Stwierdzanie kwalifikacji

Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez Krystian Simkiewicz » 28 Gru 2011, 10:59

Witam,

Czy wie ktoś na jakich zasadach będą stwierdzane kwalifikacje osoby średniego / niższego dozoru ruchu w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających
węgiel brunatny lub wydobywających kopaliny z użyciem środków strzałowych (według nowego PGiG)? W ostatnim Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego z dn. 15 grudnia 2011 nic nie jest o tym wspomniane, a powyższe rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.

Pozdrawiam,
Krystian Simkiewicz
Krystian Simkiewicz
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Wrz 2011, 14:06

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez Hubert » 28 Gru 2011, 21:17

Witaj na Forum! ;)

Średni i niższy dozór ruchu w odkrywkach musi spełniać następujące wymogi:
a) przygotowanie i doświadczenie zawodowe do wykonywania czynności dozoru, których wymogi określa sam przedsiębiorca - może to być np. staż pracy na danym stanowisku (doświadczenie), znajomość procedur i norm stosowanych przez zakład, posiadanie określonych certyfikatów, poziomu wykształcenia itp. Przedsiębiorca nie ma pełnego pola manewru w ustalaniu tych wymogów, bowiem wydaje się, że będzie ograniczany np. zakazem dyskryminacji i innymi zasadami prawa pracy;
b) znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu ZG (np. przepisów BHP),
c) znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu określonego rodzaju ZG i występujących w nich zagrożeń,
przy czym znajomość przepisów i zagadnień (lit. b i c) osoba dozoru musi posiąść w stopniu niezbędnym do wykonywania poleconych jej czynności dozoru.
Reguluje tę materię art. 53 ust. 2 nowego PGG.
Nie ma egzaminów, stwierdzania kwalifikacji itp. przez jakiekolwiek zewnętrzne podmioty (OUG, firmy szkoleniowe itp.). O tym, czy kandydat spełnia wymagania (także w zakresie znajomości przepisów czy zagadnień ruchu), orzeka wyłącznie przedsiębiorca, który zamierza danego kandydata zatrudnić na jednym ze stanowisk średniego lub niższego dozoru.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez Krystian Simkiewicz » 29 Gru 2011, 10:20

Witam,

Dziękuje za pomocne wyjaśnienie.

Serdecznie pozdrawiam,
Krystian Simkiewicz
Krystian Simkiewicz
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Wrz 2011, 14:06

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez brokok » 07 Mar 2014, 15:53

Witam jestem tutaj nowy i czytając waszą wykładnię dotyczącą uprawnień dotyczących osoby dozoru ruchu w kopalniach odkrywkowych ( np kamieniołom) wywnioskowałem, że jeśli posiadam stwierdzone kwalifikacje osoby niższego dozoru ruchu w podziemnych zakładach górniczych, nie muszę już więcej potwierdzać swoich kwalifikacji dozoru ruchu.

Pytam się dlatego że jestem zeszłorocznym emerytem górniczym z kopalni węgla kamiennego, gdzie pracowałem jako osoba średniego dozoru ruchu górniczego na oddziale wydobywczym. Posiadam stwierdzone kwalifikacje tej osoby przez OUG Rybnik, a dostałem ofertę pracy w kamieniołomie.
Czy muszę robić jakieś nowe zatwierdzenie ?

Proszę o szybką odpowiedź
brokok
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Mar 2014, 15:39
firma: KWK Brzeszcze
stopień górniczy: średni dozór górniczy

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez Hubert » 07 Mar 2014, 16:21

Witaj na forum!
W "odkrywkach" kwalifikacje wyglądają następująco:
- wyższy dozór - stwierdza dyrektor OUG;
- średni i niższy - "stwierdza" przedsiębiorca.
Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, żeby móc pełnić średni lub niższy dozór - musisz pytać swojego przedsiębiorcę, dlatego że każdy przedsiębiorca ustala samodzielnie wymogi w tym zakresie (art. 53 ust. 2 PGG). Natomiast by pełnić wyższy dozór, musisz "zrobić" nowe uprawnienia na odkrywki, gdyż kwalifikacje dołowe nie obowiązują w odkrywkach (i odwrotnie) :-/.
pozdrowienia!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez brokok » 07 Mar 2014, 16:27

Czyli Amadeus bez niczego mogę się zatrudnić do pełnienia funkcji osoby średniego dozoru ruchu.
Co się tyczy osoby wyższego dozoru ruchu, to zdaje zakradł się tobie błąd. Bo dyrektor WUG stwierdza kwalifikacje osoby KRZG a na stanowisko osoby wyższego ruchu również wystarczał OUG.
brokok
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Mar 2014, 15:39
firma: KWK Brzeszcze
stopień górniczy: średni dozór górniczy

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez Hubert » 07 Mar 2014, 16:31

brokok napisał(a):Czyli Amadeus bez niczego mogę się zatrudnić do pełnienia funkcji osoby średniego dozoru ruchu.

Jeśli tak zadecyduje Twój przedsiębiorca - to nic nie stoi na przeszkodzie.
brokok napisał(a):Co się tyczy osoby wyższego dozoru ruchu, to zdaje zakradł się tobie błąd. Bo dyrektor WUG stwierdza kwalifikacje osoby KRZG a na stanowisko osoby wyższego ruchu również wystarczał OUG.

W odkrywkach KRZG i wyższy dozór zatwierdza również dyrektor OUG (tak zresztą napisałem powyżej odnośnie wyższego dozoru ;)).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez brokok » 07 Mar 2014, 16:46

Amadeus napisał(a):W odkrywkach KRZG i wyższy dozór zatwierdza również dyrektor OUG (tak zresztą napisałem powyżej odnośnie wyższego dozoru ;)).

Odniosłem to do tego co dotyczy KWK, a z tego co pamiętam to tylko kwalifikacje KRZG stwierdza dyrektor WUG
brokok
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Mar 2014, 15:39
firma: KWK Brzeszcze
stopień górniczy: średni dozór górniczy

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez NICK42 » 12 Mar 2014, 08:34

Przestrzegałbym przed akceptacją zatrudniania się bez tzw. ,, niczego""...
Pamiętajmy, że obowiązuje art. 53 ust. 2 PGG, tj. obowiązek posiadania określonych przez Przedsiębiorcę przygotowania i doświadczenia zawodowego, a także wymogi pkt. 1) i pkt. 2).
Z tego co wiem nadzór górniczy będzie ww. wymogi egzekwował.
NICK42
technik ***
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Wrz 2011, 07:14
firma: kopalnia

Re: Stwierdzanie kwalifikacji

Postprzez brokok » 12 Mar 2014, 08:56

NICK42 napisał(a):Przestrzegałbym przed akceptacją zatrudniania się bez tzw. ,, niczego""...
Pamiętajmy, że obowiązuje art. 53 ust. 2 PGG, tj. obowiązek posiadania określonych przez Przedsiębiorcę przygotowania i doświadczenia zawodowego, a także wymogi pkt. 1) i pkt. 2).
Z tego co wiem nadzór górniczy będzie ww. wymogi egzekwował.


Co do oznacza dla mnie ? czyżbym czegoś jednak potrzebował?
brokok
aspirant
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Mar 2014, 15:39
firma: KWK Brzeszcze
stopień górniczy: średni dozór górniczy

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron