Rozliczenie zasobów złoża

od tego wszystko się zaczyna...

Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez Ketuina » 30 Paź 2012, 09:41

Pewne złoże zostało udokumentowane przez firmę budującą drogi. W dodatku rozliczeniowym wskazano, iż wyeksploatowano jedynie część zasobów udokumentowanego złoża, a resztę zaliczono do strat pozaeksploatacyjnych, ze względu na słabą jakość i nieprzydatność w drogownictwie. W złożu pozostała nieco ponad 1 mln ton (ponad połowa udokumentowanego złoża). Czy w związku z powyższym można na wniosek Przedsiębiorcy ze względu na słabą jakość kopaliny i nieprzydatność w drogownictwie ustalić zerowy stan zasobów i wybilansować ww. złoże z Krajowego Bilansu Zasobów Kopalin, czyjest to niedopuszczalne ze względu na ochronę złóż kopalin?
Ketuina
górnik *
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Wrz 2012, 20:00

Re: Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez realista » 30 Paź 2012, 14:49

- po pierwsze uporządkujmy informację:
1. złoże zostało udokumentowane w dokumentacji geologicznej,
2. z informacji wynika, że został sporządzony jakiś dodatek rozliczeniowy (zakładam, że do dokumentacji geologicznej), w którym znaczną część zaliczono do strat pozaeksploatacyjnych "ze względów na słabą jakość i nieprzydatność w drogownictwie" - w tym miejscu pojawia się bardzo istotny błąd, a mianowicie względy jakościowe w żadne sposób nie powinny wpływać na kwalifikowanie zasobów do strat pozaeksploatacyjnych (!), w takim przypadku takowe partie złoża mogłyby ewentualnie zostać zaliczone do zasobów nieprzemysłowych (z pewnymi wątpliwościami) ale najlepiej powinny zostać - na etapie sporządzania dokumentacji geologicznej - albo potraktowane jako pozabilansowe (jeśli nie spełniały kryteriów bilansowości) albo w ogóle nie uznane jako złoże ....; pytanie na jakim etapie powzięto informację o ich nieprzydatności ...., ponadto w dodatku do dokumentacji geologicznej nie kwalifikuje się zasobów do strat (!) - takim dokumentem jest pzz ....
3. jeśli z kolei organ administracji geologicznej przyjął taki dodatek to oczywistym wydaje się możliwość wybilansowania zasobów
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez realista » 30 Paź 2012, 15:01

- istotnym w tej kwestii są również przesłanki do sporządzenia dodatku do dokumentacji geologicznej, np w postaci uwag, wpisów geologa górniczego nt. stref występowania partii złoża o obniżonych parametrach jakościowych ..... (pytanie tylko czy takie informacje w ogóle zostały odnotowane, jeśli nie to źle świadczy o geologu górniczym - oczywiście zakładając, że takowy został zapewniony przez przedsiębiorcę)
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez Hubert » 30 Paź 2012, 23:35

realista napisał(a):względy jakościowe w żadne sposób nie powinny wpływać na kwalifikowanie zasobów do strat pozaeksploatacyjnych (!)

Pełna zgoda! Dla przypomnienia - definicja oparta na podręczniku J.I. Korzeniowskiego Wikipedia.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez tomala » 09 Lis 2015, 16:00

Mam pytanie: złoże X o nazwie "Ładne złoże" zostało udokumentowane na 2 działkach przed rokiem 2000. Jednak ze względów na brak zapisów w mpzp eksploatacją zostało objęte złoże jedynie na jednej z działek. Po kilku latach dokonano zmiany zapisów w mpzp i w związku z tym zostały sporządzone dwa dodatki do dokumentacji "głównej" jeden dodatek określający zasoby na jednej z działek a drugi na drugiej z działek została zachowana nazwa złoża dla obydwu "Ładne złoże". Na eksploatację złoża z działki dotychczas nie objętej eksploatacją uzyskano nową koncesję. Czy rozliczanie zasobów na poszczególnych działkach objętych osobnymi koncesjami na wydobywanie należy dokonać w stosunku do dokumentacji głównej czy w stosunku do dodatków i czy można wnioskować o wykreślenie z bilansu pozostałych nie wydobytych zasobów.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez realista » 10 Lis 2015, 08:59

Analizując tekst "Tomali" mamy następującą sytuację: jest jedno złoże obejmujące granicami dwie działki, dla którego opracowano dokumentację geologiczną a następnie uzupełniono ją dwoma dodatkami. Nie znając szczegółów zakładam, że dwie oddzielne działki potraktowano w tychże dodatkach jako bloki obliczeniowe (i dla takich przeliczono zasoby); stąd brak zmiany dotychczasowej nazwy złoża. Ponadto zostały wydane dwie oddzielne koncesje, tj. jedna dla obszaru górniczego "X" na działce "X" a druga dla obszaru "Y" na działce "Y".
Przyjmując takie założenia z chwilą zakończenia eksploatacji części złoża na jednej z działek (czyli w jednym z obszarów górniczych) wg mnie ten który jako pierwszy zakończył powinien sporządzić dodatek rozliczeniowy do dokumentacji geologicznej wykorzystując dane dotyczące stanu zasobów ze swojej działki - dla części złoża w niej zalegającej oraz dane z MIDASA - dla części z drugiego obszaru górniczego. W momencie zakończenia działalności górniczej na drugiej działce - drugi z przedsiębiorców powinien opracować dodatek rozliczeniowy dla pozostałej części złoża; dodatek ten będzie dodatkiem końcowym dla całego złoża.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Rozliczenie zasobów złoża

Postprzez tomala » 09 Gru 2015, 13:34

Witam. A co w sytuacji kiedy przedsiębiorca zakończył wydobycie kruszywa już 10 lat temu ale teraz je rozlicza zapomniało mu się w momencie zakończenia składał deklarację o ilości wydobytej kopaliny jednak przy rozliczeniu złoża okazuje się że zostało zadeklarowane mniej niż zostało wydobyte czy teraz oprócz dokumentacji rozliczeniowej należy złożyć informacje z1 lub z2 czy wystarczy taka informacje umieści .W dodatku rozliczeniowy?
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22


Wróć do Geologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron