Rekultywacja w czasie eksploatacji

zakręty postępowań koncesyjnych

Re: Rekultywacja w czasie eksploatacji

Postprzez aszw » 11 Maj 2017, 14:47

W zasadzie wygaszenie koncesji w tej części wyeksploatowanej jest niczym innym jak ...zmianą pierwotnej koncesji - która w tym przypadku polegać ma m.in. na zmniejszeniu OG i TG. Ale tutaj nasuwa mi się jeszcze inna rzecz - miałem analogiczny przypadek i organ koncesyjny nie był skłonny do całkowitego uwolnienia spod koncesji terenu niezrekultywowanego. W konsekwencji zmniejszeniu uległo jedynie OG, a teren pogórniczy przeznaczony do rekultywacji pozostać musiał w granicach TG.

Co do podstawy dla wykonania rekultywacji to problemu za bardzo nie widzę. Obowiązek rekultywacji przekształconego robotami górniczymi terenu ciąży na przedsiębiorcy niezależnie, czy taki obowiązek był zapisany w pierwotnej koncesji czy też nie (art. 129 ust. 2 pgg odwołuje do uogrl).
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 163
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Re: Rekultywacja w czasie eksploatacji

Postprzez realista » 12 Maj 2017, 08:19

Obowiązek rekultywacji wynika nie tylko z pgig ale przede wszystkim z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zasadniczy problem zgłoszony przez "poszukiwacza" dotyczył ograniczenia przez przedsiębiorcę kosztów związanych z podatkiem od nieruchomości; tak więc w tej kwestii słów kilka. Otóż dla celów podatkowych nie ma najmniejszego znaczenia czy powierzchnia działalności jest w obszarze górniczym czy tez poza nim a tym samym czy jest objęta koncesją czy też nie jest. Możliwość zmiany stawki opodatkowania powierzchni nieruchomości na inną (np. podatek rolny czy leśny) niż "związana z działalnością gospodarczą" powstaje wówczas kiedy to rekultywacja została wykonana fizycznie i odebrana formalno-prawnie ale na tym nie koniec. Dopiero z chwilą dokonania zmiany danych w operacie ewidencji gruntów i budynków powstaje podstawa aby dokonać korekty deklaracji podatkowej z tytułu podatków lokalnych (od nieruchomości). W każdym innym przypadku kiedy to przedsiębiorca nie płaci należnego podatku albo dopóki nie nastąpią w/w działania organ administracji samorządowej powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne.
Aspekt podatku od nieruchomości w działalności górniczej (odkrywkowej) to temat rzeka, podobnie jak i kwestia uiszczania opłat z tytułu wyłączeń z produkcji rolnej i leśnej. Niestety w wielu przypadkach te zobowiązania nie są egzekwowane przez właściwe instytucje. Dotyczy to również przypadków nielegalnych eksploatacji, kiedy to postępowanie administracyjne skupia się wyłącznie na naliczeniu i "próbie" wyegzekwowania opłaty podwyższonej a zupełnie pomija pozostałe wątki finansowo-podatkowe.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Rekultywacja w czasie eksploatacji

Postprzez poszukiwacz » 12 Maj 2017, 09:10

Przedsiębiorca ma świadomość, że zmniejszenie powierzchni obszaru górniczego nie będzie się automatycznie wiązać z mniejszym podatkiem od nieruchomości i aby tak się stało musi fizycznie zakończyć rekultywację itd.
Aszi poruszył ciekawą kwestię dotyczącą terenu górniczego. Faktycznie zmiana granic złoża wpłynie na zmniejszenie powierzchni obszaru górniczego, ale terenem górniczym praktycznie nadal objęta być powinna powierzchnia, na której prowadzona będzie rekultywacja. Wszak zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 15) Pgig "terenem górniczym jest przestrzeń objęta szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego". A robotą górniczą jest m.in. likwidacja wyrobisk górniczych.
Zatem jak z punktu widzenia prawnego należy postąpić w tej sytuacji? Stwierdzenie wygaśnięcia a zmiana to inna podstawa prawna, inna procedura. Wygasić koncesję w części? Czy zmienić koncesję poprzez zmianę granic obszaru górniczego bez zmiany granic terenu górniczego? Dodam, że w koncesji wpisano również zasoby możliwe do wydobycia, stopień wykorzystania zasobów (które obecnie się zmieniły). Oczywiście obecnie zasobów nie należy wpisywać w koncesji, ale stopień wykorzystania tak.
poszukiwacz
dyrektor **
 
Posty: 142
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: Rekultywacja w czasie eksploatacji

Postprzez aszw » 12 Maj 2017, 13:39

Nie spotkałem się z przypadkiem, aby stwierdzić wygaśnięcie koncesji dla części OG i nie kojarzę w ogóle takiej formuły prawnej - spotkałem się jedynie z wygaszeniem koncesji w całości. Dlatego położyłem akcent na zmianę koncesji.

Realista ma oczywiście rację, że istnienie lub nie OG/TG nie ma znaczenia dla skutków podatkowych, natomiast mogę wprowadzić tu jedno uzupełnienie. Wypraktykowaliśmy na szeregu przypadków, że zmiana stawki opodatkowania może nastąpić już po decyzji uznającej rekultywację a jeszcze przed przeklasyfikowaniem użytków - z tym tylko, że schodzimy jedynie o jeden szczebel niżej, z gruntów "użytkowanych gospodarczo" na grunty "pozostałe". To już są wymierne oszczędności, bo zjeżdżamy np. z 0,70 na 0,25 zł/m2. Natomiast faktycznie na podatek rolny lub leśny upoważnieni jesteśmy przejść dopiero po decyzji starosty o zmianie klasoużytków gruntowych.
aszw
dyrektor ***
 
Posty: 163
Rejestracja: 20 Cze 2011, 07:26

Poprzednia

Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron