projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 05 Mar 2011, 23:32

Projekty nowej ustawy - Prawo geologiczne i górnicze, a także aktów wykonawczych, znajdą Państwo tutaj:
http://amadeus.biz.pl/pl/nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze/392/

Życzę owocnej lektury ;)
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 05 Kwi 2011, 00:25

Projekt - po zmianach w komisjach - został przez komisje przyjęty i zarekomendowany do przyjęcia przez Sejm. Aktualny tekst znajdą Państwo tutaj:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/druk?OpenAgent&3971
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 08 Kwi 2011, 22:36

Co ciekawsze fragmenty z wystąpienia w Sejmie (25.03.2011) posła sprawozdawcy Jana Rzymełki:
Warto również dodać, że niektóre elementy akcentowane w tej ustawie czy przyspieszenie prac nad nią w ostatnim czasie to efekt grożącego nam procesu w Trybunale w Luksemburgu. W związku z tym nadrzędną sprawą było jak najszybsze zakończenie prac nad tą ustawą. Jeśli chodzi o to, co jest do poprawienia, to myślimy, że zarówno Senat, jak i nas w przyszłości czeka nowelizacja tego fragmentu, który dotyczy magazynowania w górotworze skroplonego dwutlenku węgla.


jest to jedna z nielicznych regulacji europejskich tego typu, gdzie w jednym akcie prawnym uwzględniono kilkanaście sektorów górnictwa. W wielu krajach mamy ustawy dotyczące osobno: poszukiwania gazu i ropy, górnictwa kruszcowego, górnictwa metalowego, bezpieczeństwa na kopalniach, relacji prawnych.


Polska, jeżeli możemy w ten sposób w ogóle mówić, jest najsilniejszym krajem górniczym w Europie. Nie tylko nasze kopalnie węgla, nasze zasoby pozwalają nas
wysoko lokować. Jeśli chodzi o kopaliny, kruszce, to KGHM Polska Miedź jest drugim co do wielkości producentem srebra na świecie, czwartym lub piątym producentem miedzi.


burzliwą dyskusję wywołał przepis prawa określający, iż podziemne wyrobiska górnicze oraz znajdujące się w nich instalacje i urządzenia nie są budowlami ani też urządzeniami budowlanymi w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego. Problematyka ta została szeroko przedyskutowana w czasie kilku specjalnych posiedzeń
komisji, które pozwoliły na podjęcie przez posłów decyzji o wykreśleniu kontrowersyjnego przepisu. (...) w Prawie górniczym i geologicznym nie zmieniamy obecnego stanu rzeczy, aby w następnych ustawach bardzo wyraźnie pokazać, które z budowli, urządzeń, instalacji mogą podlegać opodatkowaniu, a które nie. To nie jest ustawa podatkowa. Nie powinniśmy tu regulować bardzo trudnych spraw finansowych, dlatego odchodzimy od uregulowania tej sprawy, zostawiamy ją taką, jaka jest dzisiaj.


Na szczególną uwagę zasługuje rezygnacja z koncesji na rzecz poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin nieobjętych własnością górniczą, czyli tych dawnych złóż, tzw. kopalin pospolitych oraz złóż wód leczniczych, termalnych i solanek. Instrumentem nadzoru państwa w tym zakresie będzie decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych.


postępowania koncesyjne. Zostają one skrócone o tyle, o ile można, przede wszystkim przez ograniczenie obowiązku współdziałania organu koncesyjnego z innymi organami


nieczynnych kopalń wykorzystywanych w celach turystycznych, leczniczych czy rekreacyjnych. Pierwotne przedłożenie rządowe z druku nr 1696 zawierało propozycję, aby nowe prawo górnicze objęło wszystkie tego typu obiekty w Polsce. W czasie prac nad tym dokumentem posłowie podjęli decyzję, aby minister właściwy dokonał
szczegółowej analizy w zakresie warunków naturalnych i technicznych występujących w tych kopalniach oraz potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, a następnie
zawarł w rozporządzeniu konkretne listy kopalń, w których obowiązkowe będzie stosowanie rygorów takiego czy innego prawa górniczego.


W nowej ustawie zrezygnowano z obowiązkowego sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego. (...) koszty za aktualizację i wykonanie tego planu ponosić będzie przedsiębiorca górniczy


przewidziano uproszczenia dla przedsiębiorców posiadających już koncesję starosty. Zwolniono ich z obowiązku sporządzania i posiadania dokumentacji mierniczo-geologicznej. W związku z tym, że warunki uzyskiwania koncesji u starosty są już dziś dość atrakcyjne, ponieważ nie trzeba sporządzać planów ruchu i projektu zagospodarowania złoża


Nowe prawo górnicze wprowadza także regulacje korzystne dla poszkodowanych w zakresie naprawiania szkód powstałych w wyniku działalności prowadzonej na podstawie tej ustawy, które opierają się w większym stopniu na Kodeksie cywilnym niż poprzednie Prawo geologiczne i górnicze, co oznacza, że pozycja poszkodowanego jest silniejsza niż to wynikało z dotychczasowej praktyki. O sposobie naprawienia szkody będzie decydowała wola poszkodowanego.(...) wydłużono do 5 lat od dnia dowiedzenia się o szkodzie termin dochodzenia roszczeń przez poszkodowanych.


Nigdzie w Europie nie ma takiej sytuacji, że jeśli chodzi o obciążenie przedsiębiorcy, jest to zarówno opłata eksploatacyjna proporcjonalna do wydobytej kopaliny ze złoża pod gminą, jak i podatek od wyrobisk, czyli podatek od urządzeń, instalacji. Wiele krajów zdecydowało się tylko na jedno z tych rozwiązań. Jeżeli będą prowadzone dalsze prace dotyczące podatku od wyrobisk, to musimy się poważnie zastanowić, czy te dwa rodzaje opodatkowania przedsiębiorców górniczych mogą być w Polsce zastosowane.


Zwolniono przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesję na działalność od starostów, z tworzenia funduszu likwidacji zakładu górniczego, zachowując jednak, o co wnosili przedstawiciele branży górnictwa odkrywkowego w czasie prac w komisjach, możliwość zastosowania takiej formy gromadzenia środków na likwidację zakładu górniczego.


Widzimy, że ochrona złóż (...) jest relatywnie słabo reprezentowana w polskim prawie. W polskim prawie mamy specjalną ustawę o ochronie gruntów rolnych, leśnych, a mamy tysiące, miliony hektarów gruntów i je chronimy, natomiast złóż kopalin mamy tylko kilka. W planach zagospodarowania przestrzennego pozycja gminy, samorządu jest wyższa niż pozycja państwa, ponieważ nie mamy przepisów, które mówiłyby, że jeżeli na danym obszarze występuje rzadkie złoże, to ono jest ważniejsze niż zbudowanie drogi, obwodnicy lub osiedla, bo to są złoża dla wszystkich obywateli naszego państwa.


I na koniec rodzynek:
Rozbudowa tras komunikacyjnych, która bardzo szybko postępuje

:)
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 09 Kwi 2011, 00:29

Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez EURO » 18 Maj 2011, 22:14

Dzisiaj było posiedzenie 3 komisji senackich w tej sprawie. Może być nieciekawie. Jest wniosek o odrzucenie całości, godzinne prawie wystąpienie poprzedniego GGK potępiającego projekt, ponowna eskalacja żądań pod adresem przedsiębiorców górniczych (np. wprowadzenia domniemania, że za każdą szkodę na TG odpowiada przedsiębiorca, a poszkodowany czy zagrozony szkodą może żądać wykupu), powtarzane w nieskończoność kłamstwa gmin górniczych w sprawie podatków, 20 poprawek senackich których na oczy nikt nie widział poza ich autorami. Głosowanie nad nimi wtorek 24 maja o g. 23 (tak, w środku nocy), a przewodniczący uprzedził że żadnej dyskusji już nie przewiduje. Ludzie, tego nawet w MISIu nie wymyślili. A ze strony górnictwa nie było niemal nikogo. A może Senat nie zajmie stanowiska na najbliższym posiedzeniu (bo może nie zdąży) i wtedy by weszło w życie niestety 1 lipca i w brzmieniu ustalonym w Sejmie !
EURO
inżynier **
 
Posty: 47
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 18 Maj 2011, 22:26

Ło matko!
A myślałem, że Senat będzie li tylko formalnością (spodziewałem się już tylko 2-3 drobnych poprawek). Twoje informacje są bezcenne, dziękuję za nie bardzo!
Na temat nowego PrGiG rozmawialiśmy dziś "na zarządzie" Stowarzyszenia żałując, że tak późno utworzyliśmy organizację. Może uda nam się zebrać na etapie rozporządzeń (co prawda projekty już gotowe, ale w międzyczasie będziemy mieli wybory, więc pewnie Minister przyjmie je dopiero po nowym roku).

A krytyką poprzedniego GGK nie jestem zaskoczony:
http://www.kopalnie-odkrywkowe.pl/pl/kr ... zego/37/2/

Szkoda, że po odcedzeniu emocji, zostaje z tej krytyki niewiele merytoryki, aczkolwiek jest dużo racji w tym, że mogliśmy lepiej przygotować PRGiG i spiąć je np. z zagospodarowaniem przestrzennym, ustawą o ochronie gruntów itp. No i te łupki...

pozdrawiam serdecznie!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez EURO » 19 Maj 2011, 15:57

Teoretycznie to proste, praktycznie niewykonalne, mur urzędniczej biurokracji jest silniejszy niż berliński i ten w Jerozolimie.
EURO
inżynier **
 
Posty: 47
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez EURO » 24 Maj 2011, 20:46

Własnie w tej chwili debatują 3 połączone komisje senackie, podobno bez lobbystów zewnetrznych. Ale oni zdążyli podrzucic m.in. kukułcze jajo w postaci przepisu (podchwycili senatorowie) o domniemaniu, że za KAŻDA szkoda na terenie górniczym spowodowana jest ruchem zakładu górniczego. Dla drobnych przedsiębiorców to bez znaczenia, ale dla wiekszych kłopot.
Durnota narodu nie zna granic. Plenarne posiedzenie Senatu w tej sprawie jutro rano.
EURO
inżynier **
 
Posty: 47
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 25 Maj 2011, 22:15

Jednak senatorowie w komisjach doszli do porozumienia - PrGiG będzie uchwalone. Nie czytałem jeszcze wszystkich poprawek senackich, ale jest ich co niemiara:
http://www.senat.gov.pl/k7/dok/dr/1150/1199a-pop.pdf
No i wejście w życie - 1 stycznia 2012 r. - wydaje się rozwiązaniem najszczęśliwszym.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: projekt nowego prawa geologicznego i górniczego

Postprzez Hubert » 26 Maj 2011, 21:36

Ze strony Senatu:
"Senat w dniu 26 maja 2011 r. wprowadził poprawki (51) do ustawy"
Czyli pałeczka wraca do Sejmu.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron