ustawa o Polskiej Służbie Geologicznej

ustawa o Polskiej Służbie Geologicznej

Postprzez Hubert » 19 Wrz 2016, 08:03

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej. Na jej mocy ma powstać nowy podmiot - Polska Służba Geologiczna, który przejmie kompetencje państwowej służby geologicznej, sprawowanej obecnie przez PIG-PIB. Dodatkowo projekt powierzy PSG kompetencje w zakresie zatwierdzania dokumentacji geologicznych, a także prawo kontroli podmiotów wykonujących działalność unormowaną w Prawie geologicznym i górniczym.

Nowością będzie utworzenie Straży Geologicznej - umundurowanej i uzbrojonej formacji wspierającej działalność Polskiej Służby Geologicznej.

Szczegóły zawarte są w projekcie ustawy.

Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu, będę wdzięczny za zgłoszenie wszelkich uwag (info - małpa - kopalnie-odkrywkowe.pl).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: ustawa o Polskiej Służbie Geologicznej

Postprzez mkxx » 26 Wrz 2016, 14:51

Rewolucyjne zmiany się szykują (o ile wejdą w życie). Proces zatwierdzania dokumentacji wydłuży się o min 2 m-ce i ciekawe czy PSG będzie miało sensowne uwagi przy negatywnym opiniowaniu dokumentacji. Zostawiliby sobie tylko dokumentacje surowcowe a hydrogeologiczne i geologiczno-inżynierskie puściliby bez opinii to nie byłoby takiego zamieszania. W ogóle nie uwzględnili tego wpływu w tabeli podsumowującej na końcu (myślę o wpływie uzyskania opinii na firmy zajmujące się poborem wody i geol.-inżynierskie).
mkxx
inżynier *
 
Posty: 37
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:51
firma: UM

Re: ustawa o Polskiej Służbie Geologicznej

Postprzez realista » 28 Wrz 2016, 11:02

Zakres kompetencyjny PSG jest szeroki, problem w tym, że część zadań jest już przyporządkowana innym organom; oby nie okazało się, że w jedną sprawę będą zaangażowane w tej samej tematyce trzy instytucje. Poza tym pewnych zagadnień (np. nielegalna eksploatacja) nie da się skutecznie eliminować bez zmiany pgg; potwierdza to linia orzecznicza (liczne umorzenia postępowań - np. z powodu niskiej szkodliwości czynu, niemożność wskazania sprawcy, niemożność ustalenia ilości nielegalnie wydobytej kopaliny).
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron