Prowadzenie działalności, a uzyskanie koncesji.

zakręty postępowań koncesyjnych

Prowadzenie działalności, a uzyskanie koncesji.

Postprzez Gosia » 15 Wrz 2014, 14:19

Proszę o wyjaśnienie następujących kwestii.
1. Jak dobrze rozumiem, aby uzyskać koncesję na wydobywanie należy prowadzić działalność gospodarczą w tym zakresie. A co jeśli osoba, która uzyskała koncesję, po jakimś czasie przestaje prowadzić działalność i następuje wykreślenie jej z CEIDG. Co z koncesją ? Należy ją wygasić, cofnąć, a może nic nie robić? Co na to PGG i ustawa o swobodzie działalności gospodarczej?

2. Drugie zagadnienie jest bardziej skomplikowane. Podczas prowadzonego postępowania o udzielenie koncesji, przedsiębiorca przestaje prowadzić działalność gospodarczą i następuje jego wykreślenie z CEIDG. Oczywiście nie powiadamia o tym organu koncesyjnego. Zostaje wydana decyzja koncesyjna przedsiębiorcy, który nie prowadzi działalności. Tydzień po uprawomocnieniu się decyzji koncesyjnej organ nabywa informacje o wykreśleniu z CEIDG i zgodnie z art. 145 ust. 1 pkt 5 KPA, wznawia postępowanie w sprawie udzielenia koncesji i wstrzymuje działalność. Czy po wznowieniu postępowania można uchylić pierwszą decyzję i odmówić udzielenia koncesji? Jak należy rozumień poniższy artykuł PGG, w kontekście całej sprawy:

Art. 42. 1. W sprawach uregulowanych niniejszym działem:
1) rozpoczęcie działalności objętej koncesją uważa się za zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych;
2) uchylenie (zmiana) koncesji w wyniku wznowienia postępowania nie może nastąpić z upływem roku od dnia rozpoczęcia określonej nią działalności.
Dodam tylko, że jeszcze organ nie posiada informacji, czy została rozpoczęta działalność.
Trudny temat. Z góry dziękuje za pomoc.
Gosia
inżynier *
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: Prowadzenie działalności, a uzyskanie koncesji.

Postprzez Hubert » 16 Wrz 2014, 10:50

Gosiu,
odpowiedź na powyższe pytania wcale prosta nie jest. Wynika to choćby z kilku możliwych wariantów odpowiedzi - czy każde wydobycie wymaga koncesji? W PGG z 1994 był przepis zabraniający prowadzenia wydobywania kopaliny inaczej niż po uprzednim pozyskaniu koncesji. Nowe PGG takiego przepisu nie zawiera, stąd niektórzy zgłaszają wątpliwości, czy koncesja jest zawsze konieczna. Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, koncesję może uzyskać wyłącznie przedsiębiorca (osoba fiz. prowadząca działalność gospodarczą, spółki itd.). A co w przypadku osób, które chcą wydobyć np. 1.000 Mg piasku na potrzeby własne? Czy taka osoba, nieprowadząca działalności gospodarczej, może uzyskać koncesję? Wg ustawy o swobodzie... - chyba nie. Ja uważam, że PGG normuje sprawę w sposób następujący:
a) wydobycie piasku i żwiru na potrzeby własne - jest dozwolone w granicach zakreślonych w art. 4,
b) wydobycie piasku i żwiru na potrzeby własne z przekroczeniem granic z art. 4 - nie jest możliwe,
c) wydobycie innej kopaliny na potrzeby własne - nie jest możliwe,
d) wydobywanie każdej kopaliny w ramach działalności gospodarczej - jest możliwe po uprzednim pozyskaniu koncesji.
Trochę głupie, prawda?
Jeśli powyższe stanowisko uznamy za nielogiczne, to konsekwencją tego byłoby uznanie, że osoba prowadząca wydobycie np. piasku na potrzeby własne w ilości np. 1.000 Mg rocznie musiałaby pozyskać koncesję, a zatem - że koncesję mogłaby pozyskać także osoba niebędąca przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Taka interpretacja ustawy (PGG) z kolei doprowadziłaby do uznania, że koncesja z PGG jest niezależna od prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie..., co można byłoby znów uznać za nielogiczne.

I jak tu wybrnąć z takiego zaklętego kręgu?

Dla uproszczenia sprawy, będąc na Twoim miejscu, uznałbym, że do koncesji potrzebne jest prowadzenie działalności gospodarczej wg ustawy o swobodzie...
Skoro tak, to wg art. 38 ust. 1 PGG koncesja wygasa, gdy stała się bezprzedmiotowa. Można byłoby uznać, że koncesja jest bezprzedmiotowa, gdy została nadana przedsiębiorcy w rozumieniu USwobGosp, a obecnie osoba ta straciła status przedsiębiorcy. Tym samym możliwym byłoby stwierdzenie przez organ koncesyjny wygaśniećia koncesji na podstawie art. 38 ust. 2 PGG.
(po południu ciąg dalszy, muszę wybyć ;-)).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Prowadzenie działalności, a uzyskanie koncesji.

Postprzez Gosia » 17 Wrz 2014, 12:42

Dokładnie nie jest to proste.
Moim zdaniem jeżeli przedsiębiorca zakończył działalność po uzyskaniu koncesji, to następuje jej wygaszenie z uwagi na art. 38 ust. 1 pkt 4 pgg.
W tym przypadku jednak przedsiębiorca zakończył działalność przed uzyskaniem koncesji, w trakcie prowadzonego postępowania i o tym nie powiadomił. Organ nabył tą wiedzę tuż po uprawomocnieniu się decyzji koncesyjnej i wznowił postępowanie zgodnie z art. 145 ust. 1 pkt 5 kpa i czeka na wyjaśnienia.
Mnie tylko zastanawia art. 42 pgg.
Art. 42. 1. W sprawach uregulowanych niniejszym działem:
1) rozpoczęcie działalności objętej koncesją uważa się za zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych;
2) uchylenie (zmiana) koncesji w wyniku wznowienia postępowania nie może nastąpić z upływem roku od dnia rozpoczęcia określonej nią działalności.
2. Przepis ust. 1 nie uchybia obowiązkowi naprawienia szkody.
Jak interpretować pkt 2 tego artykułu. Czy to oznacza,że po wznowieniu postępowania w sprawie udzielenia koncesji zgodnie z art. 145 ust. 1 pkt 5 kpa, nie można uchylić wcześniejszej decyzji i odmówić jej udzielenia, z upływem roku, jeżeli nastąpiło rozpoczęcie działalności. A jak nie rozpoczęto to można uchylić i odmówić. Coś tu jest nie tak.
A jak podmiot mógł rozpocząć działalność po uzyskaniu koncesji, skoro prawnie nie prowadził już działalności.
Cz to jest do ogarnięcia?
Gosia
inżynier *
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Sty 2014, 12:09

Re: Prowadzenie działalności, a uzyskanie koncesji.

Postprzez Hubert » 07 Sty 2015, 10:24

(już wróciłem z wybycia, więc mogę kontynuować :) Przepraszam za opóźnienie, zapomniałem o tym wątku)
To limitowanie czasowe możliwości wznowienia postępowania / stwierdzenia nieważności miało na celu wzmocnienie pozycji przedsiębiorców. Chodzi o to, że czasem takie postępowania wznowieniowe ciągnęły się latami, przedsiębiorcy inwestowali, a potem okazywało się, że trzeba zabawki szybko posprzątać, co w przypadku dużych kopalń byłą biznesową tragedią. Ustawodawca uznał zatem, że należy dać pewną ochronę przedsiębiorcom działającym w dobrej wierze (tzn. na podstawie koncesji, nawet jeśli istnieją przesłanki do jej wykreślenia).
Natomiast w Twoim przypadku wchodzi w grę jeszcze jedna kwestia-skoro przedsiębiorca nie jest już przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a my uznalibyśmy za słuszny pogląd, iż koncesjonariuszem może być jedynie przedsiębiorca w rozumieniu USwobGosp, to koncesja stała bezprzedmiotowa na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 PGG.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron