Pytanie o interpretację Art. 60. 2 PGiG

Pytanie o interpretację Art. 60. 2 PGiG

Postprzez krystian » 15 Mar 2015, 11:02

Dzień dobry,
czy mógłbym uzyskać wykładnię jednego z artykułów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. "Prawo geologiczne i górnicze" (Dz. U. Nr 163, poz. 981):

"Art. 60. 2. Osoba posiadająca stwierdzone kwalifikacje do wykonywania czynności w kierownictwie określonego w art. 58 ust. 1 działu ruchu, w określonej w art. 58 ust. 1 pkt 1 i 3–5 specjalności w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu albo w określonej w art. 58 ust. 1 pkt 2 specjalności w średnim albo niższym dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego może wykonywać czynności na stanowisku obejmującym więcej niż jeden z tych rodzajów czynności bez stwierdzenia kwalifikacji do wykonywania pozostałych czynności."

Jak należy to rozumieć? Czy mając stwierdzone kwalifikacje osoby dozoru średniego w specjalności mechanicznej – maszyn i urządzeń dołowych mogę wykonywać czynności w specjalności górnicze wyciągi szybowe bez stwierdzenia kwalifikacji w tej specjalności?

Czy chodzi o to, że mając stwierdzone kwalifikacje dozoru średniego w specjalności mechanicznej - maszyn i urządzeń dołowych w w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny, mogę wykonywać czynności osoby dozoru średniego w specjalności mechanicznej - maszyn i urządzeń dołowych w podziemnych zakładach górniczych wydobywających rudy metali oraz w podziemnych zakładach górniczych wydobywających kopaliny inne niż węgiel i rudy metali bez stwierdzenia kwalifikacji specjalności w tych zakładach.

Czy jeszcze inaczej należy interpretować ten artykuł ustawy.
Pozdrawiam
krystian
aspirant
 
Posty: 1
Rejestracja: 15 Mar 2015, 11:00

Re: Pytanie o interpretację Art. 60. 2 PGiG

Postprzez Hubert » 15 Mar 2015, 19:24

Witaj na forum!
Załóżmy, że masz stwierdzony średni dozór w specjalności energomechanicznej. Przedsiębiorca tworzy dział pn. "górnictwo i energomechanika". By pełnić funkcję w tym dziale, musiałbyś mieć średni dozór na górnictwo i energomechanikę, gdyby nie przepis art. 60 ust. 2 PGG. Wedle tego przepisu, wystarczy, że masz stwierdzony dozór w jednej z tych specjalności (np. energomechanicznej), by móc wykonywać funkcję średniego dozoru w dziale "górnictwo i energomechanika".
Może to dotyczyć w praktyce różnych działów, np. działu "miernictwo i geologia" itp.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron