Cz gmina powinna być stroną postępowania - dokumentacja

Cz gmina powinna być stroną postępowania - dokumentacja

Postprzez mkxx » 06 Lut 2020, 12:14

Szanowni forumowicze,

Jakie jest Wasze zdanie na następujący temat. Przy zatwierdzaniu Dokumentacji geologicznej nie jest (w ustawie Pgig) ustalone kto jest stroną postępowania (tak jak jest to literalnie wymienione przy zatwierdzaniu projektów robót geol.). Stosuje się zatem przepisy k.p.a. A ten w art. 28 określa że" Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto ..."
Ponieważ po zatwierdzeniu dokumentacji (określającej zasięg złoża) gmina ma OBOWIĄZEK wprowadzić w terminie 2 lat to złoże do MPZP lub studium... to czy powinna być stroną postępowania na etapie zatwierdzania dokumentacji?

Pozdrawiam,
M.
mkxx
inżynier *
 
Posty: 39
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:51
firma: UM

Re: Cz gmina powinna być stroną postępowania - dokumentacja

Postprzez Hubert » 06 Lut 2020, 12:41

M.zd. gmina może być stroną, jeśli dokumentacja dotyczy terenu będącego własnością gminy. Sam obowiązek z art. 95 nie stanowi podstawy do uznania gminy za stronę postępowania.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Cz gmina powinna być stroną postępowania - dokumentacja

Postprzez mkxx » 06 Lut 2020, 13:30

Hmm, pytam ponieważ w bazie orzeczeń WSA natrafiłem na sprawę (VI SA/Wa 1578/15) w której gminy z terenów wokół planowanej odkrywki żądały wznowienia postępowania w sprawie zatwierdzenia dodatku do dokumentacji z powodu nie bycia stroną postępowania. Sąd stwierdził nieważność decyzji zatwierdzającej dokumentację ale z innego powodu. No i niestety nie wiem czy argumenty gmin były zasadne czy też nie. Dzięki za wypowiedź. Czy może ktoś zna podobne orzeczenia w takich sprawach?
mkxx
inżynier *
 
Posty: 39
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:51
firma: UM

Re: Cz gmina powinna być stroną postępowania - dokumentacja

Postprzez Hubert » 06 Lut 2020, 14:03

Jeśli masz tom I komentarza do PGG mojego autorstwa, to pisałem o tym w art. 9 (teza 12) i art. 41 (teza 9). Podałem tam orzecznictwo, głównie jednak sprzed wejścia w życie PGG z 2011 r.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Cz gmina powinna być stroną postępowania - dokumentacja

Postprzez mkxx » 06 Lut 2020, 14:37

Mam, poczytam dzięki.
mkxx
inżynier *
 
Posty: 39
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:51
firma: UM


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 2 gości

cron