seria złożowa

od tego wszystko się zaczyna...

seria złożowa

Postprzez diuna » 20 Paź 2013, 07:22

Witam serdecznie
Mam prośbę do szanownych forumowiczów dotyczącą wyjaśnienia pewnego zapisu: seria złożowa stanowiąca utwory piaszczyste i piaszczysto-żwirowe o miąższości od 5,5 m do 12 m średnio 8 m. punkt pisakowy poszczególnych warstw profilu wynosi od 53 % do 99 % średnio...
Czy to oznacza, że pokłady złoża występują na głębokości średnio 8 m? Tak sobie to wykombinowałam, ale prawda jest taka, że nie mam o tym zielonego pojęcia.
Za oświecenie z góry dziękuję :)
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: seria złożowa

Postprzez Hubert » 20 Paź 2013, 09:16

diuna napisał(a):o miąższości od 5,5 m do 12 m średnio 8 m. Czy to oznacza, że pokłady złoża występują na głębokości średnio 8 m?

Czołem Diuno!
"Miąższość" to tyle, co "grubość" serii złożowej. Innymi słowy, złoże ma "grubość" od 5,5 do 12 m, co daje średnio 8 m. Natomiast z informacji przez Ciebie zacytowanej nie wynika, na jakiej głębokości złoże zalega.
pozdrawiam!
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: seria złożowa

Postprzez diuna » 20 Paź 2013, 09:44

Dziękuję jak zwykle niezawodnemu Amadeuszowi za oświecenie. W takim razie pewnie określenie grubości nadkładu jest równoznaczne z głębokością na której "rozpoczyna się" złoże.
Tym razem chyba trafiłam ;)
Pozdrawiam
diuna
dyrektor *
 
Posty: 77
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 07:33

Re: seria złożowa

Postprzez Hubert » 20 Paź 2013, 11:28

Chyba tak (może poprawi nas Jolka lub Realista?), poza szczególnymi przypadkami. Może się zdarzyć, że nad serią złożową występuje np. zwietrzelina, niezaliczana do złoża. W przypadku piasków / żwirów w części stropowej (górnej) złoża mogą występować liczne zanieczyszczenia (np. organiczne), które będą dyskwalifikować tę część zasobów złoża.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Geologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron