Strona 1 z 1

Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 12 Maj 2016, 14:47
przez halszkaa
Spółka X posiada koncesję na wydobywanie kopaliny z obszaru górniczego ustanowionego na działkach, z których 2 stanowią własność innych osób prywatnych. Na etapie udzielania koncesji spółka X posiadała tytuł prawny do tych nieruchomości gruntowych. W czasie obowiązywania koncesji spółka X wymówiła umowę dzierżawy tych działek (o tym fakcie organ koncesyjny poinformował właściciel tych działek) Spółka czasowo nie prowadzi wydobycia (aktualnie jest małe zapotrzebowanie na materiały budowlane), w związku z czym nie chce ponosić kosztów dzierżawy. Czy w takiej sytuacji koncesja powinna być wygaszona? (bezprzedmiotowość koncesji - bo brak tytuły prawnego do nieruchomości gruntowych w obszarze górniczym) zmieniona? (w części dotyczącej obszaru górniczego) czy sprawa powinna być rozstrzygnięta przez sąd? (Spółka X korzysta z nieruchomości bezprawnie).
Przy zmianie koncesji poprzez zmianę granic obszaru górniczego (zmniejszenie) wyłączona zostanie z eksploatacji znacząca część złoża w obrębie głębokiego wyrobiska, które w tej części zostanie wypełnione odpadami - właściciel posiada zezwolenie (ochrona złóż?).

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 12 Maj 2016, 14:54
przez Hubert
Organ koncesyjny może - niezależnie od sądu - ustalić, czy istnieje trwała przeszkoda w korzystaniu z koncesji (-> brak tytułu pranego do nieruchomości) i jeśli w toku postępowania okaże się, że koncesjonariusz takim tytułem nie legitymuje się (i nie ma szans w przyszłości go pozyskać), to koncesję należałoby ograniczyć (wyłączyć z niej działki, do której brak tytułu prawnego).

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 13 Maj 2016, 10:31
przez halszkaa
"koncesję należałoby ograniczyć (wyłączyć z niej działki, do której brak tytułu prawnego)"
Z ustawy pgig ograniczyć można tylko koncesję na wykonywanie robót geologicznych-art. 37 ust 2 pkt 2 gdy roboty geologiczne wykonuje się z naruszeniem harmonogramu określonego w projekcie robót geologicznych, pozostałe koncesje można cofnąć - art. 37 ust. 2 pkt 2. po wezwaniu do zaniechania naruszeń - art. 37 ust. 1 ustawy pgig.
Art. 58 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - możliwa jest zmiana zakresu koncesji czyli ?? zmiana koncesji zgodnie z art. 34 ustawy pgig. Zmiany z urzędu? czy tylko na wniosek stron. Zmiana zakresu koncesji np. poprzez pozostawienie obszaru górniczego niezmienionego, a w decyzji zmieniającej koncesje zapisać warunek, że wydobywanie ograniczyć do działek do których posiadający koncesję ma tytuł prawny??
Czy w świetle aktualnego brzmienia art. 34 ust. 1 organ koncesyjny może z urzędu zmienić koncesję??

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 13 Maj 2016, 12:50
przez realista
A ja reprezentuję nieco inne podejście. Wg mnie organ - jeśli nie ma wniosku właścicieli nieruchomości w tej sprawie - nie powinien z urzędu podejmować jakichkolwiek działań. Fakt objęcia koncesją (obszarem górniczym) nieruchomości do których na etapie jej udzielania przedsiębiorca dysponował tytułem władania bądź przyrzeczeniem jego ustanowienia w żaden sposób nie daje mu prawa do wejścia w teren i tym samym naruszenia praw osób trzecich. Ponadto objęcie obszarem górniczym nieruchomości właściciela wyrażającego zgodę na takie objęcie nie rodzi dla niego żadnych praktycznych negatywnych skutków prawnych. Wyjątek stanowi fakt ograniczenia możliwości zagospodarowania działki ze względu na obecność złoża ale to już inne zagadnienie.

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 13 Maj 2016, 13:13
przez halszkaa
Nie ma wniosku (żądania strony do podjęcia określonych działań). Została jedynie złożona na piśmie informacja właścicieli części działek, że spółka X wypowiedziała umowę dzierżawy tych działek. Brak posiadania tytułu prawnego do tych nieruchomości potwierdziła Spółka X (pismem).

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 13 Maj 2016, 14:48
przez Hubert
halszkaa napisał(a):"koncesję należałoby ograniczyć (wyłączyć z niej działki, do której brak tytułu prawnego)"

Wyrażę się precyzyjniej: stwierdzić wygaśnięcie koncesji w części obejmującej działki, do których przedsiębiorca stracił tytuł prawny, na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 PGG.
Częściowe wygaśnięcie koncesji jest możliwe (tak podałem w Komentarzu do Prawa geologicznego i górniczego, Tom I, Wrocław 2013, s. 288). Takie stanowisko podzielił również Minister Środowiska (w wydanych przez siebie decyzjach).
Stwierdzenie wygaśnięcia koncesji może nastąpić z urzędu (art. 38 ust. 2).

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 22 Paź 2021, 10:58
przez halszkaa
Przedsiębiorcy działający w spółce cywilnej ubiegają się o przeniesienie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża z uwagi na zmianę jednego ze wspólników spółki. Spółka aktualnie nie posiada jednak tytułu prawnego do jednej z działek w granicach obszaru górniczego -umowa dzierżawy wygasła, zawarcie nowej umowy jest aktualnie niemożliwe. Nadmienię, że jest to działka, na której wyznaczony został pas ochronny od działki sąsiedniej. Pozostała część eksploatowanego złoża jest na działce, do której spółka posiada tytuł prawny. Czy możliwe jest w jednej decyzji ( w jednym postępowaniu), w pkt 1) przeniesienie koncesji, a następnie w pkt 2) stwierdzenie wygaśnięcie koncesji w części obejmującej działkę, do której spółka straciła tytuł prawny. Jeżeli tak, czy wygaszenie koncesji powinno być na wniosek, czy z urzędu? Czy spółka we wniosku przedstawia nowy obszar górniczy?

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 23 Paź 2021, 07:59
przez poszukiwacz
Przeniesienie koncesji i wygaśnięcie w części nie mogą być rozstrzygnięte w jedej decyzji. Zgodnie z ustawą będą różne strony w tych postępowaniach i różne podstawy prawne. Ponadto wygaśnięcie w czesci wymaga zasięgięcia stanowiska wójta/burmistrza chyba że nie będziemy określać obowiązków związanych z likwidacją zakładu i ochrony środowiska. Jeśli obszar górniczy będzie miał nowe granice to konieczne są nowe mapy.

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 25 Paź 2021, 15:46
przez Hubert
Czy koncesja jest wydana na s.c., czy na wspólników tej spółki?

Re: Koncesja a brak prawa do nieruchomości gruntowej

PostWysłany: 26 Paź 2021, 10:47
przez halszkaa
Na wspólników działających w spółce