kwalifikacje

kwalifikacje

Postprzez tomala » 29 Wrz 2015, 16:18

Witam. Mam pytanie odnośnie art 60 ust. 4 . Czy osoba posiadająca stwierdzone kwalifikacje w wyższym dozorze ruchu w specjalnosci górniczej w odkrywkowych z.g. wydobywajacych bez użycia środków strzalowych kopaliny inne niż węgiel brunatny zgodnie z Art. 60 może pełnić obowiązki Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego wydobywajacego kopaliny na podstawie koncesji udzielonej przez starostę.
Drugą kwestią jest rozporządzenie MŚ w sprawie kwalifikacji czy wykonywanie zadań KRZG w zakładzie górniczym wydobywajacym kruszywo na podstawie koncesji udzielonej przez starostę może być uznane za wymaganą rozporządzeniem praktykę jako praktyka w kierownictwie działu ruchu z.g. z rozmowy z jednym z prawników OUG uzyskałem informację ze praktyka jako KRZG jest uznawana wręcz KRZG "spina" działy ruchu
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje

Postprzez Hubert » 30 Wrz 2015, 15:14

Art. 60 ust. 4 "rozebrałbym" następująco:

Osoba, która:
- ma stwierdzone kwalifikacje w wyższym dozorze ruchu,
- kwalifikacje dotyczą odkrywki węgla brunatnego lub odkrywek niewęglowych niestosujących środków strzałowych,

może wykonywać czynności w kierownictwie ruchu w odkrywkach starościańskich - bez konieczności stwierdzania kwalifikacji.

Jeszcze prościej:
masz stwierdzony wyższy dozór (na dowolną odkrywkę) - możesz być krzg (lub jego zastępcą) w odkrywce prowadzącej wydobycie na podstawie koncesji starosty.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kwalifikacje

Postprzez tomala » 30 Wrz 2015, 16:43

Ok to już jest wyjaśnione a jak ma się praktyka jako krzg w odkrywkach staroscianskich do praktyki wymaganej rozporządzeniem. MŚ w sprawie kwalifikacji jako praktyka w dziale ruchu czy można je utożsamiać ze sobą.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje

Postprzez Hubert » 30 Wrz 2015, 17:49

Masz na myśli: "czy praktyka jako krzg jest równoznaczna z praktyką w dziale ruchu"?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kwalifikacje

Postprzez tomala » 01 Paź 2015, 06:43

Dokładnie chodzi mi o to czy wykonywanie czynności KRZG na podstawie ART.60 ust. 4 może zostać potraktowane przez organ administracji górniczej jako wymagana praktyka w kierownictwie działu ruchu zakładu górniczego lub zakładu wymaganą rozporządzeniem MŚ w sprawie kwalifikacji w celu uzyskania kwalifikacji KRZG w odkrywkach "nie węglowych i nie wystrzałowych" :)
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje

Postprzez Hubert » 05 Paź 2015, 11:07

Dosłownie rozporządzenie stanowi o praktyce w kierownictwie działu ruchu zg. :(
Niemniej praktyka krzg "skupia w sobie" praktykę kierownictwa działu ruchu zg, bo przecież krzg odpowiada za całość ruchu, a nie tylko za pracę jednego z działów utrzymania ruchu... Wydaje mi się, że przepisy są do poprawy, aczkolwiek być może na tym etapie wykładnia funkcjonalna pozwoliłaby uznać praktykę krzg za praktykę w dziale ruchu.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: kwalifikacje

Postprzez tomala » 10 Cze 2016, 00:05

Witam
Mam pytanie odnośnie kwalifikacji nadawanych przez przedsiębiorcę. Czy nadawane kwalifikacje muszą posiadać specjalność techniczną, czy określenie niższy dozór lub średni dozór jest nieprawidłowe, czy specjalności są wymagane tylko w przypadku stwierdzania kwalifikacji przez OUG?
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje

Postprzez aszw » 13 Cze 2016, 11:48

Nie ma obowiązku określania specjalności technicznej w przypadku nadawania uprawnień przez przedsiębiorcę.
viewtopic.php?f=14&t=546
Pozdrawiam
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: kwalifikacje

Postprzez tomala » 11 Lip 2016, 12:55

Witam

Gratuluję zwycięzcy EURO - FORUM aszw.

Mam pytanie czy wiadomo co z rozporządzeniem odnośnie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa podobno miało wejść na koniec czerwca :?:
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: kwalifikacje

Postprzez Hubert » 11 Lip 2016, 13:22

Jest po Komisji Prawniczej, przeszło bez boleści, więc czekamy na podpis.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron