ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez diuna » 02 Lip 2013, 07:58

Witam
Ściąganie nadkładu ze złoża jest robotą górniczą jednak nie znalazłam w PGG zapisu o obowiązku posiadania koncesji na jej wykonywanie, a co za tym idzie nie rodzi to żadnych sankcji dla przedsiębiorcy. Ściąganie nadkładu nie jest jeszcze eksploatacją, zatem jeśli posiadam prawa do nieruchomości na której znajduje się złoże, mogę uruchomić ciężki sprzęt i ściągnąć z niego nadkład nie ponosząc za to żadnych konsekwencji?
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez tomala » 02 Lip 2013, 17:17

Witam!
Nie wydaje mi się, żeby było to takie proste. Według mnie zdejmowanie nadkładu znad udokumentowanego złoża jest nieodłącznym elementem jego eksploatacji. Bez udostępnienia złoża nie rozpoczniemy jego eksploatacji jest to elementem opisu w PZZ i dalej w Planie Ruchu chociażby miejsce składowania nadkładu musi być zatwierdzone przez organ nadzoru geologicznego, a takie zatwierdzenie otrzymujemy w koncesji. Czyli zdejmowanie nadkładu jest czynnością której nie możemy rozpocząć bez uzyskania koncesji na wydobycie.
Takie jest moje zdanie w tym zagadnieniu może się mylę.
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez realista » 02 Lip 2013, 19:25

- temat niewątpliwie ciekawy, myślę, że głoś Amadeusa byłby potrzebny w tej kwestii ....; ja ze swojej strony dodam tylko, że z punktu widzenia logiki nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie prowadził robót ziemnych (bo tak należałoby nazwać te roboty - dopóki nie są one oficjalnie związane z eksploatacją złoża, wówczas właściwym okresleniem byłoby roboty górnicze udostępniające) dla kaprysu
- bez wątpienia istotnym elementem w takim przypadku są ustalenia studium lub planu przestrzennego, jak również lokalizacja względem obszarów chronionych; wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie - zwłaszcza lokalizacja względem obszarów chronionych; w wielu przypadkach bowiem w aktach erekcyjnych takich obszarów znajduja sie liczne obostrzenia dotyczące możliwości zagospodarowania nieruchomości (np. "zakaz prowadzenia prac ziemnych, w wyniku których następuje zmiana istniejącej morfologii terenu", albo "zakaz niszczenia istniejących zadrzewień oraz roślinności"); w takim przypadkach bez wzgledu na to jaki jest cel robót ziemnych następuje złamanie prawa ....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez diuna » 02 Lip 2013, 21:08

Widzę, ze temat rodzi wątpliwości, zatem, aby potwierdzić fakt ściągania nadkładu, a nie wykonywania prac ziemnych (jak trafnie wskazał Realista) jestem winna opisania sytuacji jaka faktycznie miała miejsce: Przedsiębiorca ma prawa do nieruchomości na której znajduje się udokumentowane złoże kopalin. Jego celem jest ich eksploatacja. Nie dopełnił jednak formalności związanych z przepisaniem koncesji (koncesja jest w posiadaniu poprzedniego właściciela terenu). Zatem bez koncesji ściąga nadkład ze złoża - ale jeszcze nie eksploatuje. Wg niektórych opinii może sobie ściągać nadkład nie będąc w posiadaniu koncesji (bo co mu zrobią????), aby nie eksploatował bo wtedy "pozamiatane" :)
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez Hubert » 03 Lip 2013, 00:08

Tomek i Realista mają rację. Cel wyznacza potrzebę pozyskania koncesji - nie mam co do tego wątpliwości. Skoro poprzedni właściciel taką koncesją dysponował, to złoże musiało zostać udokumentowane.
A odkrywanie złoża (tzn. "ściągnięcie" nadkładu) może doprowadzić (w dłuższym okresie) do zanieczyszczenia złoża materią organiczną i nieorganiczną, inwazją roślin itd., co byłoby sprzeczne z zasadą ochrony złóż (art. 125 Prawa ochrony środowiska).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez diuna » 03 Lip 2013, 07:27

Wszystko jasne poza jednym, PGG przewiduje sankcje za eksploatację, a nie za ściąganie nadkładu.Podwyższona opłata eksploatacyjna jest liczona wg ilości wydobytej kopaliny bez posiadania koncesji Czy mam rozumieć, ze w przypadku ściągania nadkładu organ kontrolny "pogrozi palcem" i to wszystko?
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez Hubert » 03 Lip 2013, 07:54

Art. 177 pkt 2:
Kto bez wymaganej koncesji lub bez zatwierdzonego projektu robót geologicznych lub z naruszeniem określonych w nich warunków wykonuje działalność w zakresie:
2) wydobywania kopalin ze złóż,
podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 182:
1. Kto prowadzi ruch zakładu górniczego bez zatwierdzonego planu ruchu zakładu górniczego lub z naruszeniem określonych w nim warunków,
podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 184 ust. 3:
3. Kto:
2) nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku w zakresie:
a) rozpoznawania zagrożeń związanych z ruchem zakładu górniczego i podejmowania środków zmierzających do zapobiegania i usuwania tych zagrożeń,
c) prowadzenia ewidencji osób przebywających w zakładzie górniczym, przez wskazanie imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego,
d) oceniania i dokumentowania ryzyka zawodowego oraz stosowania niezbędnych rozwiązań zmniejszających to ryzyko, w tym przez sporządzenie dokumentu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
e) posiadania i odpowiedniego przechowywania dokumentacji prowadzenia ruchu zakładu górniczego,
3) nie dopełnia obowiązku szkolenia osób wykonujących czynności w ruchu zakładu górniczego w zakresie znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym bezpiecznego wykonywania powierzonych im czynności, lub dopuszcza do pracy w ruchu zakładu górniczego osoby, które nie wykażą się dostateczną znajomością tych przepisów i zasad,
4) dopuszcza do wykonywania czynności w ruchu zakładu górniczego osoby, które nie posiadają wymaganych do tego kwalifikacji,
podlega karze grzywny.

Areszt murowany :).
Tak zupełnie serio, to w przypadku braku koncesji można byłoby zastanawiać się, czy w grę wchodzi wyłącznie art. 177, czy też inne art. (obok 177).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez diuna » 03 Lip 2013, 08:13

No tak art 182 jest jak najbardziej odpowiedni. Gdzie ja miałam oczy ;) Tylko żeby jeszcze ktoś te zapisy egzekwował .....
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez Hubert » 03 Lip 2013, 08:21

Inspektorzy OUG w drodze mandatu mogą karać za wykroczenia określone w art. 184 ust. 3.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: ściąganie nadkładu ze złoża, a brak koncesji

Postprzez diuna » 03 Paź 2013, 11:20

Drodzy Państwo wyobraźcie sobie , że ściąganie nadkładu z terenu złoża "Dębowa 2" w miejscowości Dębowa na Opolszczyźnie to: "wykonywanie badań poziomu nawodnienia w okresie po .. zimowych roztopach " no cóż można i tak ;) Jakiś komentarz ???
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron