Strona 1 z 1

Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 11 Lut 2015, 20:38
przez poszukiwacz
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 4) Pgig "We wniosku o udzielenie koncesji, poza wymaganiami przewidzianymi przepisami z zakresu ochrony środowiska i działalności gospodarczej, określa się środki, jakimi wnioskodawca dysponuje w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania zamierzonej działalności". Załóżmy, że wnioskodawca wskaże, że posiada niezbędny sprzęt, środki finansowe. Czy mając na uwadze art. 24 ust. 2 (mówiący: Do wniosku o udzielenie koncesji dołącza się dowody istnienia określonych w nim okoliczności) organ koncesyjny jest obowiązany wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia o te dowody? Czy w takim przypadku ma zastosowanie art. 50 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który brzmi następująco: "Przed podjęciem decyzji w sprawie udzielenia koncesji lub jej zmiany organ koncesyjny może:
1) wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia on warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania określonej działalności gospodarczej, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia"

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 11 Lut 2015, 20:47
przez Hubert
1) organ ma prawo wezwać do przedłożenia stosownych dowodów; 2) USwobGosp znajdzie zastosowanie.

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 11 Lut 2015, 21:07
przez poszukiwacz
Amadeus czyli może wezwać do uzupełnienia, ale nie musi? Tak?

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 12 Lut 2015, 11:22
przez Hubert
Jest to pozostawione uznaniu organu. Jeśli uznasz, że przedłożone dowody są wystarczające-to nie trzeba wzywać.

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 14 Gru 2015, 21:14
przez poszukiwacz
W myśl art. 26. ust. 1 ustawy pgig we wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż określa się "projektowane położenie obszaru górniczego i terenu górniczego, przedstawione zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych, z zaznaczeniem granic podziału terytorialnego kraju".
Czy wniosek, w którym nie określono położenia obszaru i terenu górniczego, a podano jedynie informację, że "położenie obszaru i terenu górniczego przedstawiono na załączniku graficznym nr 1 do wniosku" (tj. mapie obszaru i tereny górniczego), spełnia wymagania art. 26 ust. 1? Dotychczas zawsze trafiały do mnie wnioski, w których określano położenie obszaru górniczego i terenu górniczego, a załącznik do tych wniosków stanowiły stosowne mapy.

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 14 Gru 2015, 22:31
przez Hubert
Obszar i teren są - zgodnie z ustawową definicją - przestrzeniami mierzalnymi w trzech wymiarach, czego mapa nie odda. Teoretycznie zatem należałoby wezwać o uzupełnienie informacji o zasięgu obszaru i terenu, choć wieloletnia praktyka orzecznicza w przypadku dawnych kopalin pospolitych raczej poprzestała na przedstawianiu granic obszaru i terenu na powierzchni (czyli granic rzutu przestrzeni na płaszczyznę).

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 15 Gru 2015, 12:37
przez realista
Istnieje pewna rozbieżność pomiędzy definicją og i tg a jej praktycznym odzwierciedleniem w decyzji koncesyjnej - dot. górnictwa odkrywkowego. Odnoszę jednak wrażenie, że "poszukiwaczowi" chodziło raczej o przedstawienie na mapie projektowanego og i tg położenia tychże granic jako lokalizacji ogólnej (względem np. podziału administracyjnego kraju, czyli na mapie w skali 1:100000) oprócz prezentacji poprzez linię łamaną w pkt. załamania na mapie syt.-wys., względnie ewidencyjnej wraz z określeniem współrzędnych płaskich punktów załamania.

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 16 Gru 2015, 09:54
przez idait
Załączniki graficzne są integralną częścią wniosku, więc przedstawienie granic OG i TG na załącznikach wg mnie wyczerpuje wymagania art. 26 dotyczące wniosku. Szczegółowy opis granic OG i TG o ile mnie pamięć nie myli jest natomiast wymagany w PZZ.
Przy okazji, Hubert, mapy jak najbardziej służą do oddawania sytuacji przestrzennej na płaszczyźnie, choćby najzwyklejsza mapa syt.-wys. jest odwzorowaniem sytuacji 3D na 2D.

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 16 Gru 2015, 10:19
przez Hubert
Idaicie - jasne, i mapa fizyczna oddaje ukształtowanie terenu, ale nie jest modelem bryły, a przestrzeń odbieram właśnie jako bryłę (w uproszczonej wersji: strop, spąg i granice x,y; w bardziej skomplikowanych przypadkach, jak np. tutaj:
Image
mapa chyba nie wystarczy)

Ten ostatni przykład to oczywiście uproszczenie, poczynione na potrzeby tego art., ale czas pokazał, że przedstawiony tam pogląd praktyka (zmuszona działaniami ustawodawcy) przyjęła.

Re: Wniosek koncesyjny

PostWysłany: 18 Gru 2015, 08:34
przez idait
Ale jak najbardziej się z Tobą zgadzam, OG i TG powinny być wyznaczane w przestrzeni, nie tylko na płaszczyźnie. Zwracam tylko uwagę na kwestie techniczne, zasady konstrukcji map i rzutów przestrzennych nie mają problemów z odwzorowaniem bryły trójwymiarowej na płaszczyźnie, wszystko zależy tylko i wyłącznie od umiejętności tego co mapę tworzy. Górnictwo musiało sobie radzić z pokazaniem graficznym modelu przestrzennego złoża (nie tylko w ujęciu matematycznym) i to na długie lata przed opracowaniem technik komputerowych.