Normy

Normy

Postprzez Fred » 08 Paź 2014, 12:51

Witam,

Jak jest w końcu z tymi normami? Niby nie są obowiązkowe ale w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego w § 26 ust. 2 jest zapis mówiący o obowiązku utworzenia pasów ochronnych wyrobisk zgodnie z PN. Jak to ma się do PZZ?
Fred
technik *
 
Posty: 19
Rejestracja: 16 Maj 2014, 14:41

Re: Normy

Postprzez Hubert » 08 Paź 2014, 13:54

Normy nie obowiązują, chyba że przepisy wprost się do nich odwołują:
art. 5 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz.U. Nr 169, poz. 1386)
3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.
4. Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim.

Faktycznie, rozporządzenie ruchowe nakazuje uwzględniać postanowienia normy dot. wyznaczania pasów ochronnych - należy więc uznać, że ta norma jest obowiązująca.
Wydaje się, że PZZ powinien pasy te również uwzględniać - w części, jaka dotyczy wyliczenia zasobów, skoro zasoby w pasach będą nie do ruszenia.

Norma zawiera istotną wadę - otóż nie pozwala (wprost stosowana) na eksploatację zasobów w pasach w przypadku, gdy właściciel sąsiedniej nieruchomości wyrazi na to zgodę (co jest powszechną praktyką). Przykład: dwa sąsiadujące zakłady górnicze chcą wspólnie wyeksploatować dzielącą ich granicę. W mojej ocenie, należałoby dopuścić taki stan rzeczy, a to z uwagi na zasadę racjonalnej gospodarki złożem i kompleksowego ich wykorzystania. Zasada ta - ustanowiona przepisem rangi ustawowej - ma pierwszeństwo przed rozporządzeniem ruchowym i normą. Innymi słowy - normy i rozporządzenia sprzecznego z ustawą w tym przypadku nie stosujemy.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Normy

Postprzez Fred » 08 Paź 2014, 14:32

Pytanie czy Urząd może nakazać w PZZ stworzenia pasów o szerokości zgodniej z PN na podstawie w/w rozporządzenia?

A odnośnie zasady racjonalnej gospodarki złożem, niektórzy geolodzy chcą rysować granice skarp poza granicami udokumentowanego złoża (ale w granicach O i T górniczego), powołując się właśnie na tą zasadę. Widziałem PZZ w którym skarpy końcowe idą po zewnętrznej stronie granicy złoża, a założenie jest takie, żeby wybrać wszystko do końca nie zostawiając strat. Chodzi o kopalnie żwiru. Co o tym sądzicie?
Fred
technik *
 
Posty: 19
Rejestracja: 16 Maj 2014, 14:41

Re: Normy

Postprzez Hubert » 08 Paź 2014, 15:54

Z PZZ sytuacja jest co najmniej dziwna, o czym pisaliśmy tutaj: viewtopic.php?f=20&t=480&p=1545&hilit=pzz#p1552
Wydaje mi się, że urząd byłby uprawniony do wzywania do poprawienia PZZ - i to pod rygorem odmowy udzielenia koncesji. :roll:
Podstawą dla takiego żądania byłyby właśnie przepisy nakazujące wyznaczenie pasów ochronnych. Co prawda nie dotyczą one PZZ, lecz zasad prowadzenia ruchu, ale PZZ musi w swej treści określać m.in. zasoby przemysłowe i operatywne, a chyba nie da rady ich prawidłowo wyznaczyć nie uwzględniwszy uprzednio strat zasobów w pasach.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Normy

Postprzez realista » 09 Paź 2014, 08:18

A ja mam nieco inne podejście do tego zagadnienia; otóż wg mnie na etapie opracowania pzz należy owe normy stosować z prostej przyczyny: organ nadzoru górniczego ma prawo odmówić zatwierdzenia planu ruchu jeśli zakresy robót górniczych nie będą uwzględniały wymogów tejże normy (która w przypadku przywołania w przepisach szczegółowych staje się obowiązkową do stosowania). Istota problemu leży w przepisach dotyczących pzz i koncesji; organy koncesyjne nie są merotorycznie przygotowane do sprawdzania czy weryfikacji założeń pzz i z doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach te założenia są absurdalne, nierealne a ponadto stanowiące zagrożenie dla szeroko pojętego środowiska; taki stan rzeczy wynika poniekąd z braku nakazu ich sporządzania przez osoby uprawnione i tym samym posiadające odpowiednią wiedzę specjalistyczną (np. mierniczy górniczy i geolog górniczy). Ponadto takowe opracowania powinny być nie tyle opiniowane przez organ nadzoru górniczego ale uzgadniane; a najlepszym rozwiązaniem byłoby ich zatwierdzanie przez organ nadzoru górniczego ale to z kolei musiałoby się wiązać z przypisaniem temu organowi kompetencji wydawania koncesji. Równocześnie uzasadnionym (i wbrew pozorom korzystnym dla przedsiębiorców) byłoby włączenie organu nadzoru górniczego w proces uzgadniania decyzji środowiskowych, obecny stan rzeczy w tej kwestii to istny cyrk.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron