Zmiana Koncesji

zakręty postępowań koncesyjnych

Zmiana Koncesji

Postprzez Fred » 02 Lip 2014, 10:25

Witam,

Mam pytanie odnośnie zmiany koncesji. Na złożu zrobiono obmiar aktualizacyjny związany min. z nowym podziałem działek ewidencyjnych. Stare współrzędne były zrobione w układzie 65, a nowe w układzie 2000. Po wyliczeniu obszaru z nowych współrzędnych wyszło, że obszar górniczy różni się od tego wpisanego do koncesji o ok. 0.3 ha. Czy w takim przypadku, gdy granice obszaru górniczego zmieniają się wskutek błędu pomiarowego, a nie zamierzonego powiększenia terenu np., poprzez dołączenie sąsiedniej działki, wymagane jest sporządzenie nowego PZZ?
Fred
technik *
 
Posty: 19
Rejestracja: 16 Maj 2014, 14:41

Re: Zmiana Koncesji

Postprzez realista » 02 Lip 2014, 13:28

Powierzchni 0,3 ha, czyli 30 arów w żadnym wypadku nie można uznać za wynik błędu z tytułu przeliczenia współrzędnych z układu "65" na układ "2000". Chyba że powierzchnia obszaru górniczego wynosi kilkaset albo kilka tysięcy hektarów. W trakcie transformacji współrzędnych z układu "65" na układ "2000" następuje zmiana powierzchni przy jej wyznaczaniu w oparciu o przeliczone współrzędne ale nie w takiej skali (!). Max. rozbieżności we współrzędnych X, Y mogą osiagać wartości ok. 0,3 m (jesli dobrze pamiętam).
Tak więc błąd o którym pisze Fred nie jest konsekwencją przeliczenia współrzędnych ale najprawdopodobniej błędu ich pierwotnego określenia we wniosku koncesyjnym.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Zmiana Koncesji

Postprzez Hubert » 02 Lip 2014, 15:59

Realista ma rację. Rozmawiałem dziś o tym błędzie z geodetą; on także wykluczył aż taką rozbieżność. Prawdopodobnie stare pomiary obarczone są błędem.
Jeśli tak, to koniecznym stałoby się ustalenie, na czym błąd polega, tzn. czy tylko źle zmierzono powierzchnię (lecz dobrze wyznaczono współrzędne granic), czy też błędne są współrzędne?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Zmiana Koncesji

Postprzez Fred » 03 Lip 2014, 11:18

To jest tłumaczenie przedsiębiorcy, podejrzewam, że po prostu kiedyś ktoś źle wyliczył metraż i przy nowym dzieleniu i obmiarze dziełek to wyszło. Kwestia tego, czy w takim przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do przedłożenia nowego PZZ, czy wystarczy zmiana w zapisie koncesji i mapy nowego zakładu górniczego (przy zmianie powstanie zakład z kolejnym numerem). Wydaje mi się, że w takim przypadku, z uwagi na to, że zmiana współrzędnych pociąga za sobą zmianę wyliczonych zasobów trzeba by było zrobić albo nowy PZZ albo przynajmniej dodatek.

A tak w ogóle to w jakich przypadkach trzeba robić nowy PZZ, a kiedy można załatwić sprawę dodatkiem? i z czego to wynika? U nas jest przyjęte, że nowy PZZ sporządza się w przypadku zmiany granic obszaru górniczego, a jak to wygląda u was?
Fred
technik *
 
Posty: 19
Rejestracja: 16 Maj 2014, 14:41

Re: Zmiana Koncesji

Postprzez Hubert » 03 Lip 2014, 12:03

Przepisy dot. PZZ są - oględnie mówiąc - kiepskie. Wynika to prawdopodobnie z tego, że pierwotny projekt ustawy usuwał zupełnie PZZ. Przywrócono je w toku prac nad ustawą, ze względów niewartych przytaczania. Spór o charakter prawny PZZ chyba nie będzie możliwy do rozstrzygnięcia (jednoznacznie) w obecnym brzmieniu PGG. Z jednej strony PZZ stanowi załącznik do wniosku koncesyjnego, z drugiej - brak jakiejkolwiek wzmianki o sposobie postępowania z PZZ przez organ koncesyjny. Biorąc pod uwagę art. 107 PGG, regulujący kwestię dodatku do PZZ, można byłoby wysunąć wniosek, że skoro ustawodawca unormował procedurę aktualizacji PZZ, to zrobił to po to, by przedsiębiorcy z tego korzystali (innymi słowy - nałożył na przedsiębiorców obowiązek aktualizacji PZZ). Z drugiej strony można kontrargumentować, że brak jest przesłanek, których ziszczenie się powodowałoby konieczność aktualizacji PZZ. Przecież w toku eksploatacji, każda wydobyta ze złoża tona dezaktualizuje PZZ. Ponadto należy zauważyć, że żaden przepis nie nakazuje prowadzenia ruchu zakładu górniczego zgodnie z PZZ! W art. 105 mowa jest jedynie o planie ruchu zg. W przepisach wykroczeniowych brak jest normy, która penalizowałaby prowadzenie ruchu zg niezgodnie z PZZ.
Przytoczyłem powyżej naprędce sformułowane argumenty przemawiające za istnieniem obowiązku aktualizacji PZZ - i świadczące przeciwko istnieniu tego obowiązku.
Skłaniałbym się ku temu, by jednak PZZ aktualizować, ale uważam, że głosy przeciwne znajdą równie silne uzasadnienie.
Tyle teorii ;-)
Odnośnie Twojego przypadku - uważam, że jeśli koniecznym jest aktualizacja (zmiana) koncesji, to wniosek w tym zakresie powinien zawierać dodatek do PZZ aktualizujący co najmniej przebieg granic obszaru górniczego (jeśli miałyby one obecnie ulec zmianie).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Zmiana Koncesji

Postprzez Fred » 03 Lip 2014, 13:21

Dziękuję za odpowiedź :)

Rzeczywiście, biorąc pod uwagę to co napisałeś, że przy każdej wydobytej tonie zmieniają się zasoby złoża, bezsensem byłoby robienie nowego PZZ ze względu na zmianę zasobów. Nie jest to moja sprawa, tylko koleżanki, która skłania się raczej ku temu, że trzeba sporządzić nowy PZZ. Wydaje mi się, że tak jak mówisz, w tym przypadku wystarczyłby dodatek (ze zmianą zapisu koncesji).
Fred
technik *
 
Posty: 19
Rejestracja: 16 Maj 2014, 14:41

Re: Zmiana Koncesji

Postprzez realista » 03 Lip 2014, 21:46

Jeśli prawidłowa powierzchnia obszaru górniczego na skutek poprzedniego błędu się zwiększa to zmiana koncesji jest niezbędna (zmiana granic OG, zmiana ilości zasobów, strat etc.); pozostaje jednak kluczowe dla sprawy pytanie: a mianowicie czy aby zmiana koncesji w takim przypadku nie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej ? - trzeba zweryfikować "powierzchnię" wykazaną w karcie informacyjnej lub raporcie o oddziaływaniu: jeśli nowa, prawidłowa powierzchnia się w niej zawiera to jest ok, jeśli natomiast nowa powierzchnia wychodzi poza tą z decyzji środowiskowej to powstaje poważny problem, gdyż organ koncesyjny może zażądać (jeśli się połapie w zagadnieniu) zmiany decyzji środowiskowej;
Do tego może dojść kolejny problem a mianowicie czy błędne pierwotne współrzędne OG odnoszą sie także do wskazania granic udokumentowanego złoża ? - jeśli tak tzn. że jego granice są również błędne a to z kolei może wpływać na kwestie urbanistyczne .... - ot taka reakcja łańcuszkowa ....
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron