Własność gruntu a koncesja na wydobycie

zakręty postępowań koncesyjnych

Własność gruntu a koncesja na wydobycie

Postprzez wapsoon » 02 Cze 2015, 07:46

Witam, sytuacja następująca: jestem właścicielem gruntu, na którym rozpoznano złoże dolomitu, jesteśmy w trakcie realizacji koncesji.
Czy koncesja na to złoże może być zrobiona na firmę trzecią, która sfinansuje proces koncesyjny ?
Czy jeśli zgodzę się , aby tak było, będę miał wpływ na to, jak ma być eksploatowane to złoże, czy będę mógł np. w wypadku uzyskania zbyt niskiej wg. mnie kwoty za dzierżawę wstrzymać wydobycie do czasu uzyskania zgodności w tej sprawie ?
Czy firma , która będzie właścicielem koncesji może prowadzić wydobycie bez zgody mojej, jako właściciela gruntu ?
Właściwe pytanie : jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy w takim przypadku ? ;)
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Wapsoon
wapsoon
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 26 Lis 2012, 15:10
firma: ProGranit

Re: Własność gruntu a koncesja na wydobycie

Postprzez aszw » 02 Cze 2015, 09:15

1. Tak, koncesja może być wydana na inną spółkę o ile ta wylegitymuje się tytułem prawnym do terenu. Jeśli jesteś właścicielem, to spółka ta powinna posiadać dokumenty które zezwalają jej na wykorzystywanie tych terenów do własnych celów (umowa dzierżawy, użytkowania itp.). Dla potrzeb postępowania koncesyjnego wystarczy Twoje pisemne oświadczenie jako właściciela że grunt spółce dla celów wydobywczych udostępnisz - ale ponieważ koncesja nie rodzi praw do terenu to nawet po jej otrzymaniu spółka ta nie może prowadzić działalności bez wspomnianego wyżej uzgodnienia z Tobą warunków użytkowania nieruchomości.
2. Wpływ na to, jak ma być eksploatowane złoże masz na tyle, na ile zastrzeżesz to w umowie użytkowania gruntu. Stawkę dzierżawy, sposób i terminy płatności oraz inne "parametry" określa się szczegółowo w umowie.
3. Patrz punkt 1 - koncesja nie rodzi praw do gruntu. Posiadacz koncesji musi się z Tobą porozumieć, sama koncesja nie uprawnia go do zajęcia i wykorzystywania nie swojego terenu.
4. Jak najlepiej zabezpieczyć interesy - ano wziąć prawnika, i to nie obojętnie jakiego tylko takiego który dobrze czuje te tematy. Mogę Ci polecić taką kancelarię, napisz mi prywatną wiadomość jak jesteś zainteresowany.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 165
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Własność gruntu a koncesja na wydobycie

Postprzez realista » 02 Cze 2015, 09:37

Podzielam pogląd "aszw" w tej sprawie. Ze swojej strony tylko poruszę jeszcze - tytułem uzupełnienia - dwie kwestie: jedna dotycząca klasy bonitacyjnej gruntu - w przypadku wysokiej klasy (podlegającej ochronie) - jasne określenie w umowie dzierżawy kto ma ponieść opłatę z tytułu wyłączenia z produkcji rolnej lub leśnej oraz opłaty roczne, następnie druga kwestia wymagająca jednoznacznego ustalenia w umowie: kto będzie ponosił koszty rekultywacji po zakończeniu wydobycia i uiszczał podatek od nieruchomości (z chwilą rozpoczęcia działalności górniczej nieruchomość powinna zostać opodatkowana max. stawką "od gruntów związanych z działalnością gospodarczą".
Warto również dokonać analizy decyzji środowiskowej; być może zawarte są w niej uwarunkowania dotyczące monitoringu po zakończeniu działalności górniczej (w takim przypadku również należy jednoznacznie określić w umowie kto będzie te zobowiązania realizował).
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Własność gruntu a koncesja na wydobycie

Postprzez wapsoon » 03 Cze 2015, 06:45

Bardzo dziękuję za szybką i bardzo pomocną odpowedź.
Bez prawnika sie nie obejdzie ;)
Serdecznie pozdrawiam.
ProGranit
Kutera Marcin
tel. 502 930 830
wapsoon
górnik *
 
Posty: 6
Rejestracja: 26 Lis 2012, 15:10
firma: ProGranit


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron