Rekultywacja po wydobyciu

zakręty postępowań koncesyjnych

Rekultywacja po wydobyciu

Postprzez dorotan » 17 Wrz 2017, 16:44

Witam Państwa,
Proponuję temat to dyskusji: przedsiębiorca posiadający koncesję ma obowiązek rekultywacji gruntów (wynikający z warunków koncesji oraz z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych), nie jest on jednak właścicielem terenu, na którym w wyniku eksploatacji powstało wyrobisko. Czy można w sposób oficjalny "zdjąć" z niego ten obowiązek na rzecz właściciela terenu, oczywiście z przyzwoleniem obu stron?
Pozdrawiam
Dorota
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03

Re: Rekultywacja po wydobyciu

Postprzez realista » 20 Wrz 2017, 22:03

Jak najbardziej - na zasadzie tzw. porozumienia stron oraz w trybie art. 20 ust. 6 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ja natomiast poddaję pod dyskusję inny wątek: kto w takiej sytuacji powinien uiszczać podatek od nieruchomości wg stawki "gruntów związanych z działalnością gospodarczą" ? - przedsiębiorca czy też właściciel gruntu wraz z podatkiem dochodowym z tytułu uzyskiwania przychodu z dzierżawy ?
realista
generał *
 
Posty: 327
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: Rekultywacja po wydobyciu

Postprzez dorotan » 12 Lis 2018, 22:06

Powracając do pierwszego wątku: okazuje się że nie ma możliwości prawnych przenieść obowiązku rekultywacji bez przeniesienia całej koncesji na inny podmiot. Takie stanowisko zajmuje organ, jakim jest starostwo w stosunku do właściciela terenu, na którym inny podmiot (koncesjonobiorca) wydobywał kopalinę. Koncesja wygasła, złoże rozliczone a rekultywację chciał dokończyć właściciel terenu, za tego kto wydobywał.
Pozdrawiam
dorotan
technik **
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 Lis 2013, 14:03


Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron