§ 127 rozporządzenia ruchowego

§ 127 rozporządzenia ruchowego

Postprzez Hubert » 13 Lut 2014, 19:56

Otrzymałem kilka zapytań dot. interpretacji § 127 ust. 1 rozporządzenia ruchowego. Faktycznie, może przepis ten nie jest zbyt klarownie sformułowany:
§ 127. 1. Urządzenia pływające oraz dojścia do stanowisk pracy na urządzeniach pływających wyposaża się obustronnie na całej długości w pomosty wyposażone w balustrady z poręczami ochronnymi umieszczonymi na wysokości 1,1 m.

W przypadku dojść do stanowisk pracy na urządzeniach pływających należy przepis ten odczytywać - m.zd. - w taki sposób, że wymagane będzie wyposażenie pomostów w obustronne balustrady z poręczami ochronnymi na wys. 1,1 m. Literalne odczytywanie przepisu mogłoby prowadzić do stwierdzenia, że dojścia miałyby składać się z dwóch pomostów ("wyposaża się obustronnie na całej długości w pomosty"), jednakże taki pogląd (który pojawiał się w otrzymanych zapytaniach) byłby zbyt daleko idący. Co o tym myślicie?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: § 127 rozporządzenia ruchowego

Postprzez realista » 13 Lut 2014, 23:49

- o co chodziło autorowi rozporządzenia - tego niestety nie wie zapewne sam autor (przynajmniej nie należy się tego spodziewać, zazwyczaj nie bardzo wie o co chodzi ...); rozsądek nakazuje przyjąć koncepcję Amadeusa
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: § 127 rozporządzenia ruchowego

Postprzez Tomasz Brzozowski » 14 Lut 2014, 12:56

:shock: A mnie się wydaje, że miało być:
"Urządzenia pływające oraz dojścia do stanowisk pracy na urządzeniach pływających wyposaża się na całej długości w pomosty, wyposażone obustronnie w balustrady z poręczami ochronnymi umieszczonymi na wysokości 1,1 m."
:D klasyczna sytuacja jak w przypadku "i/lub czasopisma".
Niewielka zmiana w szyku zdania, a sens zupełnie inny.
Może komisja śledcza :?:
pzdr
Awatar użytkownika
Tomasz Brzozowski
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 30 Lis 2011, 12:19
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Re: § 127 rozporządzenia ruchowego

Postprzez Hubert » 14 Lut 2014, 12:58

Tomku, masz absolutną rację!
Natomiast przedsiębiorcy zgłaszają potrzebę rewizji tego przepisu, bowiem producenci w wielu przypadkach wyposażają pomosty w balustrady jednostronne (np. z drugiej strony jest rurociąg transportujący urobek z refulera). Będziemy w tej sprawie jeszcze rozmawiać z nadzorem górniczym.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: § 127 rozporządzenia ruchowego

Postprzez Tomasz Brzozowski » 14 Lut 2014, 13:33

Amadeus, ja tylko ułożyłem stylistycznie i wydaje się logicznie ten zapis...
Nie wnikam w sensowność, a raczej bezsensowność obustronnego umieszczenia balustrad ... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomasz Brzozowski
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 30 Lis 2011, 12:19
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości

cron