Ustalenia z kontroli zakładu górniczego a art. 37 Pgg

Ustalenia z kontroli zakładu górniczego a art. 37 Pgg

Postprzez poszukiwacz » 15 Paź 2022, 16:12

Organ koncesyjny przeprowadził kontrolę zakładu górniczego. Kontrola wykazała naruszenie/niewypełnienie jednego z warunków koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża (nie wyznaczono w terenie granicy obszaru górniczego). Czy w tej sytuacji organ jest zobowiązany na podstawie art. 37 ustawy Prawo geologiczne i górnicze wydać stosowne postanowienie czy dopuszczalne jest ewentualnie najpierw wydać zalecenia pokontrolne (zarządzenie organu w sprawie regulaminu kontroli nakazuje wydać zalecenia w razie stwierdzenia nieprawidłowości) i dopiero po upływie terminu do ich realizacji, jeśli nie zostaną wykonane, wydać ww. postanowienie? Czy wydanie zaleceń jest naruszeniem Pgg?
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Ustalenia z kontroli zakładu górniczego a art. 37 Pgg

Postprzez Hubert » 15 Paź 2022, 17:37

Zagadnienie nie jest łatwe, bowiem wydaje się, że takie postanowienie nie powinno się w koncesji w ogóle znaleźć, z uwagi na uregulowanie tego zagadnienia w § 156 rozporządzenia ruchowego:
§ 156.
1. Przed rozpoczęciem robót górniczych w sąsiedztwie granic obszaru górniczego służba miernicza wyznacza w terenie przebieg tych granic. Punkty załamania granic obszaru górniczego w tym rejonie stabilizuje się w sposób trwały w gruncie.
2. W przypadkach uzasadnionych warunkami terenowymi i techniczno-ruchowymi lub warunkami bezpieczeństwa służba miernicza zakładu górniczego wyznacza granice obszaru górniczego, o których mowa w ust. 1 i § 155 pkt 4, w inny sposób określony przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

Skoro jednak organ taki warunek zamieścił w koncesji, to tak długo, jak długo nie zostanie on uchylony, można próbować go egzekwować, także w oparciu o art. 37.
Wydanie zaleceń nie narusza PGG, ale nie ma umocowania w przepisach, bowiem regulamin wewnętrzny organu może wiązać jedynie pracowników tego organu. Zatem mamy drugą "zagwozdkę" ;-).

Reasumując, skoro pracownicy organu będą związani regulaminem, to będąc pracownikiem organu najpierw wystosowałbym zalecenia, a jeśli to nie poskutkuje - to wszcząłbym z urzędu postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności tego warunku koncesji jako rażąco naruszającego § 156 rozporządzenia ;-) (a tak na poważnie - wydałbym postanowienie z art. 37 PGG).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Ustalenia z kontroli zakładu górniczego a art. 37 Pgg

Postprzez poszukiwacz » 15 Paź 2022, 19:54

Hubert dziękuję za szybką odpowiedź.
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Ustalenia z kontroli zakładu górniczego a art. 37 Pgg

Postprzez Hubert » 15 Paź 2022, 20:53

Do usług! ;-)
pozdrowienia
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Ustalenia z kontroli zakładu górniczego a art. 37 Pgg

Postprzez realista » 02 Lis 2022, 09:10

Problem wyznaczenia granic obszaru górniczego i jego stabilizacji w sposób trwały na gruncie jest niestety nieco głębszy .... :( Proszę pamiętać, że punkty wyznaczające granicę obszaru górniczego powinny mieć trzy współrzędne bo wydzielają przestrzeń a nie powierzchnię ! - pytanie jak wyznaczyć taki punkt w sposób trwały i na gruncie, skoro takowy powinien pod ziemią ?! Poza tym stare koncesje (zwłaszcza dotyczące kopalin stałych (surowców skalnych) wyznaczały niekiedy obszary znacznie większe niż powierzchnie do których przedsiębiorca posiadał tytuł własności (np. punkt załamania zlokalizowany jest na działce należącej do osoby trzeciej albo wręcz na środku budynku). Pomijam kwestię ilości wydanych koncesji, w których granice obszaru i terenu górniczego zostały określone za pomocą współrzędnych X, Y i Z ?!. Tu jest kolejny problem: jak określić granice terenu górniczego za pomocą trzech współrzędnych ?! Albo jeszcze ciekawszy przypadek: jak w sposób trwały "zastabilizować na gruncie" punkt załamania granicy obszaru górniczego jeśli obszar takowy stanowi akwen wodny ?! Niestety wiele z obowiązujących przepisów prawa pozostaje absurdalnymi i niekiedy niewykonalnymi ...
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do Prawo geologiczne i górnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości