strony postępowania o wygaszenie koncesji

zakręty postępowań koncesyjnych

strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez Hubert » 03 Cze 2013, 22:07

Koncesjonariusz - osoba fizyczna - umiera. Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 3 PGG koncesja wygasa. Kto będzie stroną postępowania w sprawie wygaszenia koncesji (art. 38 ust. 2)?
M.zd. stosujemy art. 41, czyli stronami tego postępowania będą właściciele/użytkownicy wieczyści gruntów objętych obszarem górniczym + inne osoby, jeśli będą miały interes prawny.
Załóżmy w naszym przykładzie, że właścicielem gruntów jest jakaś osoba obca (nie spadkobierca). Czy spadkobiercom taki interes prawny będzie przysługiwał=czy będą stronami postępowania o wygaszenie koncesji?
Ja bym obstawiał przy stanowisku, że nie (chyba że są odziedziczyli grunty objęte obszarem górniczym). Co o tym myślicie?

Biorąc pod uwagę dwa orzeczenia sądów administracyjnych z ostatnich lat można by na upartego próbować przyznać im status strony, ale mnie się te wyroki nie podobają ;-).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez realista » 04 Cze 2013, 08:14

- ja mam więcej wątpliwości: - po pierwsze czy osoba fizyczna może być koncesjonariuszem, po drugie czy prawo do informacji geologicznej jest dziedziczne i po trzecie takowe postępowanie może nieco potrwać z uawgi na konieczność właściwego ustalenia kręgu stron postępowania (głównie spadki)
- odpowiadając wprost: moim zdaniem nie można wykluczyć zasadności uznania za stronę właścicieli nie tylko nieruchomości w granicach obszaru górniczego ale równiez w granicach terenu górniczego - gdyż takowi mają pewnego rodzaju interes prawny;
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez Hubert » 04 Cze 2013, 08:43

Dzięki za głos!
realista napisał(a):- ja mam więcej wątpliwości: - po pierwsze czy osoba fizyczna może być koncesjonariuszem,

Może wyraziłem się nieprecyzyjnie - chodziło mi o osobę fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą (czyli jest wpisana do ewidencji dz.g.).
realista napisał(a):- odpowiadając wprost: moim zdaniem nie można wykluczyć zasadności uznania za stronę właścicieli nie tylko nieruchomości w granicach obszaru górniczego ale równiez w granicach terenu górniczego - gdyż takowi mają pewnego rodzaju interes prawny;

Art. 41 ust. 2 wyklucza właścicieli innych niż z obszaru górniczego.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez poszukiwacz » 04 Cze 2013, 10:57

Amadeus, spójrz na art. 39 szczególnie ust. 3. W przypadku koncesji starosty, w decyzji stwierdzającej wygasnięcie koncesji ustala się zakres i sposób wykonania obowiązków określonych w art. 39 ust. 1. Zgodnie z art. 39 ust. 3 jeżeli nie istnieje przedsiębiorca (np. umiera) to obowiązki te wykonuje jego następca prawny, a jeżeli nie istnieje pzredsiębiorca oraz jego następca prawny to obowiązki te wykonuje własciciel lub osoba posiadajaca inny niż własność tytuł prawny do nieruchomości. O ile dobrze interpretuję ten zapis to w takim przypadku stroną postępowania moze być nawet osoba obca (nie spadkobierca), posiadająca tytuł prawny do nieruchomości. Czy w sytuacji istniejącego obowiązku likwidacji zakładu górniczego można stosować art. 41 skoro teren zakładu górniczego nie musi pokrywać się z obszarem górniczym?
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez Hubert » 04 Cze 2013, 14:00

Bardzo celna uwaga!
Zagadnienie to sprowadza się do pojęcia "następcy prawnego" - czy będzie nim spadkobierca, czy też spadkobiercy się w tym pojęciu nie mieszczą.
Wydaje mi się, że jednak następca prawny to nie spadkobierca (tzn. nie w rozumieniu art. 39), ale chętnie posłuchałbym głosów przeciwnych.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez EURO » 14 Cze 2013, 00:25

Poza dyskusją, że przedsiębiorcą (w rozumieniu pr.g.g.) może być osoba fizyczna. Jak zemrze, to ktoś po niej (nim) dziedziczy. Jak nie ma rodziny albo testamentu, to dziedziczy w zasadzie gmina, wyjątkowo ukochany przez wszystkich Skarb Państwa (szczegóły w przepisach spadkowych). I ten spadkobierca (gorzej jak współspadkobiercy) jest tym następcą prawnym. Po osobie fizycznej ZAWSZE JEST następca prawny (chciany czy niechciany-bez znaczenia). Jak mu się nie podoba, zawsze może spadek odrzucić.
Ale jeżeli tym przedsiebiorcą bedzie np. spółka z (nie) ograniczoną (...) która zostanie zlikwidowana, to m.zd. nie następcy prawnego i o to właśnie w tym art. 39.3 chodzi. Skrajną głupotą ustawodawcy było natomiast obciążenie tą odpowiedzialnością osoby, która ma inny niż własność tytuł do nieruchomości. Konfiguracje tu mogą być zupełnie egzotyczne i niech sie teraz organ koncesyny martwi komu te obowiązki przypisać, a najważniejsze - jak uzasadnić takie przypisanie właśnie danemu adresatowi ?
EURO
inżynier **
 
Posty: 47
Rejestracja: 14 Mar 2011, 11:13
firma: []

Re: strony postępowania o wygaszenie koncesji

Postprzez Hubert » 15 Cze 2013, 12:56

EURO napisał(a):Po osobie fizycznej ZAWSZE JEST następca prawny (chciany czy niechciany-bez znaczenia). Jak mu się nie podoba, zawsze może spadek odrzucić.

Zwróć jednak uwagę, że w podanym przeze mnie przykładzie ani koncesja nie przechodzi na spadkobiercę (wiadomo-wygasa z chwilą śmierci), ani też spadkobiercy nie dziedziczą nieruchomości, na której jest zakład górniczy (stanowi ona własność osoby trzeciej). Czy w takim przypadku należy pojęcie "następcy prawnego" definiować:
a) szeroko - czyli nieważne, co spadkobierca dziedziczy - zawsze będzie następcą,
b) wąsko - pojęcie następcy należy ograniczyć do osób, na które przejdą prawa do zakładu górniczego lub jego części, np. nieruchomości, środków transportu itd.

Ja bym chyba jednak opowiadał się za węższą koncepcją, ale jestem ciekaw Twojej interpretacji.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron