podział kopalni miedzy wspólnikami

zakręty postępowań koncesyjnych

podział kopalni miedzy wspólnikami

Postprzez marpol50 » 08 Lip 2015, 00:07

Witam wszystkich forumowiczów.
To jest mój pierwszy post, w związku z tym troszkę się przedstawię: posiadam uprawnienia KRZG od kilku lat, prowadzę trzy zakłady górnicze „starościańskie” oraz dwa „marszałkowskie”. W związku z tymi drugimi mam taki problem: zakład górniczy wydobywający żwir leży na terenie dwóch działek – jedna stanowi własność przedsiębiorcy druga należy do wspólnika przedsiębiorcy i tą działkę przedsiębiorca dzierżawi. Ruch zg prowadzony jest na podstawie planu ruchu. W chwili obecnej wspólnicy chcą się rozdzielić i prowadzić dwa zakłady górnicze każdy na własnej działce. Czy jest taka możliwość, aby powstały dwa zakłady górnicze, co z koncesją, co z planem ruchu.
Pozdrawiam
Marcin P.
marpol50
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Lut 2014, 21:39
stopień górniczy: inżynier górniczy I stopnia

Re: podział kopalni miedzy wspólnikami

Postprzez realista » 08 Lip 2015, 09:18

Wg mnie w tym przypadku nie ma wprost takiej możliwości bo dysponentem koncesji jeden ze wspólników. Po drugie najprawdopodobniej (tego nie wiem) również tylko tenże sam wspólnik posiada prawo do informacji geologicznej. Tak więc drugi ze wspólników w chwili obecnej nie bardzo ma możliwość uzyskania koncesji na eksploatację. Pozostaje jeszcze kwestia relacji tychże dotychczasowych wspólników. Wg mnie są dwie drogi do uzyskania koncesji przez drugiego wspólnika: jedna wiedzie przez wykonanie prac i robót geologicznych (zgodnie z obowiązującymi procedurami) na swojej działce a następnie opracowanie dokumentacji geologicznej wraz z dodatkiem do istniejącej dokumentacji geologicznej (odłączającej nowe złoże) a druga poprzez wykup prawa do informacji geologicznej od pierwszego ze wspólników. Dalszy etap jest nieco mniej czytelny (w tym miejscu uśmiecham się i kieruję wzrok do Amadeusa :)): nie wiadomo co z decyzją środowiskową oraz ograniczeniem - w sensie fizycznym i formalno-prawnym - dotychczasowej koncesji (stanie się ona na skutek zdarzeń prawnych niewykonalna w pełnych granicach obszaru górniczego). Ciekawy przypadek.
Amadeusu - bez Twojego wsparcia nie ugryziemy tematu.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: podział kopalni miedzy wspólnikami

Postprzez Hubert » 08 Lip 2015, 18:02

Jeśli dobrze zrozumiałem, to koncesja została udzielona jednej osobie?
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: podział kopalni miedzy wspólnikami

Postprzez marpol50 » 08 Lip 2015, 20:11

Tak, koncesje otrzymała jedna osoba. Obszar i teren górniczy leży na dwóch działkach - jedna należy do osoby na którą jest koncesja a druga należy do wspólnika. Te dwie osoby z pewnych względów chcą się rozdzielić i prowadzić oddzielnie zakłady górnicze każdy na swojej działce.
marpol50
aspirant
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Lut 2014, 21:39
stopień górniczy: inżynier górniczy I stopnia

Re: podział kopalni miedzy wspólnikami

Postprzez Hubert » 08 Lip 2015, 20:19

W takim razie post Realisty jest jak najbardziej aktualny.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: podział kopalni miedzy wspólnikami

Postprzez Hubert » 08 Lip 2015, 20:51

W szczegółach:
a) dotychczasowy koncesjonariusz (przedsiębiorca) składa wniosek o zmianę koncesji poprzez zmniejszenie obszaru górniczego (co nie wymaga zmiany ewentualnej decyzji środowiskowej); można to także zrobić m.zd. poprzez zrzeczenie się koncesji w odniesieniu do danej działki,
b) wspólnik sporządza dodatek do dokumentacji geologicznej w celu wydzielenia części złoża (jako nowego złoża); przedsiębiorca tworzy dodatek rozliczający zasoby na koszt wspólnika;
Ma rację Realista, że do tego może być koniecznym uprzednie wykupienie prawa do informacji geologicznej, ale urzędy marszałkowskie na to w ogóle nie zwracają uwagi;
c) wspólnik przechodzi ocenę oddziaływania na środowisko, bo planowany nowy obszar górniczy sąsiaduje z istniejącym obszarem górniczym;
d) wspólnik składa wniosek o koncesję, a potem zatwierdza plan ruchu,
e) w pewnych przypadkach może okazać się koniecznym przeprowadzenie likwidacji oznaczonej części zakładu górniczego przez przedsiębiorcę (--> plan ruchu).

Istnieje szybsza metoda, niewymagająca ani raportu oddziaływania na środowisko, ani nowej koncesji, ani nowego zakładu górniczego, ale wymaga pewnej dozy zaufania przedsiębiorcy do wspólnika (lub zabezpieczeń umownych), ale to temat na dłuższy post.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 990
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron