opinia geotechniczna

opinia geotechniczna

Postprzez diuna » 27 Cze 2013, 07:03

Witam
Zastanawiam się nad dlaczego ustalenie warunków geotechnicznych odbywa się na podstawie ustawy prawo budowlane, całkowicie eliminując PGG (tylko w przypadku potrzeby wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej). Dlaczego badania w celu ustalenia warunków getechnicznych- badania gruntu, badania laboratoryjne mimo przeprowadzania ich poniżej powierzchni terenu nie reguluje PGG. Czy mam rozumieć, że prace przeprowadzone w celu wykonania opinii geotechnicznej nie stanowią informacji o budowie geologicznej kraju? Przeanalizujmy zatem co zawiera opinia geotechniczna: w części opisowej opinii geotechnicznej znajdzie się informacja o poziomie wód gruntowych, opis poszczególnych warstw gruntów z podaną głębokością ich zalegania i miąższością oraz zagęszczeniem, plastycznością, wilgotnością, gęstością i spójnością. Jeśli to okaże się konieczne, podaje się też wyniki badań laboratoryjnych, w tym chemicznych prób wody.
W opinii geotechnicznej powinny być także podane orientacyjne obliczenia nośności gruntu oraz ogólne zalecenia wynikające z badań i interpretacji geologa.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, odsyła nas do Prawa Budowlanego tym samym dając możliwość przeprowadzenia rozpoznawania i poszukiwania złoża bez projektu prac geologicznych. Dla mnie to niestety kolejna możliwość obejścia PGG.
Ciekawa jestem Państwa opinii na ten temat.
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: opinia geotechniczna

Postprzez poszukiwacz » 27 Cze 2013, 08:21

diuna, czy wg Ciebie na podstawie opinii geotechnicznej można sporządzić dokumentację geologiczną zasobów złoża, którą organ administracji geologicznej zatwierdziłby bez problemów?
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 187
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: opinia geotechniczna

Postprzez diuna » 27 Cze 2013, 09:39

Poszukiwaczu
Nie sądzę, ale wydaje mi się że można stwierdzić istnienie złoża. Nie upieram się przy swojej opinii, każda wskazówka jest dla mnie cenna. Kto jednak udowodni, że pobieranie próbek do badań laboratoryjnych pod kątem warunków geotechnicznych nie poszerzono o rozpoznanie złoża??? Dla mnie to nadal obejście PGG.
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość

cron