skała płonna

od tego wszystko się zaczyna...

skała płonna

Postprzez tomala » 28 Sty 2017, 17:35

Witam!
Mam pytanie odnośnie skały płonnej. W dokumentacji geologicznej nie wykazano przewarstwień skały płonnej w postaci gliny w złożu piaskowo - żwirowym. Podczas eksploatacji takowe przewarstwienia się ujawniły. Zgodnie z zasadami zostały odnotowane w książce uwag służby mierniczo-geologicznej zg. Jak takowe przewarstwienie należy "rozliczyć" w operacie ewidencyjnym, czy należy dokonać przeklasyfikowania tego przewarstwienia do zasobów nieprzemysłowych, czy w jakiś inny sposób, żeby móc to prawidłowo opisać w zestawieniu Z-1
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: skała płonna

Postprzez Hubert » 16 Lut 2017, 08:32

Art. 101 PGG:
1. Przedsiębiorca prowadzi ewidencję zasobów złoża kopaliny, ustalając ich zmiany spowodowane:
(...)
5) przeklasyfikowaniem geologicznych zasobów bilansowych do pozabilansowych, zasobów pozabilansowych do bilansowych, przemysłowych do nieprzemysłowych, zasobów nieprzemysłowych do przemysłowych lub do strat, albo strat do zasobów przemysłowych.

2. Jeżeli zmiany w okresie sprawozdawczym przekraczają 50% wielkości rocznego wydobycia ze złoża, przeklasyfikowania, o których mowa w ust. 1 pkt 5, dokonuje przedsiębiorca po uzyskaniu zgody, w drodze decyzji, właściwego organu koncesyjnego.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 998
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: skała płonna

Postprzez tomala » 16 Lut 2017, 21:52

Jasne rozumiem, ale jednak...
Zgodnie z Leksykonem Górnictwa Odkrywkowego:
zasoby bilansowe - zasoby złoża lub jego części, którego części naturalne określone przez kryteria bilansowości oraz warunki występowania umożliwiają podejmowanie jego eksploatacji;
zasoby pozabilansowe - z. lub ich części, których cechy naturalne lub warunki występowania powodują, iż ich eksploatacja nie jest możliwa obecnie, ale przewiduje się, że będzie możliwa w przyszłości w wyniku postępu technicznego, zmian ogólnogospodarczych itp.,
zasoby przemysłowe - część z. (bilansowych lub pozabilansowych), która może być przedmiotem ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji w warunkach określonych przez pzz, optymalny z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego przy spełnieniu wymagań ochrony środowiska;
zasoby nieprzemysłowe - część zasobów bilansowych, których eksploatacja nie jest możliwa w warunkach określonych przez pzz z przyczyn technicznych, ekonomicznych lub wymagań ochrony środowiska.
skała płonna - skała, która w odniesieniu do eksploatowanej kopaliny uważana jest za nieużyteczną

Więc jak do powyższych można odnieść pkt 1.5 Art.101 PGG skoro w dokumentacji geologicznej nie wykazano obecności skały płonnej więc została uznana za kopalinę bilansową, a zgodnie z treścią art.1 do strat można przeklasyfikować zasoby nieprzemysłowe

Dlatego zastanawiam się jak potraktować ubytek złoża w stosunku do poprzedniego roku w operacie oraz w zestawieniu Z-1.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: skała płonna

Postprzez realista » 21 Lut 2017, 08:37

Wszystko zależy od ilości; jeśli "zanieczyszczeń" jest powyżej 50 % rocznego wydobycia - należy uzyskać zgodę organu koncesyjnego, jeśli jest mniej - wystarczy rozliczyć je jako ubytek z tytułu lepszego rozpoznania. Proszę jednak pamiętać że przy takim podejściu powinno się prowadzić oprócz ewidencji zasobów złoża także ewidencję strat/ubytku wraz z bilansem mas; chodzi o to aby takie rozliczenie miało potwierdzenie w rzeczywistości np. w postaci zwałowisk, hałd, nasypów itp. - pomijając właściwe nazewnictwo górnicze.
Jeśli sytuacja ma charakter ciągły warto rozważyć ewentualną możliwość opracowania dodatku do dokumentacji geologicznej - bo w zasadzie tylko i wyłącznie w takim przypadku można będzie "wydobywać" owe zanieczyszczenia bez konieczności uiszczania opłat eksploatacyjnych. W pozostałych sytuacjach - kiedy to dokumentacja nie rozpoznała owych "zanieczyszczeń" - ich wydobycie raczej nie zwalnia przedsiębiorcy z takowej opłaty (analogia do strat eksploatacyjnych - w odniesieniu do interpretacji MŚ).
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: skała płonna

Postprzez Hubert » 21 Lut 2017, 08:49

Hubert
dozór forum
 
Posty: 998
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: skała płonna

Postprzez tomala » 21 Lut 2017, 20:25

realista napisał(a):Jeśli sytuacja ma charakter ciągły warto rozważyć ewentualną możliwość opracowania dodatku do dokumentacji geologicznej

A jeżeli pójdziemy tą drogą to czy z chwilą uzyskania zatwierdzenia dodatku do DG powinno się zaprzestać prowadzenia eksploatacji do czasu zatwierdzenia dodatku do PZZ i Planu ruchu?
Znam jeszcze lepszą sytuację otóż przedsiębiorca wykonał dodatek do DG w którym w części złoża obniżył wcześniej udokumentowany spąg przez co zasoby się zwiększyły. Nie wykonał dodatku do PZZ i Planu ruchu. Eksploatował złoże przez ponad rok i jak teraz należy wykonać dodatek do PZZ i Planu ruchu jeżeli zasoby zostały uszczuplone już przez rok eksploatacji? Czy dodatek do PZZ powinien być oparty na mapach i wyliczeniach z Dodatku do DG i ewentualnie pomniejszony o zasoby wyeksploatowane w operacie? Jakie rozwiązanie takiej sytuacji byście widzieli?
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: skała płonna

Postprzez realista » 21 Lut 2017, 22:43

Z chwilą zatwierdzenia dodatku do dokumentacji geologicznej, w którym zwiększył się wolumen zasobów poprzez obniżenie granicy udokumentowania złoża, należy bezwzględnie opracować dodatek do pzz i w konsekwencji dodatek do planu ruchu. Zarówno dodatek do pzz jaki dodatek do planu ruchu powinny opierać się na aktualnych mapach. Eksploatacja udokumentowanych zasobów wg dodatku do dokumentacji geologicznej bez ich uwzględnienia w pzz i planie ruchu - zakładając oczywiście uiszczanie opłaty eksploatacyjnej - stanowi poważne naruszenie ustaleń planu ruchu i oprócz surowych sankcji przesłankę do wstrzymania ruchu zakładu górniczego. Nie jest to natomiast przypadek nielegalnej eksploatacji. W zależności od zapisów koncesji - może również stanowić naruszenie warunków koncesji. Oczywiście pozostaje pytanie czy takową eksploatację dopuszcza decyzja środowiskowa ?
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: skała płonna

Postprzez Hubert » 21 Lut 2017, 23:01

Ja bym się jednak pochylił nad podstawą prawną dla tak daleko idących wniosków. :roll:
Hubert
dozór forum
 
Posty: 998
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: skała płonna

Postprzez tomala » 21 Lut 2017, 23:31

Sytuacja MEGA ciekawa ale prawdziwa :shock: . Przedsiębiorca i tak wstrzymał wydobycie z powodu utraty ważności planu ruchu, a dowiedział się o tym właśnie w momencie próby zatwierdzenia kolejnego planu ruchu (niestety rok eksploatował). Zmienił KRZG i służbę geologiczną ZG i się dowiedział, że eksploatował cały rok bez aktualnego pzz i planu ruchu. I co teraz? wiem, że nie znajomość prawa nie zwalnia ..... itd. ale przedsiębiorca nie działał w złych intencjach po prostu zwykły człowiek ufał KRZG i geologowi i stał się obywatelem łamiącym prawo :( Jak powinna wyglądać według Was procedura? należy sporządzić dodatek do PZZ według danych z dodatku do dokumentacji geologicznej sporządzonej rok temu uwzględniając przyrost zasobów z tytułu lepszego rozpoznania oraz dodatkowo uwzględnić ubytek zasobów z tytułu eksploatacji w ciągu roku? opierając się jak mówi realista na aktualnych mapach syt-wys. Czy taki dodatek do pzz będzie zatwierdzony?

A co do wydobycia w czasie sporządzenia dodatku do DG i opracowania oraz zatwierdzenia dodatku do PZZ i planu ruchu, czy można w między czasie prowadzić eksploatację, czy czekać na zakończenie procedury, niejednokrotnie wielomiesięcznej.
tomala
dyrektor **
 
Posty: 135
Rejestracja: 21 Lis 2011, 09:22

Re: skała płonna

Postprzez Hubert » 21 Lut 2017, 23:56

tomala napisał(a):A jeżeli pójdziemy tą drogą to czy z chwilą uzyskania zatwierdzenia dodatku do DG powinno się zaprzestać prowadzenia eksploatacji do czasu zatwierdzenia dodatku do PZZ i Planu ruchu?

Panowie, zaczynamy wchodzić w odrębną galaktykę.
Nie ma obowiązku eksploatacji 100% złoża! Innymi słowy - istnieje 1000 albo i 2000 zakładów górniczych, których granice stanowią kilkanaście-kilkadziesiąt procent granic złoża!
Jeśli ktoś poszerzył granice złoża w dokumentacji geologicznej, to nie dezaktualizuje to automatycznie pzz czy planu ruchu. Jeśli tak byśmy podchodzili do sprawy, to Wasze pzz i plany ruchu dezaktualizowałyby się po tygodniu prowadzenia eksploatacji, wskutek zmian w zasobach złoża!
Zasoby w planie czy pzz podaje się na dzień sporządzenia tych dokumentów, a ewentualna potrzeba dodatku do planu czy pzz może być związana np. ze zmianą granic złoża, w których - w trakcie obowiązywania planu ruchu - planowana jest eksploatacja.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 998
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Geologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron