plan ruchu zg

plan ruchu zg

Postprzez tomala » 18 Cze 2014, 20:46

Witam
Nie miełem okazji bezpośrednio zapoznać się z planem ruchu zg w "nowej" formie, czy może ktoś z Was miał już okazję tworzyć po nowemu plan ruchu. Konkretnie chodzi mi o punkt 14: "Zasady koordynacji eksploatacji i ochrony złoża kopaliny zalegającej w zasięgu wpływu eksploatacji przewadzonej przez zakald górniczy". Możecie ukierunkować o co w tym punkcie chodziło ustawodawcy?
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: plan ruchu zg

Postprzez Jakub » 20 Cze 2014, 08:27

Treść punktu dotyczy przypadków, w których konieczne jest określenie zasad koordynacji eksploatacji prowadzonej przez zakład górniczy, jeżeli zasięg wpływu tej eksploatacji obejmuje sąsiedni zakład górniczy lub złoże. Obok aspektów niezwiązanych z gospodarką złożem, jak np. koordynacja działań w zakresie organizacji robót strzałowych, treść punktu winna określać zasady prowadzenia robót na styku obszarów i zakładów górniczych, np. poprzez określenie skoordynowanego sposobu likwidacji pasów ochronnych, czy ustalenie prawidłowych rzędnych eksploatacji. W treści punktu winny zostać ustalane zasady ochrony sąsiednich złóż kopalin (w tym wydobywanych innymi metodami niż odkrywkową), o ile takie znajdują się w zasięgu wpływu robót górniczych prowadzonych przez zakład dla którego sporządzany jest plan ruchu (źródło: Surowce i maszyny budowlane nr 6/2012, str. 16-21- "Gospodarka złożem w planie ruchu".
Szczególnym przypadkiem jest np. występowanie złoża wód podziemnych w strefie wpływu odkrywkowego zakładu górniczego (przecinasz horyzonty wodonośne). Jeśli nie masz takej sytuacji, w punkcie po prostu piszesz, że w zasięgu wpływu eksploatacji prowadzonej przez zakład górniczy nie ma złoża wymagającego ochrony.
Jakub
górnik **
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Sty 2014, 09:23

Re: plan ruchu zg

Postprzez tomala » 20 Cze 2014, 09:45

dzięki bardzo Jakub
tomala
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: plan ruchu zg

Postprzez realista » 20 Cze 2014, 14:20

Dodam tylko jeszcze, że częstym przypadkiem wymagającym koordynacji jest równiez transport w powiązaniu z kolejnością wybierania kopaliny z sąsiednich obszarów górniczych (i tym samym z sąsiadujących zakładów górniczych). Dotyczy to zarówno sytuacji kiedy to sąsiadujace ze sobą zakłady górnicze stanowią własność jednego przedsiębiorcy jak i przypadku kiedy to takowe zakłady należą do dwóch różnych przedsiębiorców.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron