studium a las na udokumentowanym złożu

zakręty postępowań koncesyjnych

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez Hubert » 22 Lip 2019, 16:52

Ani Midas, ani geoportal nie są serwisami mogącymi wiążąco określać granice złoża czy nieruchomości. Granice złoża określa jedynie dokumentacja złoża (zatwierdzona stosowną decyzją) - i tylko takie granice są wiążące dla organów adm. W załączeniu zrzut ekranu startowego geoportalu.
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez galena3110 » 22 Lip 2019, 20:36

To w takim razie jak obejść się z tą sytuacją ???
Odpuścić i wycofać wniosek o koncesję a następnie zrobić dodatek do dokumentacji i nowe współrzędne co dla mnie jest jakąś abstrakcją bo na etapie dokumentacji było wszystko dobrze.
Czy podważyć pismo urzędniczki i oprzeć się na tym co Pan np napisał pomijając oczywiście wzmiankę o Geoportalu i Midasie bo tego się dowiedziałam w trakcie rozmowy telefonicznej.... Tylko jak podważę to może się to nie spodobać a nadmienię, że mam tam jeszcze sporo dokumentacji zatwierdzonych, które czekają na uzyskanie koncesji w najbliższej przyszłości :lol:

Dziekuję ;)
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez Hubert » 22 Lip 2019, 22:56

M.zd. bez znaczenia w sprawie jest położenie granic złoża względem granic nieruchomości, bo nawet, jeśli udokumentowałaś złoże u sąsiada, to - jak śpiewa Gawliński - myślę, że nie stało się nic. Jedynie granice projektowanego obszaru górniczego nie mogą wychodzić poza przestrzeń, do której masz (lub Twój klient) tytuł prawny. Proponowałbym zatem:
1) negocjacje z urzędem, jeśli to nic nie da, to
2) zmianę wniosku koncesyjnego w taki sposób, by granice obszaru górniczego nie wychodziły poza granice nieruchomości, do których jest tytuł prawny, z jednoczesnym uwzględnieniem w PZZ faktu, że część zasobów pozostanie nietknięta eksploatacją.
Wiem, że zmiana pzz i wniosku (mapy itd.) nie jest robotą na 5 minut, ale to rozwiązanie oznacza, że nie trzeba nic robić z dokumentacją geologiczną.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez galena3110 » 22 Lip 2019, 23:31

Punkty które wyznaczają granicę OG to nic innego jak zewnętrzne otwory geologiczne na których oparłam granicę złoża (TG pokrywa się w całości z OG) i wg urzędnika dana przestrzeń wchodzi na inne działki a te współrzędne do punktów nie uległy zmianie są takie same jak w DG Jak było wspomniane "Granice złoża określa jedynie dokumentacja złoża (zatwierdzona stosowną decyzją) - i tylko takie granice są wiążące dla organów adm." dlatego zastanawia mnie skąd nagle taka sytuacja :| Na mapę naniosłam otwory geologiczne robiąc DG a potem liczyłam współrzędne - otwory są tam gdzie być powinny na granicy ewidencyjnej działki nie poza nią ... Nie wiem jak to sensownie im wytłumaczyć ...
[/quote]Proponowałbym zatem:
1) negocjacje z urzędem, jeśli to nic nie da, to - spróbuję ;)
2) zmianę wniosku koncesyjnego w taki sposób, by granice obszaru górniczego nie wychodziły poza granice nieruchomości, do których jest tytuł prawny, z jednoczesnym uwzględnieniem w PZZ faktu, że część zasobów pozostanie nietknięta eksploatacją.
Wiem, że zmiana pzz i wniosku (mapy itd.) nie jest robotą na 5 minut, ale to rozwiązanie oznacza, że nie trzeba nic robić z dokumentacją geologiczną.[/quote] - dostałam czas na uzupełnienie 7 dni prócz wspomnianych rzeczy jest długa lista co im teraz przeszkadza a w DG nie zwracali uwagi. To jest chore, że za każdym razem muszę zmieniać PZZ pod Urząd. Ostatnio bez problemu bez żadnych poprawek przeszedł Wniosek o Koncesję + PZZ w innym województwie w Koncesji był zapis, że wniosek złożony prawidłowo teraz na nim bazowałam i niestety jest jak jest :evil:

dziękuję za każdą odpowiedź i przede wszystkim cierpliwość :roll:
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez Hubert » 22 Lip 2019, 23:46

galena3110 napisał(a):Nie wiem jak to sensownie im wytłumaczyć ...

Inaczej niż współrzędnymi nie potrafiłbym. :roll: Muszą pamiętać o tym, że jeśli wydali decyzję zatwierdzającą dokumentację geologiczną, to są nią związani. :!:

galena3110 napisał(a):dostałam czas na uzupełnienie 7 dni prócz wspomnianych rzeczy jest długa lista co im teraz przeszkadza a w DG nie zwracali uwagi. To jest chore, że za każdym razem muszę zmieniać PZZ pod Urząd. Ostatnio bez problemu bez żadnych poprawek przeszedł Wniosek o Koncesję + PZZ w innym województwie w Koncesji był zapis, że wniosek złożony prawidłowo teraz na nim bazowałam i niestety jest jak jest :evil:

Spróbuj przekonać urząd, że to nie jest brak formalny, więc 7 dni urząd może wydłużyć (urealnić) ( :arrow: zawnioskuj o to pisemnie). Jeśli wyczujesz w rozmowie, że wniosek nie przejdzie, to możesz zawnioskować o zawieszenie postępowania (urzędy zazwyczaj przychylają się do takich wniosków).
Niestety, przepisy są, jakie są, a pzz są zbyteczne i jedynie silne lobby je przywróciło (w pierwotnym projekcie PGG pzztów nie było).
galena3110 napisał(a):dziękuję za każdą odpowiedź i przede wszystkim cierpliwość :roll:

Żaden problem, na forum służymy sobie wzajemnie pomocą! ;)
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez realista » 23 Lip 2019, 12:00

To niestety nie jedyny tego typu problem ... - może się okazać, że nikt winny nie jest a wszystko paradoksalnie jest w porządku :); choć to trudne do wyjaśnienia dla osób z poza kręgu geodetów i mierniczych górniczych, kilka kwestii można próbować wyjaśnić: może zaistnieć sytuacja, że jedna działka ma kilka powierzchni - niemożliwe ? - a jednak ... proszę sobie wyobrazić taką oto sytuację: pierwotna powierzchnia działki ma źródło w dawnym katastrze nieruchomości (w zależności od lokalizacji w kraju - podział i stan usankcjonowany za czasów zaborów), następnie w latach 84-86 (jeśli dobrze pamiętam) zostaje założona nowa ewidencja gruntów - która wprowadza nowy porządek w numeracji, granicach i powierzchni gruntów (bez nawiązania do stanu prawnego z czasów zaborów); mijają lata i przychodzi czas wdrażania nowoczesnych technik informatycznych a w konsekwencji stworzona zostaje mapa numeryczna - wykonana poprzez wektoryzację/digitalizację mapy ewidencyjnej - która ponownie (choć w niewielkim stopniu) zmienia zarówno granice jak i powierzchnie działek. Do tego dochodzą ewentualne podziały nieruchomości lub normalny obrót gospodarczy nieruchomościami - w trakcie których w wielu przypadkach zachodzi konieczność regulacji stanu prawnego nieruchomości itd. - w konsekwencji których powstaje ponownie nowy przebieg granicy i powierzchni ... - aż do ostatecznego ustalenia przebiegu granic na podstawie współrzędnych. Ale i tu tkwi diabeł :) - zmiana powierzchni - bez jakichkolwiek ruchów czy regulacji - następuje choćby na skutek wprowadzenia innego układu współrzędnych, np. z układu "65" na obowiązujący układ "2000". Podsumowaując to nieco humorystyczne ale prawdziwe podejście do sprawy, trzeba wspomnieć, iż nie bez powodu w średniowieczu uważano ówczesnych mierniczych (geodetów) za szarlatanów a wielu przypadkach oszustów ... :)
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez galena3110 » 23 Lip 2019, 12:22

Co do powierzchni działki rozmawiałam z geodetą obecnie powierzchnia 2,55 ha jest prawidłowa została ona policzona analitycznie. Rozbieżność między stanem aktualnym a wypisem z rejestru gruntów spowodowana jest, że nie był składany wniosek o zmianę powierzchni działki i powierzchnia widniejąca na wypisie pochodzi z pomiaru robionego najprawdopodobniej w starej skali. Jedynym wyjaśnieniem jakie może zadowolić Urzędnika to złożenie przez geodetę wniosku o zmianę powierzchni ew. przedmiotowej działki na właściwą no i potem jak dobrze zrozumiałam składa się wniosek o ujawnienie analityczne w bazie.
Co do współrzędnych to był zaskoczony bo mówi, że był w terenie i wszystko im tez się zgadza ....
No nic muszę walczyć o swoje może się uda :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Re: studium a las na udokumentowanym złożu

Postprzez galena3110 » 24 Lip 2019, 14:42

Kontynuując dalej temat przyszła odpowiedź z Urzędu na mojego @ :

"Mapa projektowanego obszaru górniczego XYZ została sporządzona na podkładzie ewidencyjnym. Położenie działek katastralnych zostało zweryfikowane w oparciu o dane „Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów” zamieszczone na witrynie internetowej http://www.geoportal.gov.pl. Usługa KIEG "

Dodam tylko, że mapa która została mi podesłana z tymi granicami jest w skali 1: 2000 ... no hym wydaje mi się, że mapa wykonana przez geodetę w skali 1: 1000 który nawet raz jeszcze wszystko specjalnie sprawdzał i przeliczał jest dokładniejsza. Nie raz widzi się, że na mapach ewidencyjnych granica działki biegnie w linii prostej natomiast na mapie wykonanej przez geodetę linia ta często nie jest prosta a nawet czasem w niewielkim stopniu ma załamaną granicę - chodzi o dokładność. Na tej podesłanej mapie widać, że w paru miejscach przedmiotowa działka jest albo węższa albo szersza.

Dodam ze na tej mapie widać inny OG, który też wychodzi poza granicę ew. działki. Czy można się sugerować wiarygodnością w takim przypadku? Ciekawi mnie zatem idąc tokiem rozumowania urzędnika czy tamten właściciel złoża również jest zmuszony wykonać dodatek ...

Na siłę jest mi wciskany do zrobienia dodatek do dokumentacji i zmiana współrzędnych no mam zakłamywać rzeczywistość ???

Już powoli wątpię w swoje umiejętności :lol:

pozdrówki
galena3110
inżynier **
 
Posty: 45
Rejestracja: 05 Lis 2015, 09:32

Poprzednia

Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron