Strona 1 z 1

Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 29 Mar 2016, 20:02
przez poszukiwacz
Do Starosty wpłynął wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża. Do wniosku dołączono ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. We wniosku wskazano, że wydobycie kopaliny będzie prowadzone do spągu udokumentowanego złoża tj. do głębokości 20 m p.p.t. t.j. rzędnej ....-... . W decyzji środowiskowej zaś podano, że wydobycie będzie prowadzone do spągu udokumentowanego złoża tj. głęb. 18 m p.p.t. Zgodnie z dokumentacją geologiczną spąg jest na 20 m p.p.t. Jak w tej sytuacji powinien postąpić organ koncesyjny mając na uwadze art. 86 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska (...), który mówi: "Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzje, o których mowa w art. 72 ust. 1". Jak ma się do tego orzecznictwo wskazujące, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma wyłącznie funkcję prejudycjalną (wstępną) wobec przyszłego zezwolenia na realizację konkretnego przedsięwzięcia inwestycyjnego (vide m.in. wyroki NSA II OSK 821/08 i WSA w Kielcach II SA/Ke 709/08).

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 30 Mar 2016, 07:48
przez realista
Wg mnie należy sprawdzić dla jakiej głębokości eksploatacji prowadzone było postępowanie środowiskowe. Jeśli założono eksploatację (w karcie informacyjnej) do głębokości 18 m tzn. że decyzja jest wydana prawidłowo i wówczas jest ona wiążąca dla organu koncesyjnego. Jeśli natomiast w postępowaniu założona była głębokość 20 m to decyzja środowiskowa obarczona jest pewnego rodzaju wadą. W takiej sytuacji są wg mnie dwie możliwości: albo decyzja jest wadliwa i głębokość w niej przywołana jest efektem omyłki pisarskiej (wówczas należy ją sprostować z urzędu - pod warunkiem że decyzję środowiskową w takim zakresie można sprostować z urzędu) albo z jakichś nieznanych bliżej powodów mniejsza głębokość eksploatacji została wprowadzona celowo do decyzji przez organ jako rygor warunkujący przedsięwzięcie (?).
Osobiście znam przypadki podobne, np. nałożenie obowiązkowego "monitoringu zmiany morfologii dna cieku wodnego" - który w ogóle nie istnieje (!). Dodam tylko, że przedsiębiorca nie odwołał się od takiej absurdalnej decyzji wyłącznie z powodów czasowych (odwołanie, rozpatrzenie przez SKO, ewentualne dalsze skarżenie przez przeciwników do WSA to jakieś min. jeden rok) i ów monitoring prowadzi w sposób fikcyjny, tj. wpisuje regularnie takie same wartości rzędnych (występujące w rejonie wskazanego cieku, którego nie ma) w zeszyt ! :)

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 31 Mar 2016, 06:37
przez Hubert
W mojej ocenie warunki decyzji środowiskowej są dla organu koncesyjnego wiążące - i to niezależnie od tego, czy są wynikiem pomyłki, czy też zamierzonego działania wójta (burmistrza, prezydenta miasta). :(

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 17 Lut 2017, 19:23
przez poszukiwacz
Niestety temat decyzji środowiskowych wraca jak bumerang. A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce eksploatować złoże do 10 m p.p.t. (rzędne ...), bo do takiej głębokości udokumentowano złoże, a decyzja środowiskowa mówi, że spąg jest na 20 m p.p.t. (rzędne oczywiście odpowiednio głębiej niż we wniosku)? We wniosku jest mowa o 1 piętrze eksploatacyjnym, a w decyzji o dwóch. Problem wziął się stąd, że decyzja była wydawana spory kawałek czasu przed udokumentowaniem złoża. Czy w tej sytuacji decyzja środowiskowa powinna być zmieniona, czy ewentualnie można przyjąć, że wydobycie do 10 m p.p.t. 1 piętrem nie będzie naruszać zapisów o spągu z decyzji i dwóch piętrach?

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 17 Lut 2017, 19:57
przez Hubert
Przedsiębiorca nie może zawnioskować o więcej, niż mu pozwala dec. środowiskowa. Nie ma jednak przeszkód, by zawnioskował o mniej, czyli 1 piętrem do 10 m ppt. Proponowałbym jednak pamiętać o możliwych przyrostach złoża.

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 17 Lut 2017, 21:05
przez poszukiwacz
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 21 Lut 2017, 08:46
przez realista
W opisanym przez "poszukiwacza" przykładzie, wg mnie decyzja DUŚ w ogóle jest decyzją nieważną gdyż odnosi się do czegoś co w chwili orzekania nie istniało formalno-prawnie i nie było w żaden sposób rozpoznane. Jest to istotna wada prawna tej decyzji (to tak jakby organ administracji zarejestrował samochód w kolorze czerwonym bez wpisania VIN). Ponadto problem polega również na tym, że decyzji DUŚ nie da się zmienić w trybie KPA.

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 21 Lut 2017, 09:29
przez Hubert
realista napisał(a):odnosi się do czegoś co w chwili orzekania nie istniało formalno-prawnie

Decyzja ustala warunki dla planowanego przedsięwzięcia - na etapie, gdy przedsięwzięcie jest planowane i w tym znaczeniu "nie istnieje formalno-prawnie".
Decyzje takie zawierają szereg hipotez, np. "w przypadku wykrycia artefaktów wstrzymać wydobycie i powiadomić WKZ" lub "w przypadku gniazdowania ptaków wstrzymać wydobycie" itd.
Nie zapominajmy, iż dokumentując złoże np. w kat. C1, mamy błąd 30% :shock: rozpoznania zasobów złoża. 30% :shock: czyli "+/-".
:shock:

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 21 Lut 2017, 12:46
przez realista
Hubert napisał: "Nie zapominajmy, iż dokumentując złoże np. w kat. C1, mamy błąd 30% rozpoznania zasobów złoża. 30% czyli "+/-"."
Wszystko się zgadza, z jednym małym - ale istotnym wyjątkiem: to właśnie dokumentacja geologiczna określa przebieg granic udokumentowania złoża zarówno w pionie jak i poziomie. Nie można zatem w decyzji DUŚ określać możliwości technicznych eksploatacji w sposób precyzyjny - bez dysponowania wiedzą nt złoża (warunków zalegania, w tym granic udokumentowania, występowania horyzontów wodonośnych itd.) pochodzącą z dokumentacji geologicznej.

Re: Wniosek o udzielenie koncesji, a decyzja środowiskowa

PostWysłany: 21 Lut 2017, 13:08
przez Hubert
Pewnie będziemy zgodni co do jednego: za dużo tych decyzji / dokumentacji / planów / projektów, które regulują de facto to samo. Ilość pięter, ich wysokości itd. regulują PZZ i plan ruchu zg (pomijam kwestie opisu przedsięwzięcia zawartą w KIP czy raporcie OŚ), a także czasem w koncesji.
Wydaje się jednak, że chronologicznie pierwszym dokumentem jest właśnie raport OŚ, stanowiący z mocy prawa element decyzji środowiskowej.