Obowiązki zw. z ochroną środowiska i likwidacją zaklady górn

Obowiązki zw. z ochroną środowiska i likwidacją zaklady górn

Postprzez poszukiwacz » 22 Sty 2016, 14:57

Art. 129. 1. ustawy Pgig "W przypadku likwidacji zakładu górniczego, w całości lub w części, przedsiębiorca jest obowiązany: (...). Dalej art. 129 ust.3. mówi "Do likwidacji zakładu górniczego stosuje się odpowiednio przepisy o ruchu zakładu górniczego". Jak względem koncesji starosty ma się powyższy zapis, mając na uwadze art. 105 ust. 2 pkt 1) Planu ruchu zakładu górniczego nie sporządza się: jeżeli koncesji udzielił starosta - w takim przypadku ruch zakładu górniczego prowadzi się na podstawie warunków określonych w koncesji;
I co z art. 39 ust. 2 "Zakres i sposób wykonania obowiązków określonych w ust. 1 ustala się w planie ruchu likwidowanego zakładu górniczego. Jeżeli nie stosuje się przepisów o planach ruchu zakładu górniczego, zakres i sposób wykonania obowiązków określonych w ust. 1 ustala organ koncesyjny w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie koncesji, po uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta)". Jak mając powyższe zapisy na uwadze, należy postąpić w przypadku gdy pzredsiębiorca chce zlikwidować część zakładu górniczego? Na jakiej podstawie taka likwidacja moze zostać przeprowadzona? Dodam, że w koncesji nie ma ani słowa o likwidacji zakładu w części.
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 187
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Obowiązki zw. z ochroną środowiska i likwidacją zaklady

Postprzez Hubert » 12 Kwi 2016, 08:08

Likwidację "starostowskiego" zg prowadzi się:
a) z uwzględnieniem warunków ustalonych w koncesji - gdy koncesja obowiązuje,
b) z uwzględnieniem warunków ustalonych w decyzji, o której mowa w art. 39 ust. 2 - gdy koncesja wygasła, została cofnięta lub utraciła moc.

Likwidacja jest czynnością faktyczną, która nie wymaga poprzedzenia ustaleniem przez organ koncesyjny warunków (zasad) jej prowadzenia - jeśli organ to zrobi w koncesji lub decyzji z art. 39 ust. 2 - to należy te zasady stosować, jeśli organ tego nie zrobi - to przedsiębiorca prowadzi likwidację wedle swojego pomysłu, z uwzględnieniem decyzji starosty w przedmiocie ustalenia kierunku rekultywacji oraz na podstawie dokumentacji rekultywacji zatwierdzonej przez krzg.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Obowiązki zw. z ochroną środowiska i likwidacją zaklady

Postprzez realista » 13 Kwi 2016, 08:07

Nawet jeśli zakład górniczy kończy działalność, czyli minął okres ważności koncesji a tym samym nie ma już jako takiego zakładu górniczego i krzg - obowiązek rekultywacji pozostaje w myśl przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Co więcej - jest to obowiązek przechodni w przypadku zbycia nieruchomości o czym należy pamiętać.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Obowiązki zw. z ochroną środowiska i likwidacją zaklady

Postprzez tomala » 29 Kwi 2016, 21:59

Witam!
Chciałem zapytać o Art. 129 pkt. 5. Czy dobrze rozumiem, że został on uchylony w znowelizowanej ustawie i obecnie nie ma obowiązku dołączenia opinii wójta do zatwierdzenia planu ruchu likwidowanego zakładu górniczego :?:
Pozdrawiam
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: Obowiązki zw. z ochroną środowiska i likwidacją zaklady

Postprzez Hubert » 11 Maj 2016, 11:19

Ciekawy problem... ;)
Faktycznie, usunięcie ust. 5 w art. 129 powoduje, że nie jest wymagane uzgodnienie z wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta planu ruchu likw. zg. Z drugiej jednak strony, do likwidacji zg stosuje się odpowiednio przepisy o ruchu zg.
Wydaje mi się, że nie ma przeszkód, by odpowiednio stosować również przepisy art. 108, w tym jego ust. 6b, który nakazuje pozyskać opinię wójta/burmistrza/prezydenta miasta do planu ruchu zg. Jeśli nie stosowalibyśmy odpowiednio art. 108 do planów ruchu likw. zg, wówczas nie byłoby podstawy prawnej, by np. organy nadzoru górniczego zatwierdzały takie plany ruchu dot. likwidacji. :roll:
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron