działalność niezgodna z koncesją

działalność niezgodna z koncesją

Postprzez skurczybyk » 19 Lut 2014, 09:02

Witam
Mam taki problem: posiadam koncesję na wydobywanie kamienia ze złoża. Chciałbym w czynnym wyrobisku otworzyć mały zakład przerobu kamienia niepochodzącego z mojego złoża. Urzędnik stwierdził, że nie mogę ponieważ nie jest to zgodne z posiadaną koncesją, Jakie może być wyjście z tej sytuacji? Czy mogę wydzielić część czynnego wyrobiska z pod nadzoru urzędu górniczego? Nadmienię jeszcze, że woda która będzie używana do płukania kamienia pochodzić będzie z rurociągu odwadniającego kopalnię (czyli podstawowy obiekt ZG), a jej odprowadzenie do czynnego rząpia. Będę wdzięczny za każdą uwagę.
Pozdrawiam
skurczybyk
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 Lis 2013, 21:12

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez Hubert » 19 Lut 2014, 09:23

Czołem,
przeróbka urobku nie wymaga koncesji (nie licząc węgla kamiennego), dlatego stanowisko zaprezentowane przez urzędnika jest błędne.
W mojej ocenie jest możliwe wydzielenie części czynnego wyrobiska spod nadzoru górniczego - w praktyce odbywa się to poprzez zakreślenie granic zakładu górniczego w planie ruchu. Jeśli wydzielana część do tej pory była użytkowana górniczo, być może koniecznym stanie się przeprowadzenie likwidacji oznaczonej części zakładu górniczego (i sporządzenie stosownego planu).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez skurczybyk » 19 Lut 2014, 09:52

Dziękuję za odpowiedź. Przeróbka wydobywanego w danym ZG surowca owszem nie wymaga koncesji. Urzędnikowi chyba chodziło o to, że przedmiotem działalności ZG jest wydobywanie kopalniny zgodnie z posiadaną koncesją a nie przeróbka (produkcja) innego (nie pochodzącego z danego ZG) surowca. Chyba.
Nie chciałbym likwidować części ZG ponieważ przeróbka będzie miała charakter tymczasowy, zresztą nie jestem pewien czy można zlikwidować część czynnego wyrobiska. Może zrobić tak: wydzielę część spod nadzoru UG - zakreślenie obszaru na mapie + stosowny zapis + sporządzenie dodatku do planu ruchu.
skurczybyk
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 Lis 2013, 21:12

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez realista » 19 Lut 2014, 09:57

- o ile lokalizacja zakładu przeróbczego poza granicą zakładu górniczego (tj. poza czynna częscią wyrobiska) załatwia sprawę uniknięcia nadzoru górniczego o tyle zakład przeróbczy może wymagać uzyskania decyzji środowiskowej ...
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez Hubert » 19 Lut 2014, 10:04

skurczybyk napisał(a):Urzędnikowi chyba chodziło o to, że przedmiotem działalności ZG jest wydobywanie kopalniny zgodnie z posiadaną koncesją a nie przeróbka (produkcja) innego (nie pochodzącego z danego ZG) surowca. Chyba.

Zwróć jednak uwagę urzędnika, że koncesja nie dotyczy całej wykonywanej działalności (mogę np. w zakładzie górniczym prowadzić stołówkę dla pracowników - i nikt mi nie zarzuci, że koncesja tego nie obejmuje), ale reguluje wyłącznie sprawy związane z wydobyciem.
Dlatego też należy odróżnić koncesję i zakład górniczy - może się bowiem zdarzyć, że część zakładu górniczego będzie zlokalizowana poza obszarem górniczym ("poza koncesją"). Skoro tak, to
skurczybyk napisał(a):Nie chciałbym likwidować części ZG ponieważ przeróbka będzie miała charakter tymczasowy, zresztą nie jestem pewien czy można zlikwidować część czynnego wyrobiska. Może zrobić tak: wydzielę część spod nadzoru UG - zakreślenie obszaru na mapie + stosowny zapis + sporządzenie dodatku do planu ruchu.

Jeśli faktycznie będzie to miało charakter tymczasowy, to w mojej ocenie nie musisz przeprowadzać likwidacji zakładu górniczego i wystarczyłby dodatek. Jednakże znam stanowisko trzech OUG, wedle których nawet tymczasowe cofnięcie granic zg oznacza automatycznie likwidację części zakładu. Możesz spróbować zmniejszyć granice bez przeprowadzania likwidacji (m.zd. prawidłowe), ale radziłbym podpytać o to w Twoim OUG.
Oczywiście nie ma problemu w likwidacji jedynie części wyrobiska. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na likwidację, to prowadź rekultywację w kierunku przemysłowym.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez skurczybyk » 19 Lut 2014, 10:12

Dzięki za uwagi. Jak załatwię tę sprawę napewno poinformuję forumowiczów.
Składuję również w wyrobisku surowiec do produkcji cementu (klinkier). Czyli zarzut urzędnika, że i ta działalność nie jest objęta koncesją był bezzasadny?. Dodam, że na wymienione składowanie zrobiłem dokumentację techniczną oraz dodatek do planu ruchu (zatwierdzony).
skurczybyk
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 Lis 2013, 21:12

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez Hubert » 19 Lut 2014, 10:36

skurczybyk napisał(a):Czyli zarzut urzędnika, że i ta działalność nie jest objęta koncesją był bezzasadny?

Zwróć uwagę na art. 21 ust. 1 PGG:
Art. 21 [działalność koncesjonowana]
1. Działalność w zakresie:
1) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, o których mowa w art. 10 ust. 1,
1a) poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla,
2) wydobywania kopalin ze złóż,
3) podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji,
4) podziemnego składowania odpadów,
5) podziemnego składowania dwutlenku węgla
- może być wykonywana po uzyskaniu koncesji.

Tylko działalność wymieniona powyżej wymaga koncesjonowania. Stołówka w zakładzie górniczym się tutaj nie mieści ;-).
pozdrowienia!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: działalność niezgodna z koncesją

Postprzez skurczybyk » 19 Lut 2014, 11:14

Jeszcze raz dziekuje za podpowiedź
skurczybyk
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 Lis 2013, 21:12


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron