Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

zakręty postępowań koncesyjnych

Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

Postprzez halszkaa » 12 Maj 2016, 14:47

Spółka X posiada koncesję na wydobywanie kopaliny z obszaru górniczego ustanowionego na działkach, z których 2 stanowią własność innych osób prywatnych. Na etapie udzielania koncesji spółka X posiadała tytuł prawny do tych nieruchomości gruntowych. W czasie obowiązywania koncesji spółka X wymówiła umowę dzierżawy tych działek (o tym fakcie organ koncesyjny poinformował właściciel tych działek) Spółka czasowo nie prowadzi wydobycia (aktualnie jest małe zapotrzebowanie na materiały budowlane), w związku z czym nie chce ponosić kosztów dzierżawy. Czy w takiej sytuacji koncesja powinna być wygaszona? (bezprzedmiotowość koncesji - bo brak tytuły prawnego do nieruchomości gruntowych w obszarze górniczym) zmieniona? (w części dotyczącej obszaru górniczego) czy sprawa powinna być rozstrzygnięta przez sąd? (Spółka X korzysta z nieruchomości bezprawnie).
Przy zmianie koncesji poprzez zmianę granic obszaru górniczego (zmniejszenie) wyłączona zostanie z eksploatacji znacząca część złoża w obrębie głębokiego wyrobiska, które w tej części zostanie wypełnione odpadami - właściciel posiada zezwolenie (ochrona złóż?).
halszkaa
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2016, 13:59

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

Postprzez Hubert » 12 Maj 2016, 14:54

Organ koncesyjny może - niezależnie od sądu - ustalić, czy istnieje trwała przeszkoda w korzystaniu z koncesji (-> brak tytułu pranego do nieruchomości) i jeśli w toku postępowania okaże się, że koncesjonariusz takim tytułem nie legitymuje się (i nie ma szans w przyszłości go pozyskać), to koncesję należałoby ograniczyć (wyłączyć z niej działki, do której brak tytułu prawnego).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

Postprzez halszkaa » 13 Maj 2016, 10:31

"koncesję należałoby ograniczyć (wyłączyć z niej działki, do której brak tytułu prawnego)"
Z ustawy pgig ograniczyć można tylko koncesję na wykonywanie robót geologicznych-art. 37 ust 2 pkt 2 gdy roboty geologiczne wykonuje się z naruszeniem harmonogramu określonego w projekcie robót geologicznych, pozostałe koncesje można cofnąć - art. 37 ust. 2 pkt 2. po wezwaniu do zaniechania naruszeń - art. 37 ust. 1 ustawy pgig.
Art. 58 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - możliwa jest zmiana zakresu koncesji czyli ?? zmiana koncesji zgodnie z art. 34 ustawy pgig. Zmiany z urzędu? czy tylko na wniosek stron. Zmiana zakresu koncesji np. poprzez pozostawienie obszaru górniczego niezmienionego, a w decyzji zmieniającej koncesje zapisać warunek, że wydobywanie ograniczyć do działek do których posiadający koncesję ma tytuł prawny??
Czy w świetle aktualnego brzmienia art. 34 ust. 1 organ koncesyjny może z urzędu zmienić koncesję??
halszkaa
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2016, 13:59

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

Postprzez realista » 13 Maj 2016, 12:50

A ja reprezentuję nieco inne podejście. Wg mnie organ - jeśli nie ma wniosku właścicieli nieruchomości w tej sprawie - nie powinien z urzędu podejmować jakichkolwiek działań. Fakt objęcia koncesją (obszarem górniczym) nieruchomości do których na etapie jej udzielania przedsiębiorca dysponował tytułem władania bądź przyrzeczeniem jego ustanowienia w żaden sposób nie daje mu prawa do wejścia w teren i tym samym naruszenia praw osób trzecich. Ponadto objęcie obszarem górniczym nieruchomości właściciela wyrażającego zgodę na takie objęcie nie rodzi dla niego żadnych praktycznych negatywnych skutków prawnych. Wyjątek stanowi fakt ograniczenia możliwości zagospodarowania działki ze względu na obecność złoża ale to już inne zagadnienie.
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

Postprzez halszkaa » 13 Maj 2016, 13:13

Nie ma wniosku (żądania strony do podjęcia określonych działań). Została jedynie złożona na piśmie informacja właścicieli części działek, że spółka X wypowiedziała umowę dzierżawy tych działek. Brak posiadania tytułu prawnego do tych nieruchomości potwierdziła Spółka X (pismem).
halszkaa
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2016, 13:59

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

Postprzez Hubert » 13 Maj 2016, 14:48

halszkaa napisał(a):"koncesję należałoby ograniczyć (wyłączyć z niej działki, do której brak tytułu prawnego)"

Wyrażę się precyzyjniej: stwierdzić wygaśnięcie koncesji w części obejmującej działki, do których przedsiębiorca stracił tytuł prawny, na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 PGG.
Częściowe wygaśnięcie koncesji jest możliwe (tak podałem w Komentarzu do Prawa geologicznego i górniczego, Tom I, Wrocław 2013, s. 288). Takie stanowisko podzielił również Minister Środowiska (w wydanych przez siebie decyzjach).
Stwierdzenie wygaśnięcia koncesji może nastąpić z urzędu (art. 38 ust. 2).
Hubert
dozór forum
 
Posty: 943
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron