Plany ruchu po nowemu

Plany ruchu po nowemu

Postprzez Hubert » 02 Wrz 2011, 18:35

Plany ruchu po wejściu w życie nowego Prawa geologicznego i górniczego

W trakcie spotkania w dniu 1 IX 2011 r. przedstawicieli branży odkrywkowej w Wyższym Urzędzie Górniczym zadano m. in. pytanie, jakie przepisy stosować do wniosków o zatwierdzenie planu ruchu złożonych w przeddzień wejścia w życie nowego Prawa geologicznego i górniczego? Przypomnę, że nowe przepisy utrzymują dotychczasową zasadę niesporządzania planu ruchu zakładu górniczego w przypadku eksploatacji prowadzonej w oparciu o koncesję starościańską (art. 67a ust. 1 pkt 1 „starego” PGG, art. 105 ust. 2 pkt 1 „nowego” PGG). Zmiany w planach ruchu dotyczą jednak zarówno procedury jego przyjęcia, jak i treści – ustawodawca odstąpił bowiem od dwuczęściowej budowy planu, jaka istnieje obecnie na gruncie „starych” przepisów, na rzecz jednoczęściowości planu. Dodatkowo nie będzie wymagane od 1 stycznia 2011 r. pozyskiwanie przez przedsiębiorcę opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (art. 64 ust. 5 starego PGG), co jest obecnie wymagane – i to na etapie przed złożeniem wniosku o koncesję. Z uwagi na istniejące rozbieżności w praktyce orzeczniczej organów gmin, należy docenić omawianą zmianę, która przyspiesza uzyskanie decyzji zatwierdzającej plany ruchu. Z uwagi jednak na zmianę wymogów dotyczących treści planów ruchu (i wniosków o zatwierdzenie planów), powstaje wątpliwość, jakie przepisy należy stosować w przypadku, gdy przedsiębiorca złoży wniosek o zatwierdzenie planu ruchu w dacie obowiązywania przepisów starej ustawy (np. 31 grudnia 2011 roku), a organ będzie rozpatrywał wniosek już po wejściu w życie nowego PGG (czyli od 1 stycznia 2012 r.)? W mojej ocenie, odpowiedź zawarta jest w przepisach art. 222 nowego PGG, nakazujących stosować dotychczas obowiązujące przepisy w przypadku postępowań wszczętych przed 1 stycznia 2012 r. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie wymusza uzupełniania wniosków (czy wręcz: zmiany treści planów ruchu zakładów górniczych będących przedmiotem zatwierdzenia) w przypadku, gdy po złożeniu wniosku, a przed ich rozpoznaniem zmienią się przepisy. W obecnym stanie prawnym oznaczałoby to w praktyce zmianę całego planu ruchu ZG, a także zbyteczność pozyskanej na gruncie „starych” przepisów opinii wójta, burmistrza lub prezydenta.

Decyzje zatwierdzające plany ruchu ZG sporządzone wg starych zasad zostaną utrzymane w mocy na gruncie nowego PGG – a to za sprawą przepisu art. 214 ust. 1 nowego PGG, który brzmi: „1. Pozostają w mocy decyzje dotyczące ruchu zakładu górniczego, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów”. Niewątpliwie decyzja o zatwierdzeniu planu ruchu ZG jest „decyzją dotyczącą ruchu zakładu górniczego”, o której mowa w przepisie. Świadczy o tym nie tylko jej treść – decyzja zatwierdza bowiem plan ruchu ZG, ale i umieszczenie przepisów ją regulujących w rozdziale 4 starego PGG o tytule „ruch zakładu górniczego”. Oznacza to, że po wejściu w życie nowych przepisów nie trzeba będzie dostosowywać treści „starych” planów ruchu zakładów górniczych do wymagań nowych przepisów, skoro decyzje zatwierdzające te plany pozostaną w mocy również na gruncie nowego PGG. Ruch zakładu prowadzi się bowiem w zgodzie m. in. z planem ruchu (art. 105 ust. 1 nowego PGG), a takim planem będzie:
a) zarówno plan zatwierdzony decyzją wydaną przed 1 stycznia 2012 r. – bowiem decyzja taka zostanie utrzymana w mocy na podstawie przepisu art. 214 ust. 1 nowego PGG,
b) jak i plan zatwierdzony decyzją wydaną po 31 grudnia 2012 r., ale na poprzednich zasadach – co sanuje przepis art. 222 nowego PGG.

Innymi słowy, nie trzeba będzie składać dodatków do takich planów, które miałyby na celu dostosowanie treści planów do nowych regulacji.

Zmiana takich planów ruchu dokonywana po wejściu w życie nowego PGG odbywać się będzie już według nowych regulacji. Przepisy nowej ustawy utrzymują instytucję dodatku do planu ruchu (art. 109 ust. 1 nowego PGG), przy czym nowością jest uproszczony tryb zatwierdzania dodatku (przewidziany jednak dla wąskiej grupy przypadków)., obok trybu standardowego. Jednakże i w takim przypadku organ nadzoru górniczego nie będzie mógł żądać dostosowania „starego” planu do nowych regulacji, ze względów wskazanych powyżej.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez Tomasz Brzozowski » 30 Lis 2011, 13:07

Dzień dobry.
Mam jednak pytanie?
Czy Urzędy Górnicze nie będą niejako wymuszały na Zakładach Górniczych obowiązku opracowania planu ruchu po nowemu?
Przedstawię przykład obrazujący moją wątpliwość.
Otóż posiadając w chwili obecnej zatwierdzony plan ruchu (plan zatwierdzony decyzją wydaną przed 1 stycznia 2012 r.), ale po 1 stycznia 2012r. zajdzie potrzeba opracowania dodatku do tego planu ruchu.
Z lektury projektu rozporządzenia w sprawie planów ruchu wynika, że poszczególne punkty planu ruchu jednak będą się różniły w stosunku do tego co obowiązuje dzisiaj.
Jak więc zrobić po "nowemu" dodatek do "starego" planu ruchu skoro punkty nie będą "kompatybilne" ?
Stąd moja obawa i przypuszczenie, że ustawowego obowiązku co prawda nie ma, co Pan opisał w swoim poście, lecz rzeczywistość okaże się inna.
A mianowicie, jeśli zajdzie potrzeba opracowania dodatku, to staniemy przed faktem obowiązku opracowania nowego planu ruchu.
Jakie jest Pana spojrzenie na to zagadnienie?
Pozdrawiam
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tomasz Brzozowski
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 30 Lis 2011, 12:19
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez Hubert » 30 Lis 2011, 13:35

witam na forum! ;-)

Praktyka faktycznie może być różna. Nie ukrywam, że bezpośrednim powodem napisania powyższego postu była przeciwstawna opinia zasłyszana w jednym z OUGów.
Temat jest ciekawy, być może nie zawsze jednoznaczny, ale cały czas uważam, że inspektorzy nie będą mogli wymuszać zmiany planów ruchu.
Możemy zastanowić się, czy możliwa jest sytuacja opisana przez Ciebie* - gdy dodatek będzie tak daleko idący, że wymagać będzie zmiany jakiejś części planu ruchu. Jeśli znasz taką sytuację - to będę wdzięczny za przykład. Spróbujemy wspólnie wypracować jakieś stanowisko.
pozdrawiam serdecznie!

----
* przepraszam za spoufalanie ;), ale netykieta obliguje do odrzucenia form "Pan/Pani" w internecie. :oops:
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez Tomasz Brzozowski » 30 Lis 2011, 14:56

Dzięki za szybką odpowiedź i przepraszam za brak znajomości netykiety.

Prosisz o przykład.
Proszę.
Przykład czysto teoretyczny.
Opracowuję dodatek do PZZ zmieniający zasoby i zakres skarp docelowych w związku z likwidacją filarów ochronnych od zlikwidowanych obiektów, chcąc go realizować zmuszony jestem do opracowania dodatku do planu ruchu, i to w kilku podstawowych punktach, które nie są "kompatybilne".

Powiem więcej, w nowych przepisach PGiG art. 109 pkt 1 ust. 1 zapisano: Zmiany planu ruchu dokonuje się w formie dodatku do planu, w trybie przewidzianym dla zatwierdzenia planu ruchu zakładu górniczego, co nasuwa mi na myśl, że dodatek po "nowemu" to redakcja całego "nowego" planu ruchu. Nigdzie w nowym PGiG ani w projekcie rozporządzenia nie doszukałem się definicji dodatku. A więc nie tak jak jest to zapisane w dotychczasowym rozporządzeniu MSiWA w sprawie planów ruchu "Dodatek to nowa redakcja poszczególnych punktów" lecz redakcja wszystkich punktów zawartych w projekcie rozporządzenia. Stąd wniosek: dodatek do planu ruchu to "nowy" plan.
Awatar użytkownika
Tomasz Brzozowski
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 30 Lis 2011, 12:19
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez maciejzAGH1 » 30 Lis 2011, 15:45

Witam

Spotkałem się w OUG z odpowiedzią, że oni jeszcze sami nie wiedzą co zrobią w takim przypadku i czekają na wytyczne WUG.

Wg mnie, przy dodatku do starego planu ruchu trzeba będzie go w pierwszej kolejności uaktualnić do obowiązujących przepisów. Pomimo tego, że stary plan ruchu obowiązuje dalej to przepisy dotyczące trybu jego zatwierdzania/zmiany nie będą już obowiązywały. Więc dodatek wg starych zasad opierał by się o nieobowiązujące już przepisy.
Stary plan ruchu powinien być ważny do czasu jego zmiany ale już wg nowych zasad.

Zobaczymy co życie przyniesie.

Pozdrawiam
maciejzAGH1
górnik ***
 
Posty: 11
Rejestracja: 07 Wrz 2011, 10:31
firma: AGH

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez Hubert » 30 Lis 2011, 16:01

maciejzAGH1 napisał(a):Spotkałem się w OUG z odpowiedzią, że oni jeszcze sami nie wiedzą co zrobią w takim przypadku i czekają na wytyczne WUG.

WUG jeszcze we wrześniu nie wiedział (wtedy o to wypytywałem, nie wiem, czy się coś zmieniło); ponieważ w grudniu będą mieli szereg spotkań z OUGami, to pewnie i ten temat wypłynie.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez NICK42 » 30 Lis 2011, 19:01

Witam.

OUG W-w nie wiedział tego również w listopadzie br.
Podobnie jak o konieczności zakwalifikowania od nowego roku praktycznie wszystkich odkrywek
do I stopnia zagrożenia wodnego oraz większości - do I stopnia zagrożenia osuwiskowego...
Dlatego kto pierwszy będzie zmuszony do testowania nowych przepisów np. w OUG proszony jest
o podzielenie sie swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na forum.

Będziemy wdzięczni !
NICK42
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Wrz 2011, 07:14
firma: kopalnia

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez Hubert » 30 Lis 2011, 20:19

Odnośnie zagrożeń, to myślę, że po podpisaniu rozporządzenia przez Ministra Środowiska możemy spróbować przełożyć je na praktykę. Niestety, nasze poprawki do zagrożeń wodnych nie przeszły (propozycja i uzasadnienie - http://kopalnie-odkrywkowe.pl/pl/nasze_ ... dzen/61/2/), ale do osuwiskowych - tak (tutaj odpowiedź WUG: http://www.wug.gov.pl/index.php?downloa ... 7ad0d557a6), a poza tym podobno trwają jeszcze boje o wcale nie kosmetyczne zmiany w rozporządzeniach, więc musimy chyba poczekać ze 2-3 tygodnie na wynik uzgodnień projektu w Rządowym Centrum Legislacji.
Osobiście klasyfikację każdego zakładu do zagrożeń wodnych czy osuwiskowych uważam za głupotę, ale podczas spotkań w WUG poświęconych tej sprawie nie udało się nam przekonać (chyba tylko jednej osoby) do naszych racji. Cała nadzieja w tym, że WUG na planowanych na grudzień spotkaniach z OUGami poświęconych nowemu prawu wskaże, by ostrożniej szarżować z dowolnością interpretacyjną m.in. w tym zakresie.
pozdrawiam serdecznie!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez Hubert » 11 Kwi 2012, 21:41

właśnie ukazało się rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 lutego br. w sprawie planów ruchu ZG, którego § 2 odnosi się do dodatków sporządzanych do planów ruchu przyjętych przed 1 stycznia 2012:
Zmiany planów ruchu sporządzonych na podstawie dotychczasowych przepisów dokonuje się zgodnie z załącznikami nr 1-4 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie planów ruchu zakładów górniczych (Dz. U. Nr 94, poz. 840, z 2003 r. Nr 181, poz. 1776 oraz z 2006 r. Nr 186, poz. 1378)

Innymi słowy - do dodatków do planów ruchu sporządzanych wg "starych" przepisów, stosuje się "stare" przepisy.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Plany ruchu po nowemu

Postprzez realista » 12 Kwi 2012, 09:52

- pozostają jeszcze inne problemy z tymi starymi planami ruchu, a mianowicie: OUG nie za bardzo wiedzą co mają zrobic w przypadku kiedy to zmiana w planie ruchu dotyczy także części podstawowej(której nie przewiduje ustawa) oraz w przypadku przedłużania okresu ważności planu ruchu (czego także nie przewiduje ustawa); co do przedłużania to istnieje możliwość ale w trybie KPA ale OUG nie bardzo wiadomo dlaczego nie chcą z takiej możliwości korzystac ....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron