są narażone na częściowe zatopienie, lub
2) zbiorniki i cieki wodne na powierzchni są tak usytuowane lub posiadają taką objętość albo wielkość przepływu, że nie istnieje możliwość zatopienia wyrobisk odkrywkowych, ale występuje infiltracja wody z tych zbiorników lub cieków do wyrobisk odkrywkowych, lub
3) występują wypływy wody ze skarp lub spągu wyrobisk odkrywkowych, a ilość wypływającej wody lub wody z luźnym materiałem nie ma istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa pracowników lub ruchu zakładu górniczego.
3. Do II stopnia zagrożenia wodnego zalicza się złoża lub ich części, jeżeli:
1) w przypadku zaistnienia gwałtownych opadów atmosferycznych wyrobiska odkrywkowe są narażone na zatopienie, lub
2) istnieje możliwość bezpośredniego wdarcia się wody ze zbiorników i cieków wodnych na powierzchni do wyrobisk odkrywkowych, lub
3) występują wypływy wody ze skarp lub spągu wyrobisk odkrywkowych, a ilość wypływającej wody lub wody z luźnym materiałem może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników lub ruchu zakładu górniczego.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Pat13 » 08 Sie 2011, 18:08

Myślę, że § 27 rozwiewa wątpliwości kiedy powstaje zagrożenie wodne.
"Zagrożenie wodne powstaje, jeżeli istnieje możliwość zwiększonego lub niekontrolowanego dopływu albo możliwość wdarcia się: wody, solanki, ługów lub wody z luźnym materiałem, do wyrobisk, stwarzające niebezpieczeństwo dla pracowników lub ruchu zakładu górniczego."
Po pobieżnym prześledzeniu tekstu rozporządzenia myślę, że dokumentacja wymagana do określenia zagrożeń jest zbyt obszerna i skomplikowana, w szczególności jeśli chodzi o małe ZG np żwirownie.
Pat13
technik *
 
Posty: 15
Rejestracja: 16 Maj 2011, 10:32
firma: zwirownia

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 08 Sie 2011, 20:59

Dzięki za głos!
Pytam nie bez kozery - bowiem miałem już do czynienia z postępowaniami (akurat na gruncie wykroczeniowym), podczas którego inspektor czynił zarzuty KRZG prowadzenia ruchu ZG przy jednoczesnym utrzymywaniu zbiorników wodnych w wyrobisku. Głębokość owego zbiornika nie przekraczała 20 cm, a zlokalizowany był w części wyrobiska, w której nie prowadzono eksploatacji. Koronnym argumentem tegoż inspektora przed sądem karnym były przykłady utonięć dzieci w tak płytkich sadzawkach.
Nauczony tamtym doświadczeniem, zwracam uwagę na przepisy dające możliwość dokonywania nierozsądnych interpretacji.
I mam wrażenie, że na upartego, można by z powyżej przywołanych przepisów wyprowadzać również absurdki - i karać np. za błędną klasyfikację zagrożeń.

W dużych kopalniach - dla świętego spokoju - wytworzy się każdą niezbędną dokumentację. Patrzę jednak z punktu widzenia małych żwirowni, dla których może to być pewien problem.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 21 Wrz 2011, 23:38

Jutro jedziemy na kolejne konsultacje z Departamentem Prawnym WUG, tym razem w kameralnym gronie. Być może uda się już ustalić prawie ostateczny zarys projektów.
Założenie jest takie, by zakończyć prace w przyszłym tygodniu tak, by mogły trafić do międzyresortowych uzgodnień.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 22 Wrz 2011, 23:08

WUG wykazuje dla nas bardzo dużo cierpliwości i zrozumienia. Jednak projekty ulegną przepracowaniu pod kątem (zapewne niektórych) naszych uwag.
Już teraz mogę napisać, że zmianie ulegnie klasyfikacja zagrożeń osuwiskowych i wodnych, na co zwracaliśmy uprzednio uwagę.
Prace w dniu dzisiejszym poświęcone były w znacznej mierze projektowi rozporządzenia w sprawie planów ruchu zakładów górniczych, a w szczególności - rozszerzeniu możliwości zatwierdzenia dodatku do planu w trybie uproszczonym. Tryb ten jest o tyle atrakcyjny, że zatwierdzenie dodatku odbywa się wyłącznie na linii kierownik RZG - przedsiębiorca (KRZG przedkłada dodatek, przedsiębiorca go zatwierdza).
Odnośnie szczegółów - odsyłam do naszego nowego wortalu www.nowePGG.pl, gdzie w dziale "przepisy" znajdą Państwo projekt rozporządzenia oraz propozycje zmian.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 27 Wrz 2011, 01:04

Otrzymałem w dniu dzisiejszym od Prezesa WUG kolejny projekt rozporządzenia; tym razem jest to rozporządzenie w/s wyrobów dopuszczanych do stosowania w ZG.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi; można go pobrać ze strony:
http://www.kopalnie-odkrywkowe.pl/download/65/
Mamy czas do 24 X.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Tomasz Brzozowski » 12 Gru 2011, 14:17

Witam,
Czy jest już gdzieś w sieci projekt rozporządzenia w sprawie bhp, prowadzenia ruchu w poszczególnych zakładach górniczych?
Awatar użytkownika
Tomasz Brzozowski
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 30 Lis 2011, 12:19
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 12 Gru 2011, 14:52

Chyba nie, ale jeśli by coś było, to nie polecam prowadzenia egzegezy ;).
Ministerstwo Gospodarki ma w planach wydanie tych rozporządzeń w czerwcu 2012 - a do tego czasu obowiązywać będą stare rozporządzenia.
WUG miał we wakacje gotowe projekty, ale wskutek nieznanych przyczyn MG przejęło temat na siebie - i pracuje nad własnymi projektami.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Tomasz Brzozowski » 13 Lut 2012, 15:45

Gość napisał(a):Witam,
Czy jest już gdzieś w sieci projekt rozporządzenia w sprawie bhp, prowadzenia ruchu w poszczególnych zakładach górniczych?


Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowych zakładów górniczych:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/503/ ... alog/23487
Awatar użytkownika
Tomasz Brzozowski
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 30 Lis 2011, 12:19
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Re: konsultacje społeczne projektów rozporządzeń

Postprzez Hubert » 13 Lut 2012, 19:29

Dzięki za link!
Zapomniałem go wcześniej wkleić.
Zostaliśmy zaproszeni do konsultacji 2 tygodnie temu, obecnie przygotowujemy jako Stowarzyszenie opinię na ten temat.
We środę spotykamy się również z reprezentantami innych organizacji branży odkrywkowej (PZPK, torf, cement, wapno). NAwiązaliśmy również w tej sprawie kontakt ze Stowarzyszeniem Kierowników Ruchu. Wybieramy się również do WUG oraz do Ministerstwa na indywidualne rozmowy. Wszystko po to, by móc zmienić choćby kilka niebezpiecznych klauzul.
Będę wdzięczny za przedkładanie wszelkich uwag; oczywiście w ciągu kilku dni przedstawię również nasze stanowisko.

pozdrawiam serdecznie!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron